Mariborsko višje sodišče je razveljavilo aprilsko obsodilno sodbo in s tem zaporno kazen za nekdanja prva moža gradbenega podjetja MTB Blaža Mlinariča in Viktorja Lednika, piše današnji Večer. Lastniku in direktorju medtem že propadlega, nekoč pa relativno velikega in lokalno pomembnega gradbinca, bodo ponovno sodili.

Mariborsko sodišče je Mlinariča aprila zaradi oškodovanja upnikov obsodila na dve leti, Lednika pa na leto in tri mesece zapora. Oba sta se na sodbo pritožila, višje sodišče pa je prvostopenjsko sodbo konec oktobra razveljavilo in zadevo vrnilo v ponovno odločanje okrožnemu sodišču.

Kot je za Večer pojasnila predsednica okrožnega sodišča Alenka Zadravec, bodo v ponovljenem postopku med drugim ocenjevali utemeljeno zahtevo obrambe za izločitev sodnega izvedenca in razširili obseg (morebiti novega) sodnega izvedenstva skladno z napotilom pritožbenega sodišča. Sojenje bo potekalo pred istim senatom, prva obravnava pa je razpisana za 24. januar.

Plačilo za fiktive storitve

Sodni senat pod vodstvom Barbare Nerat je po dve leti trajajočem sojenju odločil, da sta Mlinarič in Lednik izigrala in oškodovala upnike. To naj bi, piše Večer, storila s tem, ko sta iz MTB plačala 201.600 evrov Mlinaričevi projektni druži MTB biro za fiktivne storitve pri poslovno-stanovanjskem projektu v Medvodah. Te naj ne bi bile opravljene, s tem pa sta zmanjšala premoženje MTB in okrnila njegovo sposobnost, da poplača druge upnike.

Po sklepu sodišča bi morala nepravnomočno obsojena poravnati tudi omenjeni znesek, ki ga je kot premoženjskopravni zahtevek terjala stečajna upraviteljica MTB Milena Sisinger, sodišče pa je njeni zahtevi sledilo.

Mlinarič in Lednik sta po pisanju časnika ves čas zatrjevala, da nista kriva, češ da je seznam domnevno oškodovanih upnikov oziroma terjatev, ki jih je kot dokaz navajalo tožilstvo, nelogičen, nerazumljiv in časovno neskladen z obdobjem, ko naj bi bilo nastalo kaznivo dejanje, to je v letih 2008 in 2009.

V stečaj z več kot 80 milijoni evrov dolgov

Obramba je izpostavljala, da šefa poslovodstva MTB nista podrobno poznala finančnega stanja svojega podjetja in da takrat nista mogla vedeti, da bo podjetje čez dve leti plačilno nesposobno. Družba je v stečaju pristala leta 2011 z več kot 80 milijoni evrov priznanih dolgov, že leto pred tem pa je po daljšem obdobju negativnega poslovanja šla v prisilno poravnavo.

Tožilstvo je na drugi strani vztrajalo, da so bili oškodovani vsi upniki MTB in da je bilo podjetje insolventno že 31. decembra 2008 oziroma v času kaznivega dejanja, poslovodstvo pa ni pravočasno odgovorno reagiralo, kar naj bi potrdil tudi sodni izvedenec. Po njegovem mnenju bi obtožena morala visoke obveznosti, plačilno (ne)sposobnost in nizko kapitalsko ustreznost prepoznati že v spornih letih 2008 in 2009 ter ustrezno ukrepati že prej, še dodaja Večer.

STA