Na osrednjem mariborskem spletnem mediju smo pripravili sedem ključnih vprašanj, ki so pomembna za našo regijo. Naslovili smo jih na vse stranke, ki bodo sodelovale na volitvah. Vsak dan vam bomo predstavili eno vprašanje ter odgovore strank. Tokrat sprašujemo o tem kako bodo zagotovili sredstva za učinkovito izvajanje poslanstva UKC Maribor in njegov nadaljnji razvoj.

Naprej Slovenija: Prvo je treba pozapreti vse, ki so do sedaj vodili UKC zaradi koristoljubja, nato izbrati poštene profesor doktorje, kateri so se distancirali od vsakdanje politike.

Nataša Trček, Stranka LMŠ: Država mora poskrbeti za sredstva za razvoj novih metod in zdravil, UKC pa mora z organizacijskimi ukrepi zagotoviti dovolj zdravnikov in poskrbeti za ustrezen nivo zdravljenja. Pomembni so bolniki.

Opcija: Tudi v UKC je nujno najprej ločiti javno od zasebnega zdravstva in z organizacijskimi ukrepi doseči večji prihranek, ki ga morajo biti deležni neposredno bolniki.

Bernard Memon, NSi: Klinični center v Mariboru in klinični center v Ljubljani opravljata enako terciarno dejavnost na področju zdravstva. Iz vidika enakosti, bi pričakoval, da bosta oba deležna enake obravnave s strani Ministrstva za zdravje, v primeru, da prihaja do izgub. Mi se bomo lotili težav pri vzroku, se pravi izgube bomo ustavili z našo reformo, in to tako, da bomo ukinili monopol Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Vpeljali večje število zavarovalnic na področju zdravstva.

SMC: Potrebno je nadaljevati s pripravo in izvedbo zdravstvene reforme. Z ureditvijo centralnega naročanja zdravstvene opreme, z razmejitvijo med javnim in zasebnim izvajanjem zdravstvene dejavnosti, razširitev dejavnosti do pacientov pri osebnem zdravniku, spremembo obveznega zdravstvenega zavarovanja, na katerega se prenesejo premije dodatnega zdravstvenega zavarovanja, je del ukrepov s katerimi se bo lahko namenilo več finančnih sredstev za kvalitetno delo in razvoj v UKC Maribor.

Žiga Štajnbaher, SD: Zdravstvena reforma, ki je žal še vedno neizpeljana je nujno zlo naslednje vlade, če želi, da je prebivalstvo še vedno deležno kvalitetnega zdravstva. Zdravstveni sistem doživlja na mnogih podoročjih erozijo. Od erozije znanja, kadra, do same kvalitete oskrbe uporabnikov storitev. Nihče nima čudežne palice s katero bo pretrgal gorski vozel slovenskega zdravstva kar čez noč.

Gregor Ficko, Dobra država: UKC Maribor kot del integriranega javnega zdravstvenega sistema mora s strani države dobiti dovolj proračunskih sredstev za svoje nemoteno delovanje. Res pa je, da bo moral najprej narediti red v lastni hiši in odpraviti vse anomalije, ki so v sistemu povzročale finančne luknje, tako na področju racionalenga poslovanja, javnih naročil , zaposlovanja mladih zdravnikov, ureditve plačne politike itd. 

Aleš Meglič, SLS: Sredstva v zdravstvu bi bila mnogo bolj optimalno koriščena, če bi bila upravljana na avstrijski način. Tam z bolnišnicami upravljajo strokovnjaki iz vodenja – uspešni managerji, ustanov pa ne gradijo ministrstva, ampak namenska podjetja z zato kvalificiranimi strokovnjaki, ki jih gradijo po evropsko primerljivih cenah. Tudi samo poslovanje bolnišnic se zlahka primerja z ustanovami v tujini. Ogromno rezerv je še pri skupni (centralizirani) nabavi materialov.

Uroš Prikl, DeSUS: UKC Maribor je druga največja inštitucija v državi in zagotoviti se mu morajo vsa potrebna sredstva za nemoteno delo in ga nikakor spravljati v podrejeni položaj, primerjalno gledano z ljubljanskim kliničnim centrom. Seveda pa tudi vodstvu mariborskega UKC dati polna pooblastila za nemoteno delo.

Dejan Kaloh, SDS: Nikoli več se ne sme zgoditi, da vlada UKC Ljubljana v istem obdobju zagotovi 12 milijonov evrov pomoči, UKC Maribor pa nakloni zgolj 600.000 evrov, kot se je to zgodilo v tem letu. V vsakem primeru je potrebno zagotoviti več sredstev za zdravstvo, zlasti iz prispevkov in davkov ter jih nato pravično porazdeliti med vse zdravstvene ustanove v Sloveniji, zlasti pa med oba univerzitetna klinična centra.

Stranka Alenke Bratušek: UKC Maribor kot del našega zdravstvenega sistema ima enake težave kot naš celoten zdravstveni sistem. Torej bo treba uveljavljati enake ukrepe kot drugod, in v Stranki Alenke Bratušek obljubljamo, da bomo tako odločno, kot smo leta 2013 državo rešili pred bankrotom in trojko, zdaj uredili zdravstveni sistem.

Združena levica in Sloga: Razmislek o mreži zdravstvenih inštitucij bo moralo narediti Ministrstvo za zdravstvo, ki bo moralo predlagati tudi način zagotavljanja sredstev za funkcioniranje vseh zdravstvenih inštitucij.

Davorin Medved, Zedinjena Slovenija: Problem UKC Maribor ni izoliran od vseh, ki so skoraj dobesedno uničili naš celoten zdravstveni sistem. Zato se brez prenove celotnega zdravstvenega sistema tudi problem financiranja UKC Maribor ne more ne izpeljati ne rešiti. V Zedinjeni Sloveniji se zavedamo, da po eni strani problem sploh ni tako velik, kot so nam poskušale prikazovati dosedanje vlade, ki so sistem izkoriščale za izčrpavanje proračunskega denarja in da je po drugi strani narejena zelo velika škoda v sistemu predvsem zaradi kadrovskih posledic, ki jih je to izčrpavanje pustilo za seboj.

Vprašanja smo na uradne naslove strank, ki imajo po javnomnenjskih raziskavah več kot 1 % podpore naslovili že 17. maja. Nekatere stranke na naša vprašanja niso odgovorile, zato predstavljamo odgovore tistih, ki so nam odgovorili. V spodnji anketi pa lahko oddate vaš glas, kateri odgovor vas je najbolj prepričal tokrat.

Odgovor katere stranke vas je najbolj prepričal?

  • SDS (40%, 29 glasov)
  • SD (10%, 7 glasov)
  • SLS (8%, 6 glasov)
  • SMC (7%, 5 glasov)
  • Zedinjena Slovenija (7%, 5 glasov)
  • NSi (6%, 4 glasov)
  • LMŠ (6%, 4 glasov)
  • Stranka Alenke Bratušek (6%, 4 glasov)
  • Dobra država (4%, 3 glasov)
  • Naprej Slovenija (3%, 2 glasov)
  • Združena levica in Sloga (3%, 2 glasov)
  • DeSUS (1%, 1 glasov)

Vseh glasov: 72

Loading ... Loading ...