Občina Selnica ob Dravi ima velik turistični potencial. Kot smo že poročali, si lahko dnevne turiste na kolesih v občini obetajo preko Dravske kolesarske poti, ki se na območju selniške občine začne pri hidroelektrarni Fala, nadaljuje preko Jabolčne pohodne poti in se nato usmeri čez most na ruško stran in se nadaljuje po desni strani reke Drave. “Ker pa je na naši levi strani reke prostor zelo lep, smo že naročili projekt, s katerim načrtujemo pohodno kolesarsko pot (predvsem za pohodnike in tudi za kolesarje). Ta bi potekala na levi strani od ruškega mostu proti Bresternici. Šlo bo za sonaravno pot v senci, v naravnem parku reke Drave z gnezdišči, ki bi bila neasfaltirana, deloma bo potekala po gozdovih in travnikih, in bo pohodnikom ali kolesarjem nudila nekoliko drugačno izkušnjo. Z urejanjem te poti bomo začeli takoj, ko bomo pridobili soglasja lastnikov, kar bi se lahko zgodilo že prihodnje leto,” nam je povedala županja dr. Vlasta Krmelj.
Muzej hidroelektrarne Fala ponosno uvrščajo na turistični zemljevid
Prej omenjena hidroelektrarna Fala, ki je stara preko 100 let, je zanimiva tudi v turističnem smislu. Tam že deluje muzej, ki ga je mogoče obiskati samo po predhodnem dogovoru, saj to ni osnovna dejavnost Dravskih elektrarn. »Verjamem, da bi bili v Dravskih elektrarnah veseli, če bi kdo začel bolj organizirano privabljat goste. Več naših lokalnih ponudnikov je že izrazilo željo, da bi začeli ponujati storitve za turiste, ki bi vključevale tudi ogled tega muzeja. Ker gre vendarle za državno tehnično dediščino, jo ponosno uvrščamo na naš turistični zemljevid.«
Dr. Vlasta Krmelj: Jabolčna pot je premalo izkoriščena
Premalo je, po besedah županje, izkoriščena tudi selniška Jabolčna pot. “Ob mojem prihodu na mesto županje občina ni imela nobene strategije na področju turizma. Zato sem vzpostavila Forum za turizem, h kateremu sem povabila vse, ki želijo delati na tem področju, da skupaj najdemo neke ideje in rešitve. Kmalu smo ugotovili, da ima Selnica veliko pomanjkanje potencialnih ponudnikov. Samo to, da gre turist peš po Jabolčni poti ni dovolj; potrebuje ponudbo, nenazadnje tudi sanitarije.”
Naši ponudniki so navajeni, ker imamo malo turistov, da pripravijo npr. jabolčni štrudel na klic, torej po predhodnem naročilu, in ga ne zagotavljajo za sprotne turiste. Zdaj delamo na tem, da pritegnemo tiste ponudnike, ki bi bili pripravljeni ob določenih urah in dnevih svojo ponudbo konstantno ponujat.
“Naši ponudniki so navajeni, ker imamo malo turistov, da pripravijo npr. jabolčni štrudel na klic, torej po predhodnem naročilu, in ga ne zagotavljajo za sprotne turiste. Zdaj delamo na tem, da pritegnemo tiste ponudnike, ki bi bili pripravljeni ob določenih urah in dnevih svojo ponudbo konstantno ponujat. Ob tem imamo veliko ljudi, ki še nimajo registrirane dejavnosti. Sprašujemo se tudi, ali naj občina zagotovi dodatno delovno silo, ki bi se dnevno ukvarjala samo s turistično informacijskimi dejavnostmi, saj nimamo le Jabolčne poti, ampak čez 80 kilometrov pohodnih poti in poti za kolesarje. Potrebno jih je lastniško urediti, saj gre veliko teh poti po zasebnih zemljiščih. Zdaj zbiramo ponudbe za izobraževanja na temo vzpostavitve dejavnosti, vodenja računovodstva, …Naslednja naloga pa bo povezovanje ponudnikov z namenom skupnega vodenja računov in skupnih povezovalnih storitev.”
Dvorec Viltuš bi lahko po obnovi postal pomemben turistični center
Velik turistični potencial so v selniški občini prepoznali tudi v zdaj še propadajočem dvorcu Viltuš, ki pa bo kmalu deležen prenove. »Tudi država je prepoznala, da ta naš dvorec predstavlja pomembno kulturno dediščino, ne samo slovenskega, ampak tudi jugovzhodno evropskega formata. Številni strokovnjaki, tudi tuji, pravijo, da se lahko dvorec kosa z gradovi v Gradcu in njegovi okolici ter širše. Obljubljena obnova in prenos upravljanja na občino bosta grad znova odprla širši javnosti in zagotovo bo postal pomemben turistični center. Poleg protokolarnih in konferenčnih vsebin ter recimo porok bo to tudi neka destinacija, ki bo privabljala turiste. Mi se o tem pogovarjamo tudi z okoliškimi občinami, saj menimo, da ima ta naš biser skupaj z grajskim parkom regijski pomen. Verjetno bo poleg gastronomije nudil tudi prenočitvene kapacitete, velika dvorana bo med drugim služila tudi za glasbene dejavnosti, ki so bile v preteklosti v tej stavbi zelo znane. Prizadevali si bomo tudi za ureditev pomola, ki je bil v zgodovini tik pod Viltušem, s čimer bo dvorec postal še bolj dostopen za turiste,« je pojasnila Krmeljeva.
Obljubljena obnova in prenos upravljanja na občino bosta grad znova odprla širši javnosti in zagotovo bo postal pomemben turistični center. Poleg protokolarnih in konferenčnih vsebin ter recimo porok bo to tudi neka destinacija, ki bo privabljala turiste.
V občini imajo s Kulturno informacijsko turističnim centrom Arnolda Tovornika s knjižnico vzpostavljene osnovne temelje infrastrukture na področju kulture, ob morebitnem upravljanju z dvorcem Viltuš pa bo lahko omenjeni zavod ponudil še nekoliko drugačne kulturne vsebine. »Na eni strani je Hram kulture iz leta 2016 nov, moderen dom po vseh najnovejših arhitekturnih standardih, na drugi strani pa imamo veliko kulturne zgodovine. Dvorec Viltuš bi lahko predstavljal nov zagon na področju umetnosti, zlasti za mlade, talentirane umetnike, ki se želijo uveljaviti, in morda v večjih centrih ne najdejo priložnosti. Glede na to, da Maribor nima tovrstne alternative na področju gledališča, umetnosti, se mi zdi, da je to za nas odlična priložnost.«