V slovenskih gozdovih je opaziti čedalje več voznikov motornih vozil, ki z divjo vožnjo po nedovoljenih poteh povzročajo nepopravljivo škodo naravi. Nanjo opozarjajo tudi prebivalci Pohorja oziroma tamkajšnji kmetje, lastniki gozdov, pa tudi lovci in civilna družba. Pristojno ministrstvo po poročanju Radia Maribor sicer pripravlja spremembe zakonodaje glede vožnje z vozili na motorni pogon v naravnem okolju, a vsi deležniki opozarjajo, da bo več pozornosti treba nameniti nadzoru.
Nekateri vozniki so celo zelo agresivni
Motokrosisti in vozniki štirikolesnikov že več let jezijo lastnike kmetijskih površin in gozdov na Pohorju. Miran Bergauer s Hočkega Pohorja je za omenjeni radio poudaril, da v gozdu in na gozdnih potek nastaja nepopravljiva škoda, prestrašene so tudi živali. Z nevestnimi vozniki se soočajo tudi lovci. Predsednik Lovske zveze Maribor Marjan Gselman poudarja, da so nekateri vozniki celo zelo agresivni do lovskih čuvajev, kultura dialoga pa je na zelo nizki ravni.
Na težave opozarja 270 podpisnikov
Javni poziv h korenitejšim zakonskim spremembam glede vožnje motokrosistov in voznikov štirikolesnikov v naravnem okolju je zaokrožil tudi na družbenih omrežjih. Na prenizke kazni, prehrupne motorje in na pomanjkljivo evidenco opozarja 270 podpisnikov iz vse Slovenije. Dr. Igor Žiberna je za omenjeni radio izpostavil, da je treba vzpostaviti dialog in omogočiti predvsem voznikov enduro motorjev, motokrosistom in voznikom štirikolesnikov primerne poligone za vožnjo. Bartolo Lampret, tajnik Kluba ljubiteljev snežnih sani, štirikoles in Pohorja pa razlaga, da so bili tudi sami priča razdejanju, ki pa ga povzročajo predvsem motokrosisti in vozniki enduro motorjev.
Kazni za kršitelje bodo višje in sorazmerne
Ob izjemno nizkih in nesorazmernih kaznih za vožnjo v naravnem okolju je eden temeljnih problemov tudi nadzor, policisti Policijske uprave Maribor so ob pomoči pristojnih služb letos na Pohorju opravili le enega in zabeležili 44 kršitev. Z ministrstva za okolje in prostor so jim tudi sporočili, da trenutno poteka analiza prejetih pripomb in dopolnjevanje predloga novele zakona o ohranjanju narave. Kazni za kršitelje bodo višje in sorazmerne, pri nadzoru pa naj bi policiji in drugim službam lahko pomagali tudi občinski redarji in naravovarstveni nadzorniki, zaključujejo.