V pritličju Sodnega stolpa je danes potekala novinarska konferenca pred pričetkom desete sezone projekta PUBEC. Sogovorniki so predstavili namen Pubeca, v katero smer projekt teče in kakšni so načrti za še večjo prepoznavnost štajerskega vina, vinarjev in Štajerske. Izpostavili so tudi pomembnost samooskrbe ter podpore lokalnim pridelovalcem hrane. 

[[image_5_article_70970]]

Združenih bo 18 vinarjev

Borut Cvetko, direktor agencije Mediaspeed, je uvodoma podelil vpogled v organizacijo in poslanstvo dogodka. "V čast si štejem, da nam je skupaj uspelo, da predstavljamo že deseto sezono projekta PUBEC - Štajersko mlado vino. Dejstvo je, da se vsi zavedamo, da zmoremo več in, da vinarji povezani v to kolektivno blagovno znamko na ta način dosegajo več, boljše rezultate, predvsem pa povezanost ter izmenjavo izkušenj," je izpostavil in šaljivo pripomnil, da z veseljem poslušajo zgodbe, da se tudi Avstrijci, ki nekako prednjačijo v mladih vinih, ozirajo na datume slovenskih dogodkov.

Tudi letos bo na dogodku združenih 18 vinarjev, a je zahtevna letina botrovala temu, da se od lanskih vinarjev en letošnjega dogodka ne bo udeležil. So pa zato pridobili enega novega - Marka Breznika, ki je zaokrožil številko. "Držimo pesti, da bo drugo leto letina bolj prijazna vinarjem," je dodal Cvetko.

[[image_1_article_70970]]

PUBEC rad dela hrup in galamo

Natalija Cvetko, vodja projektov pri agenciji Mediaspeed, je predstavila sveže novosti, ki bodo obogatile dogodek in poskrbele za prijetno vzdušje. Kot je poudarila, letos vstopajo v deseto sezono, saj jim je bilo zaradi korone eno leto dogodka v Mariboru odvzeto. Letos govorimo torej o devetem salonu v Mariboru in o šestem v Ljubljani.

Projekt bo potekal 25.10., v petek, v Minoritski cerkvi, so pa karte zaradi velikega povpraševanja omejene. Se pa tradicionalno predstavljajo tudi v nakupovalnih centrih, v Europarku bodo 7.11..

"Veseli smo, da smo v Mariboru uspeli prebuditi toliko zanimanja za takšen dogodek," je izpostavila Cvetko in dodala, da se tudi letos povezujejo z lokalnimi glasbeniki. Tako bosta na odru akustična Karin Zemljič in Matej Brod, ki sta s svojo visokokakovostno glasbo idealna izbira za omenjen dogodek. Že tretje leto bodo kuhali kuharji iz restavracije BroSis, kjer se z načeli lokalnega in domačega med seboj podpirajo.

[[image_3_article_70970]]

"S tem pa tudi mladi ekipi damo prostor in možnost, da se predstavijo izven Maribora. Vedno si želimo partnerje s katerimi lahko z roko v roki podpiramo načela povezovanja in predstavitev lokalnega. Vsi naši PUBECI že leta nosijo metuljčke MOI, ki so prav tako mariborski. Na tak način podpiramo lokalna podjetja in lokalne zgodbe," še pove.

Slabša letina, a izjemna kakovost vina

Leonida Gregorič, vodja laboratorija KGZS Maribor, je za konec predstavila vinsko letino Štajerske ter izzive, s katerimi so se letos vinarji spopadali. KGZS v Mariboru spremlja kakovost že od samega začetka dozorevanja grozdja v celi vinorodni deželi. Vsako leto je malo drugače, a letos ni bilo tako hudo. "Dejansko smo pričakovali, da bodo na koncu večje težave, a lahko rečemo, da se je dozorevanje izteklo sortam primerno že v drugi polovici avgusta, ko se je tudi začela trgatev zelo zdravega grozdja. Ne nekaterih območjih narava ni bila najbolj naklonjena letini, ampak je razredčila samo pridelek, ne pa kakovosti. Kakovost vina letošnjega leta, kar smo že ocenili (predvsem mladega vina), je izjemna," je pokomentirala.

[[image_2_article_70970]]

Dodala je tudi, da so v vinu nekoliko višji alkoholi, vsi ostali parametri pa so primerni in so vina posledično zelo harmonična. So pa vina seveda nekoliko drugačna kot pretekla leta, kar je na nek način tudi čar tega. Ljubitelji vina si bodo tako lahko privoščili mlada vina z nekoliko drugačnimi karakteristikami. "Mi, kot strokovna inštitucija lahko rečemo, da so to najverjetneje vina, ki bodo najvišje ocenjena," je zaključila misel.

Količina je bila odvisna od vremena

Letos je bila trgatev izjemno hitra, a kot izpostavi Gregorič, so tudi takšne časovne okvirje že imeli leta 2003. V Sloveniji se sicer temperatura dviguje hitreje kot drugod, na kar se pridelovalci tudi prilagajajo. Seveda pa ni rečeno, da bo naslednje leto tako ekstremno kot to leto. V vsakem primeru bo dovolj visokokakovostnega vina. "Na dolgi rok bodo zagotovo potrebne prilagoditve, recimo glede izbire sort. Imamo pa toliko različnih leg, da se bo zagotovo dalo kje postaviti tudi nove vinograde," je povedala in dodala, da bodo takšna vina verjetno primerna za staranje.

[[image_4_article_70970]]

Na določenih območjih je bilo pridelka od 10 do 15% manj, na območjih naravnih katastrof pa tudi od 30 do 40% manj. V povprečju Podravska regija ni nič bolj prizadeta od ostalih, smo pa se glede trgatve zelo približali primorski, saj je trgatev potekala skorajda istočasno.

Kot nam kasneje pove mlad vinar Marko Breznik, lahko v njihovi kleti govorijo o vsakoletnih pojavih toče: "Letos nas je sicer najbolj prizadela pozeba, a se bo potrebno na vse to prilagajati. V prvi vrsti bo to prilagajanje z izbiro lege, z izbiro sorte, seveda pa tudi s protitočnimi mrežami in namakalnimi sistemi".