Svet zavoda Inštituta Wcycle Maribor, v katerega so vključena javna komunalna podjetja mesta Energetika Maribor, Snaga, Nigrad, Mariborski vodovod in Marprom, je na seji sveta zavoda sprejel sklep, da namesto sedanjega direktorja Inštituta Wcycle Božidarja Resnika imenujejo Tineta Šalamona. Tine Šalamon je predstavnik podjetja Energetika Maribor, kjer opravlja dela iz področja dejavnosti ravnanja z blatom iz centralne čistilne naprave Maribor in razvojnimi projekti, ki so v tesni povezavi s projekti krožnega gospodarstva, so pojasnili na Mestni občini Maribor in dodali: “S poznavanjem področja krožnega gospodarstva bo lahko sledil viziji Inštituta Wcycle, to je iskanju najboljših ekonomskih in ekoloških rešitev za obvladovanje vseh masnih, energetskih, vodnih in drugih tokov. Božidar Resnik se je odrekel položaju direktorja iz osebnih razlogov. Od novega direktorja pričakujemo, da bo sledil ciljem in časovnici izvedbe predvidenih projektov Inštituta Wcycle.”

MO Maribor izvaja strateški projekt Wcycle na področju krožnega gospodarstva, v katerega so vključena javna komunalna podjetja mesta, in sicer Energetika, Snaga, Nigrad, Mariborski vodovod in Marprom. Z ustanovitvijo Inštituta Wcycle je Maribor dobil strateški razvojni model, ki mesto postavlja na evropski zemljevid naprednih zelenih mest in sodeluje v Partnerstvu za prehod na zeleno gospodarstvo, kjer skupaj s partnerji in predstavniki ministrstev iščemo optimalne rešitve za izvedbo v Mariboru potrebnih in predvidenih projektov.

Identificirali 18 skupnih projektov

V okviru tega projekta so skupaj s podjetji identificirali 18 skupnih projektov s področja učinkovitega gospodarjenja z viri v ocenjeni izvedbeni vrednosti več kot 100 milijonov EUR (projekti finančno ne temeljijo na pogojih pridobivanja nepovratnih sredstev, ampak na realnem investicijskem denarju), ki jih bodo podjetja v medsebojnem sodelovanju v prihodnjih letih realizirala. Na ravni mesta so v ta namen od leta 2015 sprejemali strategije, in sicer strategijo ravnanja z odpadki, kjer so nakazali prehod v krožno gospodarstvo, sprejeli so Trajnostno urbano strategijo, kjer je Wcycle že bolj podrobno opredeljen in pred kratkim tudi Izvedbeni načrt TUS.

Maribor se je torej tega projekta lotil sistemsko in ga kontinuirano vodi od vsega začetka, še povedo na MO Maribor. Zabeležili so snovne tokove skozi mesto, ki so skozi poslovanja podjetij stalnica v mestu in na podlagi tega ugotovili, s kakšnimi količinami materiala v mestu operirajo. Na osnovi tega se je oblikovala delovna skupina, ki se je ukvarjala z razvojem projektov in za osnovo vzela podatke, da se lahko načrtujejo projekti, ki jih mesto potrebuje.

Glavni poudarek Inštituta Wcyle na obdelavi virov, s katerimi mesto razpolaga

Trenutno je glavni poudarek Inštituta Wcyle na pripravi oz. obdelavi virov, s katerimi mesto razpolaga (zaprto odlagališče Pobrežje in Dogoše, gradbeni in industrijski odpadki, biomasa za energetsko izrabo, odvečna in izgubljena toplota, prečiščena odpadna voda za ponovno uporabo, delitev, obnova in ponovna uporaba dobrin, …) za konkretno načrtovanje in izvedbo zastavljenih projektov najprej predvsem iz vidika ustreznih pravnih podlag (dovoljenj, dovoljenih dejavnosti, …), nato pa tudi z vidika njihove ekonomske upravičenosti.