Županja občine Ruše Urška Repolusk je včeraj sklicala tretjo sejo občinskega sveta. Med vsebinskimi zadevami so svetniki najprej imenovali Nadzorni odbor Občine Ruše, ki ga sestavljajo: Dušan Vodopivec, Matjaž Mihelak, Nataša Copello, Neven Lisica in Zdenko Štraus. V Krajevni odbor Bistrica ob Dravi so imenovali dva manjkajoča člana, to sta Ludvik Mezek in Viljem Žvegler.  V nadaljevanju seje  so potrdili imenovanje dveh članov Sveta za varstvo pravic najemnikov stanovanj, Metko Flakus in Lucijo Volf. Za preostale manjkajoče člane (KO Bezena, komisija za vloge, pritožbe in varstvo pravic uporabnikov javnih dobrin ter enega člana Sveta za varstvo pravic najemnikov stanovanj) bodo poziv ponovili.  Zaradi odstopa enega od članov sveta zavoda Rast Ruše je bilo potrebno izpeljati postopek imenovanja novega, nadomestnega člana sveta zavoda. Na to mesto so imenovali Drago Fabjan.

Gorazd Ladinek je 6. februarja nepreklicno odstopil s položaja direktorja Športnega parka Ruše in zaprosil za svojo predčasno razrešitev, ki jo je občinski svet soglasno podprl.

Proračun se vrača v ponovna usklajevanja

Najpomembnejše vsebinske zadeve tokratne seje, prvega branja občinskega proračuna za leto 2023, pa svetniki niso podprli. Dokument, za katerega je glasovalo 6 svetnikov, 8 jih je bilo proti, je sicer predvideval za 10.428.361,18 evrov prihodkov in 10.556.039,09 evrov odhodkov. Za investicije je bilo v prvi obravnavi predvidenih 4.338.069,53 evrov, kar obsega 41,10 odstotkov vrednosti proračuna. Kot je razvidno iz gradiva, je bilo za investicije v večini predvideno pridobivanje evropskih sredstev (1.964.726,23 evrov), sredstev iz državnega proračuna (241.429,46 evrov) ter sredstev od ostalih partnerjev (1.742.563,40 evrov).

V pripravo smo vključevali tudi člane občinskega sveta, ki so lahko podajali svoje predloge.

“Proračun smo sestavili v skladu z navodili ministrstva, zakonodajo in našim poslovnikom. V pripravo smo vključevali tudi člane občinskega sveta, ki so lahko podajali svoje predloge. Pozvala sem jih k sodelovanju, rok za oddajo predlogov je bil do 15. januarja. Od svetniških skupin sem dobila predloge s strani SD-ja, Gibanja Svoboda in svetniške skupine ZA, ostali svojih predlogov niso podali. Prejeti predlogi so bili za štiriletno mandatno obdobje brez prioritet, tako da smo, kar se je dalo, v proračun za leto 2023 tudi umestili. Vse svetniške skupine sem pozvala še na sestanek pred sejo, da bi se uskladili. Že takrat so mi dali vedeti, da niso zadovoljni z načinom sodelovanja, čeprav je bil ta v skladu s poslovnikom in še več. Z njimi sem se želela še dodatno pogovoriti, na sestanku pa so bili od devetih svetnikov, ki so me že pred tem pozivali k umiku proračuna, prisotni zgolj trije,” je pojasnila županja občine Ruše Urška Repolusk. Na seji sicer zaradi bolezni ni bilo prisotnih vseh svetnikov županjine liste, je pa se je v živo udeležilo več občanov.

Odlok o proračunu se sedaj vrača v ponovno usklajevanja in bo obravnavan na naslednji seji občinskega sveta predvidoma v drugem tednu marca. V roku sedmih dni, kot določa poslovnik, bodo svetniki prejeli nov predlog proračuna s pripombami svetnikov. Te so se povečini navezovale na program razpolaganja z občinskim stvarnim premoženjem. Svetnike je zmotila tudi prodaja občinskih stanovanj, ki pa jih želi občina brez javne dražbe prodati tistim, ki živijo v njih, v kolikor se seveda za to odločijo, in si nakup lahko privoščijo, ne pa nekomu tretjemu. Pripombe so se nanašale še na postavko informiranje, ki da je previsoka, zmotil pa jih tudi v proračunu predlagan gostinsko-servisni objekt na Arehu.

V prvo so potrdili dopolnitve odloka o občinskem podrobnem prostorskem načrtu za gradnjo skladiščno upravnega prostora in čistilne naprave ob industrijski coni naselja Ruše

V zaključnem delu seje pa so svetniki v prvi obravnavi potrdili dopolnitve odloka o občinskem podrobnem prostorskem načrtu za gradnjo skladiščno upravnega prostora in čistilne naprave ob industrijski coni naselja Ruše. Pobudnik in financer priprave prostorskega načrta je lastnik zemljišča, pravna oseba. Veljavni prostorski akt predvideva gradnjo centralne čistilne naprave, centra za predelavo gradbenih odpadkov, papirja ter pločevink, proizvodnjo armirano betonskih izdelkov, separacijo gramoza, ureditev parkirišč, okolice objektov, gospodarske javne infrastrukture ter ureditev potoka. V skladu z veljavnim načrtom in ob upoštevanju dopustnih odstopanj so bile določene ureditve že izvedene. Investitor želi s spremembo prostorskega akta območje nekdanje čistilne naprave nameniti površini za ravnanje z odpadki, v preostalem območju pa z gradbeno mejo in faktorjem pozidave določiti območja možne gradnje, predvsem za manjše proizvodne oz. poslovne stavbe za investitorje, ki jih želi privabiti v obravnavano območje. Občinski svetniki so imeli največ pripomb na dejavnost ravnanja z odpadki na območju in v zvezi s tem je bil sprejet tudi poseben sklep.

Odlok z dopolnitvami je bil sprejet soglasno, temu sledi 30-dnevna javna razgrnitev, ki bo potekala od 6. marca do vključno 7. aprila 2023. Javna obravnava bo v sredo, 15. marca, ob 16. uri v Domu kulture Ruše. V tem času lahko na osnutek sprememb in dopolnitev OPPN zainteresirana javnost poda pobude in predloge, do katerih se bo občinska uprava po javni razgrnitvi opredelila s stališči do pripomb, sprejetimi s sklepom.