Po reki Dravi so se stoletja spuščali splavi, naloženi z lesom. Ta starodavna obrt je bila v preteklosti ena od ključnih gospodarskih dejavnosti, danes pa je splavarjenje po Dravi predvsem turistično doživetje in del kulturne dediščine, ki se še vedno ohranja in praznuje na različnih dogodkih. Za ohranjanje tradicije splavarjenja po Dravi danes skrbijo Mariborski flosarji, ki delujejo pod okriljem tretjega najstarejšega društva v Sloveniji – Turističnega društva Maribor.
Z oživitvijo tradicije splavarjenja Turistično društvo Maribor in Mariborski flosarji prenašajo bogato zgodovino na nove generacije. O njihovem delovanju smo se pogovarjali s predsednico Turističnega društva Maribor Tadejo Fijačko.
Začetki segajo v osemdeseta z organizacijo prvega splavarskega krsta
Začetki turistične ponudbe splavarskih voženj segajo nazaj v osemdeseta leta prejšnjega stoletja, ko so člani Turističnega društva Maribor, pod okriljem katerega delujejo Mariborskimi flosarji, sodelovali pri revitalizaciji in prvi koreniti prenovi Lenta. To obdobje je zaznamovalo zanosno prizadevanje za oživitev območja ob reki Dravi, zato so člani Turističnega društva Maribor, organizirali prvi splavarski krst. »V času, ko je spomin na splavarjenje še vedno živo odmeval v skupnosti, so se odločili, da je ključno ohraniti to dragoceno kulturno dediščino ter hkrati ustvariti priložnost za promocijo turizma v regiji,« pojasnjuje Fijačko.
Tako so zgradili prvi splav, zasnovan za turistične namene, kar je simboliziralo pogumno odločitev za nadaljevanje tradicije splavarjenja in pripomoglo k ustvarjanju edinstvene turistične ponudbe, ki privablja obiskovalce od blizu in daleč. »Prvi splavarski krst leta 1985 je na Lent privabil večtisočglavo množico in postavil temelje za ponovno oživitev tradicije splavarjenja, hkrati pa spodbudil organizacijo drugih prireditev ob Dravi na Lentu.«
[[image_1_article_68201]]
Trenutno imajo Mariborski flosarji v svoji floti več splavov, dva velika splava talijanška, od katerih lahko posamezen splav sprejme 65 ljudi. Za male skupine do 12 ljudi je na voljo splav hlodovec. »Seveda pa v našo floto spadata tudi dva motorna čolna, s pomočjo katerih spravimo splave nazaj na izhodiščno točko v Koblarjev zaliv, kjer je naš pristan,« pove Fijačko.
Obiskovalci se lahko preizkusijo v vlogi flosarja, a to ne more postati kar vsak
Pot od Koblarjevega zaliva do Lent nudi edinstveno izkušnjo plovbe po reki, kjer lahko obiskovalci uživajo v čudovitih razgledih na naravo in mesto Maribor iz nove perspektive. »Posebej veseli smo, da lahko našim gostom pokažemo prenovljen Lent, ki nikogar ne pusti ravnodušnega. Obiskovalci pri nas prav tako spoznajo zgodovino regije in se poučijo o zgodovini splavarjenja. Splavarska vožnja vsekakor pomeni tudi sprostitev in zabavo ob živi zabavni glasbi, saj so na vsaki tradicionalni vožnji z nami tudi naši muzikantje, ki skrbijo za dobro voljo.«
[[image_4_article_68201]]
Obiskovalci se lahko na poti preizkusijo v vlogi flosarja in se naučijo spretnosti splavarjenja pod nadzorom izkušenih flosarjev. Na vsaki vožnji izberejo posameznika, ki ga krstijo v pravega flosarja, vendar šele po tem ko opravi pravi splavarski preizkus. Opraviti mora tudi praktični test, ki vključuje veslanje. A da ne bo pomote, flosar ne more postati kar vsak, v sebi mora imeti pravi Mariborski flosar malo avanturistične žilice, entuziazma in veselja do dela z ljudmi. »Že v preteklosti so se za poklic flosarja odločili tisti, ki so bili bolj svobodomiselne narave, tisti, ki so želeli spoznati še druge kraje, bili so pogumni, saj jih niti takrat še zelo deroča in nevarna reka Drava ni prestrašila,« pove naša sogovornica.
Turistični potencial še zdaleč ni izkoriščen
Turistični potencial reke Drave še zdaleč ni v celoti izkoriščen, odpirajo se vrata za nove turistične programe in aktivnosti, ki bodo še dodatno privabile obiskovalce. V minulem letu so flosarji dosegli velik napredek z razširitvijo turistične ponudbe, poleg že uveljavljenih tradicionalnih voženj na splavu »talijanšku«, so namreč v ponudbo vključili še doživetje na manjšem splavu hlodovcu, ki sprejme do 12 ljudi.
