Povprečna starost porodnic v Mariboru več kot 30 let, največ tveganj za ženske, ki so starejše od 40 let. Najstarejša mamica rodila pri 49 letih.
Kadar govorimo o starosti ženske, ki je zanosila, kot o dejavniku tveganja za slab izhod nosečnosti,moramo razlikovati med prvorodnicami, torej ženskami, ki so rodile prvič ter tistimi, ki so že rodile. Te so skozi nosečnost manj ogrožene, predvsem, ko gre za ponovno nosečnost z istim partnerjem. V sedemdesetih letih je za starejšo veljala vsaka nosečnica starejša od 30 let, danes pa opredelimo kot starejšo prvorodnico, nosečnico, ki je starejša od 35 let.
Ko govorimo o primerni starosti za materinstvo starost nosečnice le-ta ni najpomembnejši dejavnik. »Otrok naj bi bil nadgradnja neke zveze, kjer je odločitev obeh enotna in takšna, da njeno nadaljevanje vključuje odgovorno starševstvo.  Pomembno je da je ženska v stanju optimalnega zdravja in da zanosi ko je v klinično urejenem stanju morebitne kronične bolezni ter da je nosečnost načrtovana,« Ivan Žebeljan, dr.med., specialist ginekologije in porodništva.

Preteklo leto je bila v Mariboru povprečna starost žensk, ki so rodile prvega otroka, 28,9 let, žensk, ki so rodile drugega, 31,4 leta ter 33,8 let za ženske, ki so rodile tretjič. Največ nenačrtovanih nosečnosti pred 25. letom starosti, a največ splavov kot posledica nenačrtovanih nosečnosti je pri ženskah po 35.letu. Najstarejša porodnica v Mariboru je štela 49 let.

»Sam vidim glavni razlog za pozno materinstvo, kot pojav, ki zgolj zrcali spremembe v celotni družbi. Starševstvo je povezano z veliko odrekanja in z velikimi spremembami v življenjskem slogu. Pari se kasneje odločajo za otroke, ker si pred rojstvom želijo urediti svoj socialno-ekonomski status, dom, utrditi svoj položaj, potovati in se »izživeti« « je dejal Žebeljan.
To razmišljanje potrjujejo tudi objavljene raziskave, kjer so ženske, kot vzrok za kasnejše materinstvo navedle: karierno uspešnost, izobraževanje, doseganje osebnih in finančnih ciljev in stabilnost v zvezi. Tveganja tako za žensko kot otroka pri nosečnosti po 40. letu so številna. Ženske imajo več težav pri zanositvi, odstotek spontanih splavov je višji, povečana je možnost izvenmaternične nosečnosti. Prav tako je tveganje, da ima otrok kromosomske napake, višje. Kot nam je še pojasnil Žebeljan, so nekatere raziskave pokazale višjo stopnjo nekaterih prirojenih napak.  Med drugim se nosečnicam rodi več otrok z nizko porodno težo, prav tako je več prezgodaj rojenih.