Število prejemnikov brezplačnega obroka v socialni kuhinji v Mariboru se zadnjih nekaj let giblje pri podobni številki. Zaradi tega ker je prejemnikov veliko, trenutna lokacija na Dvorakovi ulici, več ne ustreza potrebam. Med tem, ko je bilo v letu 2016 evidentiranih 730 različnih uporabnikov, je bila številka v preteklem letu mnogo višja. Govorimo o kar 916 različnih uporabnikih, ki so skupaj prejeli 193.850 toplih obrokov, ki jih je pripravil in razdelil izvajalec Dom pod gorco. V letu 2016 je bilo evidentiranih skupaj 203.645 obrokov.

Od teh je bilo za Program Zavetišča za brezdomce pripravljenih 10.920 obrokov. Med upravičenci prevladuje število prejemnikov denarne pomoči, visok je delež upokojencev z minimalno pokojnino. Največ je moških uporabnikov, uporabniki pa so v največjem številu stari od 51 do 71 let.

Uporabniki ne prihajajo vsakodnevno iz različnih razlogov

Zaposleni oz. CSD kot koordinator, ki nadzira in evidentira razdeljevanje hrane, skrbno in z veliko mero socialnega čuta skupaj s kuharicami iz Doma pod gorco, razdeljuje obroke med 11.0 in 12.00 uro. »Če se proti 12.00 uri, torej pred predvidenim zaključevanjem razdeljevanja obrokov, ugotovi, da bo hrane še ostalo, potem tiste osebe, ki se še nahajajo v prostih kuhinje, ali še čakajo, dobijo še dodatne porcije,« pove Marjana Bravc, direktorica CSD Maribor. Do tega pa naj bi prihajalo iz razloga, ker vsi uporabniki za katere so naročeni kartončki, ne prihajajo vsakodnevno po obroke iz različnih razlogov. »Ni jim všeč tisto kar je na meniju, nekateri iz verskih prepričanj določene hrane ne jedo,..«

Lokacija je neustrezna

V letošnjem letu predvidevajo približno enako število upravičencev, kar pomeni, da bodo razdelili približno 500 obrokov dnevno, skupaj s programom zavetišča za brezdomce. Bravceva nam je dejala: »Zaradi prevelike izpostavljenosti upravičencev do toplega obroka, ki zaradi gneče (dnevno cca 300 oseb) v vseh vremenskih razmerah stojijo in čakajo na pločniku pred vhodom v prostor razdeljevanja, je nujno potrebno iskati rešitve v zamenjavi lokacije.« V zvezi s tem, smo se obrnili na MO Maribor, kjer pa so mnenja, da so prostori primerni, glede na lokacijo, ki zagotavlja dostopnost do storitve, najemnik prostora pa zagotavlja higienske ter ostale pogoje za izvajanje dejavnosti razdeljevanja socialnih obrokov. V letošnjem letu je na proračunski postavki socialne kuhinje opredeljenih 400.000 evrov.