V Snagi si že dlje časa prizadevajo zgraditi napravo za obdelavo odpadkov. Ta naj bi mestu zagotovila konkurenčno prednost v mnogih pogledih. »Za nemoteno delovanje naprave bomo potrebovali dodatne ljudi, kar pomeni nove zaposlitve,« so dejali na Snagi.
Bomo končno dočakali nižje cene?
Mešanih komunalnih odpadkov tako več ne bodo le predajali prevzemniku, temveč bodo iz njih izločili materiale, ki imajo na trgu sekundarnih surovin vrednost, ter tako ustvarili dodatni prihodek. Ob tem pa naj bi uporabnikom omogočili, da bodo cene ravnanja z odpadki ostale vsaj na današnji ravni. Ob tem so še dejali: »Če se razmere na trgu sekundarnih surovin ne bodo bistveno spreminjale, bomo lahko srednjeročno zagotavljali tudi nižje cene od trenutnih.«.
S sortirnico bi zagotovili samooskrbni sistem ravnanja z odpadki za občine za katere izvajajo gospodarsko javno službo. Zavedajo se, da v kolikor Maribor sortirnice ne bi imel, to pomeni, da usodo prepuščajo v roke prevzemnikom odpadkov.
Pričetek gradnje predviden v juliju letos
Konec leta 2014 so na Snagi podpisali pogodbo in izvajalcem del, ki so ga iskali preko javnega razpisa in postopki so stekli. V preteklem letu so delali pretežno na pridobivanju dokumentacije, danes pa so, kot so še dejali, v pričakovanju izdaje okoljevarstvenega soglasja s strani ARSO, ki je podlaga za gradbeno dovoljenje. Po realnih načrtih bi z gradnjo pričeli letos v juliju.
Investicija težka 12,5 milijona evrov
Izgradnja sortirnice znašala 12,5 milijona evrov. Zaradi omenjene investicije, se je Snaga primorana zadolžiti: »Soglasje k zadolžitvi mora podati mestni svet, ki bo o tem odločal v naslednjih dneh.«. Mestni svetniki ne bodo odločali zgolj o tem, ali se Snaga lahko zadolži, ampak predvsem o tem, ali bodo lahko v mestu končno izkoristili potencial, ki ga nudijo odpadki oz. udejanjili to, kar drugi že vrsto let izkoriščajo, ko pravijo, da so odpadki denar.