Sodobna športna dvorana v Šentilju je dolga leta bila zgolj želja, ki pa se je zdaj končno tudi uresničila. Obstoječa šolska telovadnica je za vse športnike in rekreativce, ki bi si jo želeli uporabljati, že zdavnaj postala pretesna. Z novo dvorano je tako lahko zadoščeno vsem njihovim potrebam, hkrati pa so z njo pridobili tudi vrhunski prireditveni prostor. Ob tem velja še omeniti, da je Občina Šentilj v času projektiranja sodelovala tako s šentiljsko šolo kot s športnimi društvi, kar pomeni, da so bile upoštevane vse želje uporabnikov.
Mag. Štefan Žvab: Dvorano smo zgradili v vseh zastavljenih finančnih okvirjih brez dodatnih aneksov
Včerajšnja otvoritev dvorane, ki je sovpadala z občinskim praznikom, je bila spektakularna in prava paša za oči. Začelo se je z laser showom, nadaljevalo s himno, nakar smo prisluhnili nagovoru župana občine Šentilj mag. Štefana Žvaba, ki ni skrival navdušenja nad novo pridobitvijo: »To je poseben dan. Uresničili smo sanje mnogim. Tukaj se bodo lahko izvajale tako vrhunske športne prireditve kot tudi kulturni dogodki najvišjega ranga. Šentiljska lepotica, kot sam rad imenujem to dvorano, bo zdaj lahko zaživela v vsem svojem sijaju. Zahvaljujem se vsem, ki so kakorkoli pripomogli, da smo ta projekt lahko izpeljali. Vsem uporabnikom dvorane želim, da te prostore kar se da najbolj izkoristijo, seveda pa naj bo to varno in brez poškodb. Še enkrat iskrena hvala vsem in srečno!«
Dvorano je označil za velik razvojni potencial občine, in to ne le na športnem temveč tudi kulturnem in turističnem nivoju. “Moram povedati, da smo športno dvorano zgradili v vseh zastavljenih finančnih okvirjih brez dodatnih aneksov v času draginje, prav tako smo dela zaključili v zastavljenem roku. Verjamem, da bo dvorana pripomogla k dvigu nivoja športne kulture v naši občini.” Vrednost nove pridobitve znaša 4 milijone evrov, nekaj več kot 700 tisoč evrov je primaknil Eko sklad, ostalo so proračunska sredstva. V prihodnje bo potrebno dokončno urediti še topli vezni hodnik oziroma podhod do osnovne šole ter okolico objekta. “Ureditev okolice bo sovpadala z ureditvijo atletske steze in nogometnega igrišča. To bo projekt prihodnjega leta, ko bo v centru občine nastal športni park s prireditvenim prostorom pred športno dvorano. Sicer pa dvorana ni namenjena le športnikom, ampak tudi koncertom in ostalim prireditvam,” je še dodal šentiljski župan. Tudi na včerajšnji otvoritvi se je izkazalo, da je dvorana zelo akustična.
Mag. Petra Pucko: Prednost pri uporabi dvorane bodo imele vadbene skupine v tekmovalnem programu do 18. leta starosti
Nova športna dvorana je namenjena za športne dejavnosti osnovne šole, treninge profesionalnih športnikov, treninge športnih klubov in društev, rekreativno uporabo in tekmovanja, prav tako pa tudi za prireditve šole, društev, občine in zunanjih uporabnikov. Direktorica šentiljske občinske uprave mag. Petra Pucko je poudarila, da bo dvorana v prvi vrsti namenjena športni vadbi osnovnošolcev in športnim društvom na območju občine Šentilj. “Ti bodo imeli prednost, predvsem vadbene skupine v tekmovalnem programu do 18. leta starosti, potem pa seveda še vsi ostali. V občini imamo okoli 20 aktivnih športnih društev.” Puckova je dodala, da je uporaba ostalih vadbenih objektov za športnike do 18. leta starosti, če je klub registriran v občini Šentilj, brezplačna. “Na občinski svet bomo dali predlog, da bi bila tudi uporaba nove športne dvorane urejena na ta način.”
Mag. Miran Kos: Upam, da bo v prihodnje manj športne podhranjenosti na lokalni ravni
Zbrane v dvorani je nagovoril tudi podpredsednik Olimpijskega komiteja Slovenije mag. Miran Kos, ki je povedal, da je tovrstnih pridobitev v lokalnem okolju premalo. Sam sicer pokriva šport na lokalni ravni. “V Sloveniji in tudi drugod po svetu imajo prednost centri, glede na infrastrukturo ter ustanove in institucije, ki so tam locirani. Lažje si priborijo sredstva za postavitev takšnih objektov.” Dodaja, da osnovne in srednje šole nimajo dovolj pokritih kapacitet za izvajanje športne vzgoje, ki je je v šoli premalo. Upa, da bo v prihodnje manj športne podhranjenosti na lokalni ravni.
Mihelca Fajs: Pogoji v dvorani so več kot odlični in komaj čakamo, da jo napolnimo
Ravnateljica Osnovne šole Rudolfa Maistra Šentilj Mihelca Fajs je v nagovoru dejala, da bo nova športna dvorana šoli prinesla ogromno, saj bodo lahko učenci preizkusili vse vrste športa: “Pogoji v dvorani so več kot odlični in komaj čakamo, da jo napolnimo.” V šoli je sicer 400 učencev, v matičnem vrtcu pa okoli 160.
