V Ceršaku v občini Šentilj so preteklo soboto pripravili prireditev, na kateri so krajevno hišo Ceršak poimenovali v Dom krajanov Leona Pogleja Ceršak. Ob tej priložnosti so pripravili kulturni program, za katerega so poskrbeli Pihalni orkester občine Šentilj Paloma, Mešani pevski zbor KUD Mejnik Šentilj in pevski zbor ceršaških upokojenk, zbrane sta nagovorila Stanko Ferk, predsednik Krajevne skupnosti Ceršak, in podžupanja Občine Šentilj  Lidija Šarić. “Ker je Leon Poglej veliko pripomogel k razvoju kraja, smo v krajevni skupnosti ob podpori društev in posameznikov predlagali, da dvorano, katere otvoritve naš zaslužni krajan Poglej ni dočakal, poimenujemo po njem,” nam je povedal Stanko Ferk.

Leon Poglej ima veliko zaslug za razvoj kraja

Leon Poglej, rojen leta 1923 v Starem trgu pri Ložu na Notranjskem, je bil leta 1949 poslan v ceršaško tovarno kot njen likvidator. Po uvedbi delavskega samoupravljanja leta 1951 je kot direktor tovarne in krajan 30 let, do svoje prezgodnje smrti leta 1978, pomembno vplival na razvoj tovarne in krajevnih skupnosti Ceršak in Šentilj. Tovarno je tehnološko posodobil v eno najmodernejših tovarn lepenke tistega časa, ki je poleg zaposlovanja domačinov z njegovim prizadevanjem in materialno pomočjo omogočala tudi vsestranski razvoj lokalne skupnosti.

Leon Poglej je bil pobudnik in podpornik komunalne ureditve lokalne skupnosti, in sicer elektrifikacije leta 1952, izgradnje vodovodnega omrežja v Ceršaku in Šentilju ter asfaltiranja ceste Šentilj – tovarna Ceršak – Sladki Vrh leta 1966. Za vse omenjeno je tovarna prispevala znatna sredstva. Prav tako je leta 1955 Zdravstvenemu domu Šentilj prispevala zobno ambulanto z laboratorijem in protetiko, leto kasneje s sladkogorsko tovarno tudi rentgen za slikanje pljuč, v tovarni pa so uredili obratno ambulanto. Za zdravje svojih delavcev je v Savudriji leta 1957 postavila počitniški dom.

Tovarna je svojim delavcem omogočala strokovno izpopolnjevanje ter podpirala individualno in blokovsko gradnjo stanovanj. Ob rasti števila otrok je šentiljski šoli leta 1958 za njeno podružnico odstopila kulturni dom pri tovarni, v kateri je bilo čez štiri leta že 116 otrok razrednega pouka, Leon Poglej pa ni uspel s pobudo za samostojno osemletko v Ceršaku. Leta 1973 je tovarna prispevala tudi sredstva za postavitev otroškega vrtca. Da bi nadomestili šoli oddano kulturno dvorano, so krajani Ceršaka s pomočjo tovarne sredi vasi postavili novo dvorano, njene otvoritve pa Leon Poglej zaradi smrti ni dočakal.

Leon Poglej je prizadevno podpiral tudi društvene dejavnosti. Leta 1951 je postal prvi predsednik takrat ustanovljenega DPD Svoboda Ceršak z dramsko in folklorno skupino, kino sekcijo in knjižnico. Tovarna je leta 1959 od pihalne godbe PGD Šentilj odkupila instrumente, godbeniki pa so se vključili v ceršaško kulturno društvo. Leta 1953 ustanovljenemu kegljaškemu klubu je tovarna uredila kegljišče, druge športne dejavnosti pa je podpirala v TVD Partizan. Prostovoljnemu gasilskemu društvu, ki je bilo ustanovljeno leta 1952, je tovarna odstopila prostor in društvu omogočala sodobno opremo.

Po uradnem delu sobotne prireditve je sledil kostanjev piknik, ki ga je pripravilo Turistično društvo Cer Ceršak.