Nepremičninski trg v Sloveniji je v prvem polletju 2017 zaznamovala rast števila poslov, ki je doseglo rekordno vrednost, in cen, ki pa so bile še pod predkrizno ravnjo. Nepremičninski posredniki niso enotni glede prihodnjih trendov; nekateri pričakujejo nadaljnjo rast, nekateri ob novi ponudbi in dražjih posojilih umiritev.

Zadnji uradni podatki Geodetske uprave RS (Gurs) o gibanjih na nepremičninskem trgu so za prvo polletje 2017, v katerem je bilo število poslov z okoli 17.200 največje od leta 2007, odkar geodetska uprava sistematično spremlja trg. V primerjavi s prej rekordnim drugim polletjem 2007 je bilo število kupoprodaj stanovanj večje za štiri odstotke, število kupoprodaj hiš pa manjše za pet odstotkov. Vrednost teh poslov je znašala 1,07 milijarde evrov, s čimer je še zaostajala za drugim polletjem 2016, ko je z 1,13 milijarde evrov prvič po rekordnem drugem polletju 2007 presegla milijardo evrov.

V drugem polletju 2017 nadaljevanje rasti povpraševanja, a ponekod že zaznali obrat

Namestnik direktorja družbe Mreža nepremičnin Boris Veleski je za STA ocenil, da se je trend rasti prometa z nepremičninami nadaljeval tudi v drugem polletju letos in se bo vsaj še v prvem polletju 2018. Največ poslov je po statistiki Mreže nepremičnin v osrednji Sloveniji, predvsem v Ljubljani. Sicer pa ugotavljajo, da se število transakcij povečuje tudi v drugih delih Slovenije, npr. na Obali, na Gorenjskem predvsem v turistično razvitih predelih ter na območjih po državi, kjer so toplice.

Podobno je nepremičninski posrednik pri družbi ABC nepremičnine Alen Komić za STA dejal, da se v drugem polletju trendi še nadaljujejo. “Povpraševanje po pravno in dejansko urejenih stanovanjih na solidnih lokacijah presega ponudbo,” je povedal. Trg se po njegovih besedah prebuja tudi pri hišah, kjer je določena zakasnitev, saj se kupna moč krepi počasneje kot samo povpraševanje po stanovanjih v nižjem cenovnem razredu, je dejal Komić.

V Zbornici za poslovanje z nepremičninami pri GZS ugotavljajo, da se je trend povečanega povpraševanja po stanovanjskih nepremičninah nadaljeval tudi v drugem polletju 2017, pri tem so na Gorenjskem zaznali še večje povpraševanje kot v prvem polletju. Na Obali letos beležijo rekordno prodajo nepremičnin, predvsem stanovanj, tudi v Mariboru in okolici je bilo povečano povpraševanje.

Je pa direktor družbe Stoja trade Zoran Đukić za STA povedal, da so v drugi polovici leta že opazili upad transakcij, kar je po njihovem mnenju posledica dviga obrestnih mer bank ter posledično upada kupne moči.

Večinoma reševanje stanovanjskega vprašanja

Veleski je dejal, da gre pri nakupih stanovanj v veliki večini za reševanje stanovanjskega vprašanja, da pa se je v zadnjem letu nekoliko povečalo tudi število transakcij, katerih namen je investicija. Največ povpraševanja je po dvosobnih do triinpolsobnih stanovanjih ter tudi po atrijskih stanovanjih, povečuje se pa tudi povpraševanje po enodružinskih hišah v okolici Ljubljane ter enotah dvojčkov v Ljubljani z vsaj 100 kvadratnih metrov vrta.

V Stoja trade opažajo vedno več nakupov za investicijo, čeprav pa je še vedno največ nakupov za namen reševanja stanovanjskega vprašanja. Po njihovih izkušnjah se najbolj prodajajo stanovanja manjših kvadratur, ki se cenovno gibljejo med 50.000 in 200.000 evrov, je povedal Đukić.

V ABC nepremičnine pravijo, da se nakupi opravljajo tako za lastne potrebe kot za investicijo. Delež tistih, ki kupujejo za lastne potrebe, se je povečal glede na delež tistih, ki kupujejo za investicijo. “Čas za nakup kot investicijo ni najbolj primeren, saj so cene dosti višje, kot so bile nekaj let nazaj,” je dejal Komić. Tudi po njihovih izkušnjah se najpogosteje prodajajo manjša stanovanja, je pa precej povpraševanja tudi po večjih stanovanjih.

Zbornica opaža, da v Ljubljani in okolici posamezniki stanovanja kupujejo tako za lastne potrebe kot za naložbo. Na Gorenjskem opažajo, da se je povečalo povpraševanje po manjših stanovanjih z namenom oddajanja, prav tako je v Mariboru in okolici vse večji interes za nakupe iz investicijskega razloga, saj so stanovanja cenovno ugodnejša, donos pri oddajanju pa nekoliko višji kot v Ljubljani.

Rast cen naj bi se v letu 2018 upočasnila

Cene rabljenih stanovanj, ki po navedbah Gursa najbolje odražajo dogajanje na trgu, so se v prvem polletju 2017 zvišale za tri odstotke. Bile so desetino višje kot v času dna leta 2015, a še 14 odstotkov pod vrhom leta 2008. Po zadnjih podatkih državnega statističnega urada so bile cene stanovanjskihnepremičnin v tretjem četrtletju 2017 v povprečju za 0,4 odstotka višje kot v drugem četrtletju in za 11,9 odstotka višje od povprečja v letu 2015. Cene novih stanovanjskih nepremičnin so se na četrtletni ravni znižale za 2,2 odstotka, cene rabljenih pa zvišale za 0,9 odstotka.

 

V zbornici za območje Gorenjske pravijo, da dokler ne bo novogradenj in bodo krediti ugodni, upadanja cen ni pričakovati. Za Ljubljano in okolico napovedujejo, da je v letih 2018-2020 predvideno dokončanje skoraj 1000 stanovanj, več novih stanovanj pa bo vplivalo tudi na ceno rabljenih stanovanj. Za Maribor in okolico, kjer zaenkrat ni predvidenih novogradenj stanovanj v večjem obsegu, pravijo, da je poleg stanovanj več povpraševanja po starejših hišah v bližnji okolici mesta, katerih cene pa ne rastejo, prej obratno.

STA