Župan je bil spreten tako z nogometno kot košarkarsko žogo
Presenečenje večera je bil nastop priljubljene pevke Alye, ki je dodobra razgrela občinstvo, za piko na i pa je svoje dodala akrobatska skupina Dunking Devils.
Velik aplavz je požel župan Žvab, ki je dvorano uradno odprl s strelom na gol, v katerem je stal prvi vratar NK Maribor Ažbe Jug. Izkazal pa se je tudi kot podajalec košarkarske žoge pri dih jemajočih akrobacijah Dunking Devilsov. Videli smo sicer še nastop Plesne šole Vibe, Pihalnega orkestra občine Šentilj Paloma, mažoretk ter pevskega zbora OŠ Rudolfa Maistra Šentilj.
Dvorana je zgrajena v treh nadstropjih
Dvorana zajema tri etaže s skupnimi površinami v velikosti 2.290,00 kvadratnih metrov. V pritličju se nahaja glavni vhod A z dvoranskim predprostorom, ki vključuje manjšo kavarno in premično garderobo, hkrati pa ta prostor služi tudi kot sprejemni prostor v primeru prireditev. V pritličju so dvoranski del, sodniška niša, štiri garderobe, v katere dostopajo športniki preko vhoda B, skupinske umivalnice (dve garderobi bosta skupaj koristili eno umivalnico), posebni prostori za pedagoge z garderobo, sanitarni sklop, skladiščni prostor za rekvizite ter dve stopnišči v prvo nadstropje. Za lažji dostop v nadstropje invalidom je zagotovljeno tudi dvigalo.
Velikost dvoranskega dela je primerna za igranje futsala oz. dvoranskega nogometa, igralne površine je 40 krat 20 metrov, kar je po vseh normativih za igranje evropskih in svetovnih prvenstev ter lige prvakov. Na vsaki strani igralne površine je varnostni prostor v izmeri dva metra, tako da skupna velikost oziroma površina dvoranskega dela meri 44 krat 24 metrov ter proste višine za igranje 9 metrov. Dvoranski del je možno pregraditi v tri enake dele, s čimer se zagotovi uporaba prečnih igrišč za treninge in rekreacijo – za odbojko, košarko, badminton, namizni tenis ipd… V sodniški niši je še manjša plezalna stena za plezalce začetnike. Dvorana sprejeme okoli 600 gledalcev za športne objekte ter 1500 gledalcev za koncerte.
Vir: Net TV
V prvem nadstropju sta dve garderobi s skupno umivalnico. V prvem nadstropju so še sejna soba, sanitarni sklop, fiksne ter izvlečne tribune in fitnes. Sejna soba je med drugim namenjena za društvene sestanke, hkrati pa služi tudi kot prostor za večnamensko rabo. Fiksne tribune so v treh vrstah, izvlečne tribune pa v osmih vrstah. Fitnes je zasnovan kot posebna enota, saj se lahko uporablja povsem ločeno od preostalega dela dvorane, s svojim lastnim zunanjim vhodom, lastnimi garderobami in sanitarijami. Velikost fitnesa (skupaj z garderobami) je 115 kvadratnih metrov.
.
V drugem nadstropju se nahaja energetski prostor, ki je namenjen za celotno tehniko objekta. Okolico objekta so delno uredili s tlakovanjem na pohodnih površinah in asfaltom na parkirnih površinah. Uredili so novo tlakovano pot mimo dvorane do Mladinske ulice do prehoda za pešce in tako ohranili povezavo med Maistrovo ulico in Mladinsko ulico. Ob dvorani so postavljene električne polnilnice za avtomobile in električna kolesa. Dvorana je grajena kot skoraj nič–energijska stavba, v skladu z vsemi zahtevami EKO Sklada.
Organizacija poteka del je predstavljala dokaj zahteven izziv
Boris Hriberšek, direktor podjetja SGP KOGRAD IGEM ZOD d.o.o., je o gradnji športne dvorane povedal: »Gradnja Športne dvorane Šentilj je potekala približno 18 mesecev. Ker je objekt lociran v strnjenem naselju in v samem središču kraja, je organizacija poteka del predstavljala dokaj zahteven izziv. Pred samo izvedbo zemeljskih del smo se morali lotiti prestavitve več visokonapetostnih električnih kabelskih tras, ki so potekale preko zemljišča, kjer danes stoji objekt. Nato smo pred samo izvedbo glavnega izkopa izvedli še zavarovanje gradbene jame z betonskimi piloti. Pri izvajanju zemeljskih del smo se soočili z različnimi materiali. Posebne težave pa nam je povzročal lapor, za odstranitev le-tega pa smo potrebovali tudi posebno tehnologijo strojnega odstranjevanja. Glavna konstrukcija in skelet objekta sta sestavljena pretežno iz betonske in delno jeklene konstrukcije ter kombinacije montažnih lesenih toplotno izolativnih sten. Specifična je bila tudi gradnja strehe, saj je nosilna konstrukcija strehe izvedena v montažni izvedbi, in sicer iz lesenih lepljenih plošč, ki so tudi sicer predvidene za velike razpone, kot je pri tej dvorani. Pri gradnji športne dvorane smo poseben poudarek namenili vgradnji toplotno izolativnih materialov in stavbnega pohištva, saj je objekt grajen kot skoraj nič energijski objekt.«
Novo šentiljsko pridobitev je blagoslovil domači župnik in dekan Igor Ignacij Novak.