Na slemenu Kozjaka, nad dolino Drave v občini Selnica ob Dravi, stoji na nadmorski višini 725 metrov iz nekdanje obmejne vojaške stražnice preurejen dom Škorpijon. Gre za enega izmed 25 domov po Sloveniji, ki delujejo pod okriljem javnega zavoda Center šolskih in obšolskih dejavnosti. Škorpijon je prvi dom, ki je leta 1993 ponudil otrokom možnost igrivih, raziskovalnih in doživljajsko preživetih dni v naravi. Leta 2011 je zasijal v prenovljeni podobi, postal je še lepši in pripravljen na nove izzive, nove skupine otrok, na nova doživetja v naravi.

K njim skozi vse leto prihajajo vrtčevske, šolske in sredješolske skupine, tovrstni obiski pa so del njihovih učnih načrtov. Pretekli četrtek je Škorpijon zaznamoval 30-letnico delovanja. Za kratek kulturi program so poskrbeli mladi, ki so bili v tistem času v domu v okviru svojega tridnevnega programa, in sicer Vrtec Selnica ob Dravi in oddelek tretjega razreda Osnovne šole Tabor I. Slovesnosti se je udeležil tudi kolektiv doma Škorpijon, prav tako vodstvo Centra šolskih in obšolskih dejavnosti ter okoliški ravnatelji in direktorica selniške občinske uprave.

Letno gostijo okoli šest tisoč mladih

“Takoj po prenovi smo pričeli z ustvarjanjem naše mini kmetije, ki je zagotovo unikum našega dela, kar nas dela zelo posebne.
Tako dom Škorpijon ponuja otrokom širok spekter različnih dejavnosti: jahanje in druženje z našo čredico islandskih ponijev, raziskovanje in doživljanje narave v okolici doma, ustvarjanje v naravi in z naravo, različne športne vsebine, pogled v zvezdnato nebo, in še in še bi lahko naštevali. Idej nam ne zmanjka,” je v nagovoru povedala Mirjana Jesenek Mori, vodja doma. Dodaja, da so ponosni, da lahko v okviru Centra šolskih in obšolskih dejavnosti soustvarjajo poslanstvo zavoda: pomoč šolam pri izvajanju programov šole v naravi, ki oblikujejo in spodbujajo zdrav način življenja in odgovoren odnos do naravnega okolja, vzgajajo za spoštovanje in sodelovanje, za sprejemanje drugačnosti in medsebojno strpnost. Njihovo delo poteka v naravi in ne v učilnici. Tako otroci res dojamejo in začutijo odnos do narave.

Na letnem nivoju dom gosti okoli šest tisoč mladih iz vse Slovenije. Ti prihajajo k njim ob delavnikih, čez vikende pa v okviru tržne dejavnosti doma potekajo vaje in druženja kulturnih društev, folklornih, pevskih in drugih skupin, …

Ob domu sta urejena jahališče, v hlevu imajo 12 konjev, in večnamensko športno igrišče. Njihovi posebnosti sta programa naravoslovje in družboslovje. V bližini doma si je mogoče ogledati izdelavo oglja (oglarsko kopo), v zimskem času “pležuhajo”.