Zdenka Ploj, kandidatka za županjo občine Šentilj na listi Gibanja Svoboda, sicer direktorica hotela Atlantida, je na Facebook profilu objavila, da je bila po njenih informacijah vloga za okoljevarstveno dovoljenje ceršaški kompostarni zavrnjena. »Naša ekipa z Borisom Bezjakom na čelu in v sodelovanju z našim poslancem Darkom Krajcem se že nekaj časa s trdim in strokovnim delom močno trudi, da se ta zgodba v Ceršaku za vedno zaključi, Ceršak pa postane Svoboden,« je zapisala.

Po inšpekcijski odločbi je morala družba zaprositi za novo okoljevarstveno dovoljenje

Iz dopisa, ki ga je Ministrstvo za okolje in prostor RS naslovilo podjetju Kogal, izhaja, da je Agencija RS za okolje 24.10. 2019 s strani družbe Kogal, ki ga zastopa direktor dr. Karli Udovičič, prejela zahtevo za izdajo okoljevarstvenega dovoljenja za napravo, ki lahko povzroča onesnaženje okolja večjega obsega, in sicer za napravo, kompostarno Kogal, kateri se izvaja dejavnost predelave nenevarnih odpadkov s proizvodno zmogljivostjo 98,6 ton na dan oziroma 36.000 ton na leto.

Družba Kogal sicer ima okoljevarstveno dovoljenje za predelavo odpadkov in hrup v okolju ter za vode in zrak. Predela lahko 36.000 ton biološko razgradljivih odpadkov letno. Po inšpekcijski odločbi je morala družba oktobra 2019 zaprositi za novo okoljevarstveno dovoljenje, takšno, ki se zahteva za naprave, ki lahko povzročijo onesnaženje večjega obsega.

Ministrstvo, kot izhaja iz dokumenta: “Seznanitev z dejstvi, pomembnimi za odločbo”, glede upravljanja naprave ugotavlja: »Ker v vlogi upravljavec ni izkazal, da ima (celotno) napravo (vključno s prej navedenimi tehnološkimi enotami) v posesti, ministrstvo ugotavlja, da upravljavec v vlogi ni izkazal izpolnjevanja pogoja iz 2. točke drugega odstavka 38. člena Uredbe o odpadkih.« Nadalje ministrstvo ugotavlja, da upravljavec ne izpolnjuje zahtev glede skladiščenja odpadkov: »Upravljavec bi moral za skladiščenje vseh biološko razgradljivih odpadkov (tako imenovane suhe in mokre frakcije BRO) zagotoviti zaprte zalogovnike z avtomatskim zapiranjem ter odsesavanje in odvajanje plinov iz zalogovnika prek enote za čiščenje odpadnih plinov, česar pa ne zagotavlja.«

»Ministrstvo tako ugotavlja, da na podlagi predhodno opisanega načina skladiščenja odpadkov v predmetni napravi (za suho frakcijo BRO – kot to poimenuje upravljavec v vlogi) in iz ugotovitve, da upravljavec nima v posesti tehnološke enote N1.2 (za mokro frakcijo BRO – kot to poimenuje upravljavec v vlogi) izhaja, da upravljavec ne izpolnjuje pogoja za izdajo okoljevarstvenega dovoljenja …«

V nadaljevanju objavljamo celoten dokument: