Kot je znano in kot smo takrat poročali, je marca leta 2016 na dvorišču mariborske občine prišlo do razlitja več tisoč litrov kurilnega olja. Do izlitja v središču Maribora je prišlo zaradi napake na podzemnem cevovodu med cisterno in kotlovnico. Čeprav je od dogodka minilo že nekaj časa, pa sanacija ekološke nesreče še ni končana.

Kot poudarjajo na mariborski občini, so bila v obdobju od dogodka do konca maja 2016  izvedena interventna dela 1. in 2. faze sanacije, ki so obsegala odkop in odvoz zemljine na uničenje ter izvedbo programa nujnih hidrogeoloških in kemijskih raziskav, zaradi ugotavljanja obsega onesnaženja podzemne vode ter priprave ukrepov za preprečitev onesnaženja črpališča pitne vode na Vrbanskem platoju oziroma reke Drave.

Onesnaženje je obvladljivo

Na podlagi izvedenih ukrepov je bilo ugotovljeno, da je onesnaženje še vedno locirano na območju dvorišča, in je na ta način obvladljivo.

“Strokovna institucija, ki izvaja interventna dela, je na podlagi rezultatov 1. in 2. faze pripravila program nujnih ukrepov 3. faze. Ta program je predvideval postavitev treh opazovalnih piezometrov, izgradnjo dveh črpalnih vodnjakov, pridobitev vseh potrebnih dovoljenj za posege v prostor, nabavo in montažo infrastrukture, spremljanje smeri in hitrosti podzemne vode, vzorčevanje in kemijski monitoring, modeliranje ter pripravo načrta dokončne sanacije. Črpanje onesnažene podzemne vode po tem programu je trajalo do oktobra 2017,” so še navedli na občini.

Od novembra 2017 do junija 2018 poteka 4. faza, ki zajema redni monitoring, čiščenje zaoljene vode, monitoring gladin in pripravo končnega poročila. Natančni datum zaključka sanacije bo znan po pripravi končnega poročila do meseca junija 2018. Ocenjena vrednost skupnih stroškov (vse faze sanacije, tudi zadnja) je okoli pol milijona EUR.