V občini Selnica ob Dravi je do priprave novega odloka veljal odlok o občinskih cestah, ki je bil sprejet leta 2002 in ni več ustrezal novim predpisom. V letu 2022 je bil sprejet novi zakon o cestah, ki določa, da morajo občine na podlagi 108. člena tega zakona sprejeti nove odloke. Tako je Skupna občinska uprava Maribor pripravila osnutek odloka za vključene občine. V odloku so zajeta naslednja področja: kategorizacija občinskih cest; gradnja občinskih cest; upravljanje občinskih cest; vzdrževanje občinskih cest; varstvo občinskih cest in prometa na njih ter inšpekcijsko nadzorstvo.
V katerih primerih je potrebno pridobiti soglasje upravljavca občinske ceste?
Ker sprejetje novega odloka prinaša več sprememb, v nadaljevanju objavljamo nekaj pomembnih novosti za občane občine Selnica ob Dravi. V 25. členu odloka so opredeljeni posegi v varovalni pas ob občinski cesti, za katere je potrebno pridobiti soglasje upravljavca občinske ceste in širine varovalnega pasu ob občinskih cestah. Gre za razne gradbene posege, trajne nasade, žive meje in ograje. Prav tako v 26. členu odlok določa, za katera dela v območju javne ceste ali druge javne površine je potrebno pridobiti soglasje upravljavca občinske ceste. V tem primeru gre za izvajanje gradbenih del, kot so izkopi, podkopi, vrtanja, urejanje odvodnjavanja, zazelenitev površin ter gozdarska dela (podiranje dreves, spravilo lesa), ki bi lahko ovirala ali ogrožala promet na javni cesti ter poškodovala ali povečala stroške vzdrževanja javne ceste. Vlogo za izdajo soglasja je potrebno vložiti vsaj 30 dni pred načrtovanim posegom. Opisane so potrebne priloge, med katerimi mora biti tudi izjava o povrnitvi javne površine v prvotno stanje in odločba pristojnega organa o dovoljenem poseku na parceli ter izjava o odstranitvi vseh ostankov dreves v varovalnem pasu ceste in vodotoka, ki je v varovalnem pasu ceste.
Na podlagi 3. odstavka 34. člena odloka morajo lastniki oziroma uporabniki zemljišč ob občinskih cestah, javnih poteh, pločnikih in občinskih kolesarskih cestah redno rezati veje dreves, grmovnic, trte in drugih rastlin tako, da ne segajo v svetli profil občinske ceste ali na pločnik ali občinsko kolesarsko cesto in ne poslabšujejo ali onemogočajo preglednosti ali drugače ovirajo ali ogrožajo promet.
V odloku je med drugim urejeno tudi področje postavljanja, vzdrževanja in odstranitve prometnih ogledal ter prometne signalizacije za označevanje prehodov za vozila ter intervencijskih poti, torej signalizacije, ki se postavlja na predlog posameznih pravnih ali fizičnih oseb za namene omogočanja neoviranega dostopa na njihovo zemljišče ali vključevanja s tega zemljišča v promet na javni cesti.
Odlok ureja tudi odvodnjavanje meteornih vod in oranje ob občinskih cestah
Prav tako se v odloku ureja področje odvodnjavanja meteornih vod z objektov, dvorišč in individualnih priključkov na način, da je le-to dovoljeno s soglasjem upravljavca cest. Namen te ureditve izhaja iz dejstva, da je te vode pogosto bolj smotrno speljati v meteorne jarke ali kanale, ki služijo odvodnjavanju ceste, kot jih ponikati ob njej in s tem tvegati nevarnost za izpiranje spodnjega ustroja ceste.
Z namenom, da se omeji posege v bankine cest in obcestne jarke, se je prepoved oranja ob občinski cesti uredila v odloku.
Nadzor nad izvajanjem odloka izvaja občinski inšpekcijski organ, pristojen za ceste. Odlok je bil 29. 9. 2023 objavljen v Medobčinskem uradnem vestniku in velja od 14. 10. 2023.