V Spodnjem Slemenu v občini Selnica ob Dravi ob glavni cesti Maribor – Dravograd se nahaja nekoč mogočni dvorec Viltuš. Še vedno je v državni lasti, z njim upravlja Ministrstvo za kulturo. Kot je znano, objekt ni v najboljšem stanju, počasi propada, iz varnostnih razlogov pa je že več let zaprt za javnost. Ker je država obljubila njegovo celovito obnovo in posledično nove vsebine, za kar si že vrsto let prizadeva tudi Občina Selnica ob Dravi, smo na kulturnem ministrstvu preverili, kako daleč je trenutno projekt obnove. Spomnimo, da je selniška občina predlagala, da se v okviru obnove bližnjo prometnico pokrije z zelenim nadhodom in omogoči lažji prehod do Drave.
Ali je v proračun za prihodnje leto uvrščena celovita prenova gradu Viltuš v občini Selnica ob Dravi?
Financiranje celovite prenove gradu Viltuš je načrtovano v okviru sredstev iz Načrta za okrevanje in odpornost. Po tem načrtu sta prenova in zagon novih programov predvidena do konca leta 2026.
Ali držijo informacije, da se obljubljena obnovitvena dela zamikajo?
V projektu celovite prenove gradu Viltuš, ki ga niso razvijali v službi za investicije, temveč v prejšnjem kabinetu Ministrstva za kulturo, je veliko neznank, ki jih je potrebno rešiti, da bi projekt lahko stekel. Povezane so z vsebino, ki ni bila jasno določena in je tesno povezana z vprašanjem, kdo bo bodoči upravljavec. Dodaten problem predstavlja dejstvo, da na varovanem območju gradu in grajskega parka ni dovoljeno urejati parkirišč, brez parkirišč pa ni mogoče pridobiti gradbenega dovoljenja. Dodatna zemljišča v ta namen ob začetku projekta niso bila odkupljena, zdaj pa se zaradi tega pridobitev gradbenega dovoljenja časovno odmika v negotovo prihodnost. Poleg tega je tu še umik državne ceste pred gradom v pokriti vkop. Skratka, izjemno kompleksen projekt, ki je bil slabo pripravljen in časovno usklajen.
Kaj obsegajo dela in kolikšna je njihova vrednost?
Predviden je poseg celovite obnove, ki vključuje rekonstrukcijo, spremembo namembnosti, dozidavo in delno odstranitev obstoječega objekta gradu Viltuš ter obnovo in krajinsko ureditev parka Viltuš z umestitvijo novih parkirnih površin. Ocenjena vrednost investicije je približno 13.000.000,00 evrov.
Kakšna je predvidena časovnica obnove?
Vezano na neuspelo javno naročilo za izbiro projektanta, bi v letu 2023 bilo potrebno izvesti novo javno naročilo in izbrati projektanta ter pridobiti gradbeno dovoljenje ter izdelati PZI. Zaključek gradnje in začetek uporabe objekta bi moral biti v letu 2026.
Kaj je bilo doslej glede načrtovane obnove dvorca že opravljeno? Kaj sledi?
Izdelana je bila dokumentacija:
– Spodnji Slemen – Grad Viltuš, Konservatorski načrt, izdelal: ZVKDS Restavratorski center, november 2021,
– Spodnji Slemen – Park gradu Viltuš, Konservatorski načrt, izdelal: ZVKDS Restavratorski center, november 2021,
– Dvorec Viltuš, Projektna naloga, izdelali: Arrea arhitektura, d.o.o.; Inženiring biro Armatura, s.p.; TES, d.o.o.; Elitplan, d.o.o.; IVD Maribor; Standard d.o.o., AKKA, d.o.o., december 2021,
– Dvorec Viltuš, Idejna zasnova prenove – arhitektura, izdelal: Arrea arhitektura, d.o.o., oktober 2021,
– Dvorec Viluš, Idejna zasnova – krajinska arhitektura, izdelal: Studio AKKA d.o.o., december 2021,
– DIIP Celovita obnova kulturnih spomenikov državnega pomena Spodnji Slemen – Grad Viltuš (EŠD 811) in Spodnji Slemen – Park Viltuš (EŠD 7884), izdelal: Poslovno in projektno svetovanje Mojca Fornazarič s.p., december 2021, sprememba marec 2022,
– Arhitekturni posnetek, izdelal: 360-arhitekturni posnetki, Smiljan Simerl s.p., oktober 2021,
– Geodetski načrt, izdelal: 4D GEO geodetske storitve Gašper Mahnič s.p., november 2021,
– Geološko – geomehansko poročilo o izvedenih sondažnih raziskovalnih delih, podatkih o stanju nosilnosti ter drugih značilnostih terena, stanju obstoječih temeljev ter možnostih ponikanja vode, izdelal Gprocom d.o.o., junij 2022
Kakšne dolgoročne vsebine si država, ki je lastnik gradu, želi v dvorcu?
Namen investicije je celovita obnova kulturnega spomenika državnega pomena, na način, da se zagotovi vključitev obnovljenega gradu in parka v kulturno in turistično ponudbo tega območja.
Dr. Vlasta Krmelj: Dosegli smo načelni dogovor, da upravljanje dvorca prevzame občina oziroma naš javni zavod
Za komentar glede načrtovane in kot vse kaže še ne tako hitre obnove propadajočega dvorca smo prosili županjo občine Selnica ob Dravi dr. Vlasto Krmelj. V pisnem odgovoru je zapisala, da projekt obnove dvorca Viltuš pelje Ministrstvo za kulturo, zato ima občina tudi manj operativnih podatkov in težko komentirajo, kaj se ta trenutek dogaja.
“Dodali bi samo, da smo se o upravljanju gradu že pogovarjali z ministrstvom in je bil načelni dogovor, da prevzame upravljanje občina oziroma naš javni zavod. Do pisnih dogovorov ni prišlo, je pa občina sodelovala pri pripravi idejne zasnove bodoče ureditve gradu. Kajti želimo si in v skladu s pogoji umestitve projekta v načrt za okrevanje je potrebo grad odpreti javnosti, in to različnim ciljnim skupinam. Na občini čakamo na naslednje korake Ministrstva za kulturo in verjamemo, da ostajamo partner pri obnovi tega našega najpomembnejšega kulturnega spomenika.”