Davnega leta 1903, natančneje 3. novembra, je v Selnici ob Dravi prvič zatrobil gasilski rog in ustanovljena je bila prva gasilska četa – požarna bramba. Prostovoljno gasilsko društvo Selnica ob Dravi, ki velja za najstarejše društvo v občini, je tako staro že 118 let.
Leta 1943 so v Selnici gasilci največji gozdni požar
V zgodovinskem pregledu delovanja društva lahko preberemo, da so selniški gasilci z lastnimi sredstvi leta 1904 kupili preprosto ročno brizgalko ‘kuelšprico’, nameščeno na preprost dvoetažni samotežni voziček. Ob požaru leta 1907, kjer je v eni uri zagorelo šest objektov, pa so spoznali, da se morajo bolje opremiti, in tako so leta 1908 nabavili¸ prvo brizgalno na ročni pogon, ki so jo vlekli konji. Prvi gasilski dom je v sodelovanju z občino in občinskimi veljaki nastal v takratni osnovni šoli, kjer so odstopili prostor požrtvovalnim gasilcem. Po udaru strele v cerkev sv. Janeza nad Selnico leta 1930 so gasilci spoznali, da morajo posodobiti svojo opremo, saj so se nemočni borili z ognjem. Leto kasneje so blagoslovili prvo motorno brizgalno. Le sedem let kasneje so razvili svoj prapor, še leto kasneje pa predelali tovorni avto Austro-Daimler v gasilskega, katerega je zamenjal SPA – legenda med vozili, ki je gasil največji gozdni požar v Selnici leta 1943, 85 hektarjev med Šturmovo grabo in domačijo Grušovnik.
Po udaru strele v cerkev sv. Janeza nad Selnico leta 1930 so gasilci spoznali, da morajo posodobiti svojo opremo, saj so se nemočni borili z ognjem.
Regina Bruder je požrtvovalnim gasilcem leta 1951 podarila zemljišče, na katerem so začeli graditi gasilsko garažo, ‘fajerberg huto’, in vanjo leta 1956 postavili vozilo TAM Pionir, po domače Praga (Jula). Jurij Lep st. je postal predsednik društva leta 1964 ter med svojim predsednikovanjem postavil nov gasilski dom na del temeljev ‘fajerberg hute’. Povezanost krajanov se je poznala tudi med sodelovanjem s HE Fala, le-ti so gasilcem podarili sodobno motorno črpalko. Branko Žaucer st. je postal poveljnik leta 1975 in poskrbel je, da je v garažo prišla najsodobnejša tehnika, kot je vozilo TAM 125 T 10 – Dojc za prevoz vode. Za svoje delo je prejel najvišje gasilsko priznanje RS, kipec Matevža Haceta. Od leta 1987 do leta 2003 se je gasilsko društvo moderniziralo in v svoje vrste pripeljalo naslednja vozila: orodno vozilo TAM 80 T5 (Tamič) – za prevoz moštva in motorne brizgalne Rosenbauer, TAM 190 – avtocisterno ter TAM 190 (Lubica) – nadgradnjo avtocisterne. Ker pa se gasilci zavedajo potrebe po dobrih in zmožnih vozilih ter sami opremi, so med leti 2003 in 2008 odprodali starejše modele vozil ter leta 2003 s pomočjo občine nabavili IVECO GVC 16/25 (lvek). Leta 2005 s pomočjo kredita Gasilskega društva OPEL VIVARO GVM-1 (Pufek) in leta 2008 RENAULT MIDLUM (Katrca). Nepogrešljiv člen pri zagotavljanju gasilske tehnične usposobljenosti je tudi leta 2009 nabavljena motorna brizgalna Rosenbauer Fox.
Do leta 2023 bodo zaključili z gradnjo prizidka h gasilskemu domu
Igor Štruc, predsednik PGD Selnica ob Dravi, nam je povedal, da društvo trenutno združuje 107 članov, med katerimi jih je v tem negotovem epidemiološkem času aktivnih tretjina. “Imamo več kot 50 gasilcev operativcev, ki so opremljeni z vso potrebno zaščitno opremo. V garaži imamo tri gasilska vozila; avtocisterno, kombinirano vozilo in vozilo za prevoz moštva.”
Opravili smo že menjavo stavbnega pohištva, postavili stene prizidka, vgradili nova montažna dvižna vrata in v nove prostore že postavili naša vozila.
Štruc ob tem omenja 4-letno investicijo rekonstrukcije obstoječega gasilskega doma, s katero bodo zaključili leta 2023, ob 120-letnici društva. “Gre za gradnjo prizidka h gasilskemu domu, ki ga v celoti, po več etapah, financira občina. Opravili smo že menjavo stavbnega pohištva, postavili stene prizidka, vgradili nova montažna dvižna vrata in v nove prostore že postavili naša vozila. V zgornjem delu zaključujemo elektroinštalacije, odtoke in opravljamo še nekatera druga dela.”
Kot vse kaže tudi letos, podobno kot lani, zaradi zaostrene epidemiološke situacije ob izteku starega leta ne bomo mogli obiskovati naših občanov od vrat do vrat.
Zapora ruškega mostu za prostovoljne gasilce iz Selnice ob Dravi ne predstavlja posebne težave, saj so se uspeli dogovoriti, da lahko ob intervencijah in drugih aktivnostih prečkajo servisno pot pri HE Fala. V mesecu požarne varnosti so na ravni Gasilske zveze Ruše sodelovali v gasilski vaji na poligonu v Lovrencu na Pohorju. “Prikazali smo vrvno reševanje s težko dostopnega območja,” še pravi Štruc in dodaja: “Kot vse kaže tudi letos, podobno kot lani, zaradi zaostrene epidemiološke situacije ob izteku starega leta ne bomo mogli obiskovati naših občanov od vrat do vrat. To obžalujemo, saj stik z njimi močno pogrešamo.”