Socialna trgovina Sotra s cenejšimi osnovnimi izdelki za socialno ogrožene ljudi, ki so jo v Mariboru odprli pred tremi leti, se bori za obstoj. Vodji projekta, ki zadevo vodi prostovoljno, pešajo moči, saj kljub obljubam še vedno ni neke sistemske in dolgoročne finančne podpore takšnim projektom v mestu in državi.

Trgovina mora sama preživeti na trgu

Trgovino, ki socialno ogroženim nudi osnovne prehrambene, gospodinjske in higienske izdelke po nižjih cenah, ranljivim skupinam pa zaposlitev, je vzpostavilo Slovensko združenje za duševno zdravje Šent konec leta 2013. Za postavitev trgovine so pridobili sredstva iz Evropskega socialnega sklada, ki so jih lahko koristili do avgusta 2015, zdaj pa mora trgovina sama preživeti na trgu.

Kot je za STA pojasnila direktorica trgovine Iva Poropat, so bili sicer uspešni na razpisu pristojnega ministrstva za socialna podjetja, a so rezultati prišli nekoliko kasneje kot so sprva pričakovali. Potrebovali bi tudi podporo lokalnih skupnosti, še posebej Mestne občine Maribor, a ta zaenkrat ostaja le pri obljubah, zato morajo vse stroške obratovanja trgovine pokrivati sami.

V tujini blago donirano

“V tujini, kjer takšne trgovine dobijo vse blago donirano ali pa jim stroške obratovanja krijejo občine, mnogo lažje poslujejo. Ker pri nas tega ni, smo že od vsega začetka vedeli, da se bomo slej ko prej soočili s težavami,” je dodala.

Največja težava je sicer organizacijske narave, saj direktorica ne zmore več opravljati tega dela, ki ga opravlja prostovoljno ob redni zaposlitvi. Zaposleni v trgovini so ranljive osebe, ki nujno potrebujejo strokovno pomoč in nadzor, zato sami ne morejo voditi projekta. Poropatova upa, da se bo kmalu našla oseba, ki bo pripravljena prevzeti njeno delo in peljati projekt naprej, drugače se mu slabo piše.

Vztrajati v nedogled ne mislijo

“Če ne bomo dobili osebe, ki bi vse to prevzela, mislim, da ne bomo vztrajali, ker tako ne gre naprej. Potrebujemo entuziasta, ki bi stvari povezoval, iskal priložnosti na trgu in vodil vse skupaj,” je pojasnila direktorica.

Lani so sicer odprli dodatno poslovalnico na Greenwiški cesti, a so jo bili že kmalu prisiljeni zapreti, saj niso imeli sreče z vodenjem. Hkrati se je izkazalo, da so finančni stroški vzdrževanja dodatne poslovalnice previsoki. “Bil je splet nesrečnih okoliščin in da ne bi zabredli v prevelike težave, smo enoto raje zaprli,” je pojasnila Poropatova.

Vse ostaja pod vprašajem

Tako trenutno ostaja le trgovina na Zrkovski cesti, že od vsega začetka pa razmišljajo tudi o mobilni enoti. S tem projektom so se tudi prijavili na omenjeni razpis ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo in bili uspešni, a iz tega lahko pokrivajo le programske stroške, medtem ko na lokalnem razpisu za nakup vozila niso bili uspešni. “Zato je zdaj vse pod vprašajem. Ideje so, podpora pa velikokrat ostane pri besedah,” je dejala direktorica.

Povezali so se z Up-ornikom

Povpraševanje po izdelkih je sicer v mestu z visoko brezposelnostjo veliko. Dnevno Sotro obišče od sto do 150 ljudi, odvisno od dneva v mesecu. “Govori se, da krize več ni, a mi tega žal ne opažamo,” je pojasnila direktorica. V zadnjem letu in pol so se tesno povezali s humanitarnim učiteljem Borisom Krabonjo in njegovim združenjem Up-ornik, s katerim poskušajo skupaj doseči najbolj pomoči potrebne ljudi.

Sotra z dobavitelji zadovoljna

Do nakupa v Sotri so upravičene osebe, katerih mesečni prihodek ne presega 450 evrov. Dobavitelji izdelke zagotavljajo v obliki donacij, nekateri pa jih prodajajo po nižji ceni. Po besedah Poropatove so z njihovim sodelovanjem zadovoljni, čeprav to še zdaleč ni v takšnem obsegu kot v tujini. Upa, da bo z najnovejšimi zakonodajnimi spremembami, ki naj bi dobaviteljem omogočale oprostitev plačila davka na dodano vrednost (DDV) za donirano blago, tudi to boljše.