Nepremičninski trg je dokončno dobil zagon, saj je bilo v prvem polletju v primerjavi z drugim polletjem 2015 za devet odstotkov več poslov, ki so se sklenili po šest odstotkov višji ceni. Najnovejše polletno poročilo geodetske uprave (Gurs) tako kaže, da je bila rast na medletni ravni še večja, saj je bilo nepremičninskih poslov kar za 16 odstotkov več, njihova vrednost pa se je zvišala za kar 26 odstotkov.
Cene v Mariboru stagnirajo
Tako rastejo tudi cene rabljenih stanovanj. V Ljubljani so v primerjavi z drugim polletjem 2015 zrasle za 3,9 odstotka, za kar devet odstotkov v Kopru in za osem v Celju. V nekaterih regionalnih središčih, kot na primer v Mariboru, Novem mestu in Murski Soboti, pa cene stanovanjskih nepremičnin še naprej stagnirajo.
Več kot četrtina prodaje novih stanovanj v Ljubljani
Pri novih stanovanjih je Gurs evidentiral 486 prodaj. Od tega je bilo 332 prodaj sklenjenih na prostem trgu in prostovoljnih javnih dražbah, 154 oziroma 32 odstotkov pa na javnih dražbah v izvršilnem postopku ali stečaju. Več kot četrtina, 125 prodaj, se jih je zgodila v Ljubljani, kjer je bila povprečna cena 2.710 evrov/m2, na javnih dražbah v izvršilnem ali stečajnem postopku pa 1.740 evrov/m2.
Cena v Mariboru nižja kot v Ljubljani ali na Obali
Na Obali je bila povprečna cena za stanovanja na javnih dražbah (2.360 evrov/m2) celo višja kot na prostem trgu (2.020 evrov/m2). V okolici Ljubljane je bila povprečna cena na prostem trgu in prostovoljnih javnih dražbah 1.720 evrov/m2 in v Mariboru 1.530 evrov/m2.
STA