Moker in težek sneg je prizadel širše območje Štajerske, od Ormoža do Slovenskih Konjic. »Največja je škoda v vinogradih na nižjih nadmorskih višinah, tam škodo ocenjujemo tudi do 90 odstotkov. Spet druje je škoda manjša, okoli 15 odstotna,« pravi Simona Hauptman iz Kmetijsko gozdarskega zavoda Maribor.
»Če se nekdo ukvarja samo z vinogradništvom ali sadjarstvom, letos pridelka ne bo, prihodkov ne bo, kmet pa mora vse kriti vse stroške. Vsekakor gre za velik šok, ki vplival na investicije ne samo v letošnjem, temveč tudi v prihodnjih letih,« opozarja Hauptmanova. Največ škode so sicer naredile nizke temperature in veter v noči iz nedelje na ponedeljek in v nižjih delih udarile po sadovnjakih, ki so v tem času izredno občutljivi. »Tam pridelka ne bo,« pravi Hauptmanova.

Res pa je tudi, da je bila letos vegetacija izredno hitra. In glede na izkušnje iz preteklih let, je marsikdo že na začetku pomladi posadil ali posejal pridelke, da bi se tako izognili suši. In vse, kar je do tega trenutka pričelo rasti ali prišlo iz zemlje, je uničeno.
Stara trta preživela
Stara trga na Lentu pa je sneženje in za ta čas nizke temperature dobro prestala. Mestni viničar Stane Kocutar pravi, da ima starosta med trtami dobro lego »ob steni, ki je bila skozi minule tople dni dobro ogreta in verjamem, da je to toploto še sevala. Imamo pa tudi srečo, da je trta vsaj deloma pod napuščem in tako težak sneg ni polomil mladik, od katerih so nekatere dolge že okoli 40 centimetrov.«
Takšne sreče pa ni bilo v vinogradih, opozarja tudi Kocutar. Škoda je predvsem na tistih vrstah, ki so bile bolj razvite, denimo muškat otonel ali rumeni muškat. »Razpon je velik, tipične vinorodne lege so bile manj prizadete, tiste netipične, ravninske, pa bolj,« še pravi Kocutar. Situacija je podobno tudi v sosednji Avstriji.
Morda vas zanima tudi: Zaradi polomljenih vej so mariborski parki zaprti