Vodenje mariborske mestne uprave je včeraj prevzel Simon Štrancar. Župan Fištravec ga ocenjuje kot osebo, ki pozna njegove projekte in bo ustrezno zasledovala cilje. Štrancar sicer z mariborsko občino sodeluje že dlje časa; sodeloval je denimo pri pripravi poslovnih konferenc, ki jih je občina organizirala z Belorusi in Kitajci. Do sedaj je bil zunanji sodelavec v kabinetu župana in je skrbel za podporo tujim investitorjem v regiji, Fištravec pa ocenjuje, da se je v tej vlogi dobro izkazal. „Veseli me, da z županom deliva isti cilj in vizijo, to je, da vloga občine oziroma mestne uprave ne more biti omejena le na naloge, ki jih je zakonsko dolžna izvajati,“ pravi Simon Štrancar.
 
Štrancar je v javnosti precej nepoznan. Pred leti je na mariborski univerzi vodil eno izmed služb, bil je tudi direktor univerzitetnega Tehnocentra, leta 2009 pa je bilo njegovo podjetje G-1, v katerem je imel soustanoviteljski delež in ga je tudi vodil, zmagovalec tekmovanja Start up leta 2009. Med ustanovitelji tega podjetja je bil tudi celjski trgovec Mirko Tuš, Štrancar je lani iz lastništva izstopil, podjetje pa je danes v stečaju. Štrancar pa je tudi ustanovitelj podjetja Sitec, ki je z občino sodelovalo pri pripravi poslovnih konferenc.
 Fištravčevi odločitev pozdravljajo, opozicija opozarja
 
V Fištravčevi svetniški skupini so odločitev župana, da Laha razreši, pozdravili. Saša Pelko tako pravi, da Lah bistvenih prioritet in področij ni urejal: „To se je najbolj videlo pri spodbudah gospodarstvu, kjer je želel denar vzeti in ga nameniti drugim stvarem. Mislim pa, da je za Maribor to preveč pomembno, da bi se lahko s tem igrali.“
 „Ko človek misli, da pri tem županu ni več možno nobeno presenečenje, vedno znova preseneti. Dosegamo rekorde pri menjavah direktorjev. Realiziran ni noben projekt in po tem si bo Maribor zapomnil sedanjega župana,“ pa ocenjuje poslanec DeSUS Uroš Prikl.
 „Mirno lahko rečem, da je ta mandat za Maribor izgubljen. Edini rešitvi sta sprememba zakonodaje, ki bi omogočila odpoklic župana, Mariborčani pa bodo morali na naslednjih volitvah bolje premisliti, komu zaupati svoj glas,“ razmišlja Renato Škerbinc (SDS). Da takšne menjave nikakor niso dobre dodaja Andrej Špenga (SMC): „Zaposleni v upravi se morajo nenehno navajati na novega direktorja, pri tem pa so prizadeti tako občani kot razvoj mesta. Si lahko predstavljate, da bi do tako pogostih menjav prihajalo v kakšni gospodarski družbi?“
 
Razrešeni Lah pa zameri, da je o svoji usodi izvedel iz medijev. „Ampak to je stvar poslovnega bontona, ki ga nekdo ima, drugi pa ne. V nekem trenutku se je župan odločil, da mu lahko pomagam, sedaj se je odločil, da me ne potrebuje več.“
 Sindikat: situacija je kritična
 
O novi menjavi direktorja mestne uprave so danes na izredni seji govorili tudi sindikalisti. Ugotavljajo, da je situacija resna in kritična, menjave pa negativno vplivajo na strokovno delo in vzdušje med zaposlenimi. „Sindikat ugotavlja, da vam slednjega ni mar. Z vso odgovornostjo pa vam odgovarjamo, da takšnega vašega ravnanja Maribor ne potrebuje in si ga ne zasluži,“ so v pismu županu Fištravcu zapisali v sindikatu.