V Ceršaku v občini Šentilj je včeraj že sedmič zapored dišalo po golažu. Športno društvo Branka Ceršak je v sodelovanju z drugimi društvi v maneži Ferkove kmetije tradicionalno organiziralo prireditev Cirbeški kotel oziroma tekmovanje v kuhanju najboljšega golaža.

Na letošnji golažijadi, ki je bila mednarodno obarvana, saj so ob Slovencih kuhali tudi Avstrijci in Hrvati, je sodelovalo 43 ekip. Vsaka ekipa je s strani organizatorja dobila po tri kilograme čebule in mesa ter tri predpasnike, ostale sestavine so tekmovalci prinesli s sabo. Golaž so pripravljali v kotličkih, strokovna komisija pa ni ocenjevala le jedi, temveč tudi urejenost in izvirnost vsake stojnice. Te so obiskovalcem v zameno za prostovoljne prispevke ponujale številne dobrote.

Najboljši golaž je pripravila ekipa Društva prijateljev konj Duplek

Potem ko je tradicionalni pok možnarja oznanil konec kuhanja, je tričlanska strokovna komisija, ki jo je vodil Danilo Bračič, začela z ocenjevanjem vzorcev golaža. Vzorci niso bili poimenovani z imenom ekipe, temveč le s številko. Na koncu je tretje mesto pripadlo Turističnemu društvu Šentilj, drugo ansamblu Brloga in prvo Društvu prijateljev konj Duplek. Turistično društvo Apače je imelo najlepše urejeno stojnico. Številni obiskovalci, med katerimi je bilo tudi veliko Avstrijcev, so imeli možnost pokušanja golažev.

V okviru prireditve so postavili še majsko drevo, šentiljski dekan Igor Ignacij Novak je blagoslovil starodobne motorje, avtomobile in traktorje, v pokritem šotoru je igral ansambel Brloga, za najmlajše so bila na voljo napihljiva igrala.

Prireditev je uspela povezati majhno vas Ceršak

Stanko Ferk, lastnik maneže, kjer se je odvijala prireditev, nam je povedal, da je ideja o golažijadi njegova, prireditev pa je uspela povezati majhno vas Ceršak in vanjo pritegniti obiskovalce od blizu in daleč. “Cirberški kotel vsako leto obišče več ljudi. Ti se družijo in so zadovoljni. Ko se naša majhna vas združi, ima veliko srce in je zelo močna.”

Ivo Poš, predsednik Športnega društva Branka Ceršak, je dodal, da številni organizatorji po Sloveniji organizirajo golažijade, le redko kdo pa uspe zbrati toliko ekip kot v Ceršaku. “V Ceršaku znamo pripraviti dobro prireditev. Za nami stoji Občina Šentilj, prav tako tudi številni sponzorji.”

Župan občine Šentilj mag. Štefan Žvab pravi, da je številčen obisk tisti, ki potrjuje, da delajo v pravo smer. “Če kraj ne bi živel s to golažijado, tudi te prireditve ne bi bilo. Župan pa mora takšne dogodke podpirati in to bom počel tudi v prihodnje. Mislim, da nam primanjkuje druženja, pristnega odnosa in prave energije. Le na ta način bomo lahko delali še bolj ekipno.” Na golažijadi je sicer sodelovala tudi tako imenovana županova ekipa.