Po zaključeni denacionalizaciji je v javni, občinski lasti v Mariboru in petih okoliških občinah končalo okoli 120 stanovanj, večina od teh pa je praznih. A ta stanovanja, večina jih je v središču mesta, ne bodo končala v lastni stanovanjskega sklada, temveč jih bodo občine prodale.
Lani na razpis prispelo skoraj 800 vlog
Odločitev je nekoliko nenavadna, saj v občinah, ustanoviteljicah sklada, predvsem pa v mariborski, močno primanjkuje neprofitnih stanovanj. Na skladu ocenjujejo, da bi, če bi želeli ustreči popolnoma vsem potrebam, v prihodnjih petih letih potrebovali kar 400 stanovanj. »Na zadnji lanski razpis je prispelo 782 vlog,« razlaga direktorica sklada Tanja Vindiš Furman. Prav tudi, da si je sicer prizadevala, da bi stanovanja ostala v lasti sklada, a lastniki so se tokrat odločili drugače.
Na mariborski občini so nam pojasnili, da skupna posplošena vrednost teh stanovanj znaša nekaj več kot 5 milijonov evrov, pri čemer znaša delež občine 80 odstotkov. »Stanovanja so zaradi lokacije tržno izredno zanimiva, so pa potrebna precejšnjih vlaganj in zaradi postavitve prostorov niso primerna za socialna stanovanja.«
Potrebe po neporofitnih stanovanjih naraščajo
Že zadnjih nekaj let pa je znano, da potrebe po neprofitnih stanovanjih v Mariboru naraščajo. Če je leta 2004 na razpis sklada za oddajo neprofitnih stanovanj prispelo 306 vlog, je lani te vloge torej oddalo že 782 prosilcev. Širša slika tudi pokaže, da v Mariboru narašča število starejših ljudi, naravni prirast je že dolgo negativen, brezposelnost vztraja na okoli 17 odstotkih, kar pomeni, da povpraševanje po neprofitnih stanovanjih zagotovo še ne bo tako hitro upadlo.
Gospodarska situacija se pozna tudi pri neplačevanju najemnin. V primerjavi z letom 2014 se je dolg najemnikov do sklada konec lanskega leta nekoliko povečal in znaša nekaj več kot milijon evrov.