Potem ko je opozicija zadnje tri seje občinskega sveta v Rušah obstruirala, zaradi česar sta bili zadnji seji celo nesklepčni, je bilo na včerajšnji, 11. redni seji, drugače. Od 18 je bilo prisotnih 16 svetnikov, dva sta se opravičila. Kot kaže je k temu pripomogel tudi nedavni sestanek županje Urške Repolusk s predstavniki vseh svetniških skupin. Na srečanju so določene stvari, zaradi katerih so bili vsak na svojem bregu, razčistili in naredili korak drug proti drugemu. 

Po potrditvi v prvem branju je proračun v javni razpravi 

Občina v tem trenutku najbolj potrebuje potrjen proračun za leto 2024, saj je nanj vezano izvajanje novih investicij, prav tako prijave občine na razpise, financiranje društev in podobno. V okviru začasnega financiranja se zdaj občina financira po dvanajstinah, kar je dolgoročno slabo za lokalno skupnost. Včeraj je sicer občinski svet po dveh prekinjenih sejah predlog proračuna vendarle uspel potrditi v prvem branju. Zanj je glasovalo devet svetnikov, šest jih je bilo proti, eden se je vzdržal. 

Po predlogu je ruški proračun na prihodkovni strani težek 11.078.479,38 evrov, na odhodkovni 11.040.859,38 evrov. Za investicije je v prvem branju predvidenih 4.395.822,38 evrov, kar predstavlja 39,81-odstotni delež. Omenimo še nekaj večjih predvidenih projektov za leto 2024: izvedba sončnih elektrarn na občinskih objektih, ureditev ceste Šlosberg, asfaltiranje ulic s sofinanciranjem občanov, parkirišče ob Šarhovi poti 6, odvajanje in čiščenje odpadne vode v porečju Drave, odvajanje in čiščenje odpadne vode v aglomeraciji Bistrice, obnova vodovoda ob izgradnji kanalizacije, odprava posledic naravnih nesreč in drugih izrednih dogodkov, Zdravstveni dom dr. Adolfa Drolca Maribor - investicije in nadgradnja tehničnih sistemov v Osnovni šoli Janka Glazerja Ruše. 

Predlog proračuna je od danes do 5. aprila v javni razpravi, sklep o začasnem financiranju je podaljšan v obdobju april - junij. Naslednja seja, na kateri bo proračun v drugem branju, bo predvidoma v drugi polovici aprila. 

Potrdili so vse predlagane sklepe pri točki o izvedenih nadzorih 

Poleg tega se je občinski svet včeraj vendarle seznanil s poročilom nadzornega odbora, glede katerega je bilo v preteklosti veliko nesoglasij. Kot je znano, je občina omenjeno poročilo posredovala v presojo zunanjim institucijam, ministrstvu za javno upravo ter Inštitutu za primerjalno pravo pri Pravni fakulteti v Ljubljani, na določenih področjih poslovanja za leto 2020 so opravili tudi notranjo revizijo. V presoji se je, kot so pojasnilih na občini, izkazalo, da je nadzorni odbor z nadzorom presegel svoja pooblastila, saj je nadzoroval določene stvari izven svojih pristojnosti. Notranja revizija poslovanja je pri prodaji stanovanja pokazala, da je bil postopek prodaje izveden zakonito.

Vse omenjene dokumente je kot prilogo k nadzornemu poročilu včeraj svetnikom predstavila direktorica občinske uprave Katja Markač Hrovatin, pri čemer je bila večkrat prekinjena. Že uvodoma ni bil izglasovan predlog opozicije o umiku te točke z dnevnega reda. Opozicija je trdila, da je poročilo pripravila občinska uprava, kar pa je županja Urška Repolusk zanikala: "Med dokumenti je bilo zgolj poročilo nadzornega odbora za javni zavod Rast, poročilo nadzornega odbora za Občino Ruše in vsa pridobljena mnenja. Prav tako se opozicijski svetniki niso želeli seznaniti s poročilom, ki je v fazi osnutka, kot nam je potrdilo tako ministrstvo za javno upravo kot Inštitut za primerjalno pravo. Poročilo namreč ne vsebuje odgovorov nadzorovanega organa iz odzivnega poročila. Nadzorni odbor smo  pozvali, da upošteva pridobljena mnenja in vzpostavi takšno stanje, da bo poročilo končno. To je sicer predsednik nadzornega odbora zavrnil. V odzivu smo dejali, da priporočil, ki jih ni moč realizirati, saj so skregana z zakonodajo, ne bomo upoštevali." Svetniki so se nato seznanili z vsemi poročili in prilogami, tudi odzivnim poročilom občine, in vse sklepe potrdili z večino glasov. 

Svetniki so na seji soglasno potrdili še dokument identifikacije investicijskega projekta za investicijo »Celovita oskrba s pitno vodo v SV Sloveniji – varovanje vodnih virov« ter model financiranja opravljanja dejavnosti obvezne občinske gospodarske javne službe pomoči, oskrbe in namestitve zapuščenih živali v zavetišču v občini Ruše.