»Na hlodovcu lahko naši gostje bolj intimno in na izviren način odkrijejo ter doživijo Maribor z reko Dravo in vsa naravna in kulturna bogastva ob reki. Zelo ponosni smo, da smo pred kratkim za doživetje na hlodovcu pridobili certifikat Naše najboljše, kar bomo s pridom izkoristili pri nadaljnji promociji.«
Kot nam pojasnjuje naša sogovornica, so letos s tradicionalnimi vožnjami, najemi splava za različne priložnosti, kot so rojstni dnevi in obletnice, ter vožnjami s hlodovcem polno zasedeni. »Naš urnik je precej poln, zato goste vljudno naprošamo, da pravočasno rezervirajo termin. Koncert s Prismojenimi profesorji bluesa smo morali odpovedati, saj nam je v maju in juniju preglavice povzročalo slabo vreme in pretok reke Drave, zaradi česar kar nekajkrat nismo pluli,« dodaja Fijačko.
Junija so v sklopu priprav na krst na splavu gostili Kungoško pleh muziko, katere člani so razvajali z izjemnimi skladbami, ki so jim lahko prisluhnili vsi mimoidoči na levem in desnem bregu reke Drave.
Prvi mednarodni splavarski tabor
Konec avgusta in septembra pripravljajo še več kulturnih dogodkov in dodatnih aktivnosti, posvečenih 40. tradicionalnemu splavarskemu krstu, kjer bodo po starih običajih krstili novega pripravnika in ga imenovali za novega splavarja.
[[image_2_article_68201]]
»Na tem mestu je potrebno omeniti naše dolgoletno sodelovanje z Mednarodno splavarsko zvezo, katere člani smo tudi Turistično društvo in Mariborski flosarji. Konec julija pošiljamo dva mlada splavarja, Roka Rajzmana in Blaža Kostanjevca, na splavarski tabor v Magdeburg, mesto z dolgo tradicijo splavarjenja po reki Labi.«
Mednarodna splavarska zveza prvič organizira mednarodni splavarski tabor, ki bo združil okoli 30 udeležencev iz Nemčije, Italije, Latvije, Romunije, Slovenije in Španije. Tabor bo potekal od 29. julija do 4. avgusta 2024, kjer bodo mladi splavarji izmenjali praktične izkušnje splavarjenja, ki je priznano kot "Nesnovna kulturna dediščina človeštva" pri UNESCU.
Tabor bo financiran iz programa Erasmus EU. Udeleženci bodo imeli priložnost nabrati nova znanja pod vodstvom izkušenih splavarskih mojstrov iz Schiltacha in Lychena. Vrhunec tabora bo skupna vožnja s splavom po reki Labi, ki bo izpostavila bogato zgodovino Magdeburga v splavarstvu.
Novih splavov zaenkrat še ne načrtujejo
V prihodnosti zaenkrat gradnje novih splavov ne načrtujejo, vsakoletno veliko truda in finančnih sredstev vložijo v prenovo splavov in izboljšave. V letošnjem letu so na splavu talijanšku napravili novo streho in kupili nov čoln. »Vsekakor si prizadevamo obiskovalcem zagotoviti in omogočiti kar najboljšo izkušnjo na naših splavih. Nenehno se trudimo, da izboljšujemo naše turistične produkte, se razvijamo in ustvarjamo edinstvena doživetja za obiskovalce vseh starosti in interesov. Še naprej bomo osredotočeni na kakovostno izpeljane splavarske vožnje,« pojasnjuje sogovornica in ob tem spomni, da je na vsaki splavarski vožnji ključna tudi kulinarična ponudba, ki je prav tako pomemben del celotne izkušnje, zato sodelujejo z lokalnimi vrhunskimi ponudniki pijače in hrane.
[[image_3_article_68201]]
Hkrati pa si prizadevajo za okrepitev sodelovanja z lokalnimi in mednarodnimi partnerji, da bi spodbudili izmenjavo znanja in izkušenj ter promovirali splavarjenje kot pomemben del kulturne dediščine. »Naša vizija za prihodnost je ohraniti in nadgraditi bogato tradicijo splavarjenja ter jo približati čim več ljudem, tako domačinom kot turistom. Smo polni idej in energije, da naše načrte uresničimo in še naprej ustvarjamo edinstvena doživetja za naše goste. Zremo optimistično naprej in verjamemo, da bomo z našim delom prispevali k ohranjanju in razvoju tradicije splavarjenja,« še zaključi Tadeja Fijačko.