Županja občine Ruše Urška Repolusk je za včeraj sklicala prvo izredno sejo občinskega sveta. To je storila, kot so objavili na spletni strani, v skladu s 4. členom poslovnika, ki v tretjem odstavku govori, da to lahko stori, če oceni, da je to potrebno zaradi nujnosti odločanja sveta. Svetniki ZA Združena akcija, Gibanja Svoboda in 2X2 so uresničili svojo napoved in obstruirali sejo, tako da je bila ta po osmih minutah prekinjena. Na ta način so povzročili, da ni prišlo do obravnave najbolj nujnega in pomembnega občinskega akta, in sicer Odloka o proračunu Občine Ruše za leto 2024.
Od 18 svetnikov jih je bilo prisotnih zgolj devet
Seje se je, kot je zapisano v izjavi za javnost, udeležilo devet svetnic in svetnikov: Danilo Lešnik, Danilo Švikar, Janez Osrajnik, Petra Strnad, Jožica Farasin, Kasim Sejdinović, Slavko Mernik, Igor Škrinjar in Ladislav Pepelnik. Udeležbo na seji sta opravičila mag. Bojana Muršič in Jernej Ajd. Svetnice in svetniki treh list: Gibanje Svoboda (Darko Knez in Vesna Glavendekić), ZA – Združena akcija (Tomaž Jurše, Petra Mušič, Barbara Jert in Tomi Prosnik) ter Liste 2x2 (Lovro Bačun) pa so izredno sejo obstruirali, posledično občinski svet ni bil sklepčen.
O najpomembnejšem občinskem aktu znova niso odločali
Tako se je že drugič zapored zgodilo, da ni prišlo do glasovanja o občinskem proračunu. Ker ta še ni sprejet, je v Rušah v veljavi sklep o začasnem financiranju, ki pa dovoljuje samo financiranje zakonskih nalog ter izvedbo projektov, začetih v preteklem letu. Zato je pomembno, da se čimprej sprejme redno financiranje, saj se le tako lahko začnejo nove investicije, sklepajo nova pogodbena razmerja in objavijo javni razpisi za sofinanciranje programov in projektov.
Županja Urška Repolusk: "To je zelo slabo za našo občino. Financiramo se po dvanajstinah, ne moremo odpirati novih investicij in podpisovati novih pogodb. Prav tako ne objavljamo nobenih razpisov, niti ne delimo sredstev iz teh razpisov. V slabem položaju so tako društva kot naši javni zavodi. Naša občina je postala ujetnica nekaj svetniških skupin."
Županja nadaljuje, da je bil prav zaradi začasnega financiranja občine in dejstva, da je že na prejšnji seji prišlo do obstrukcije tik pred glasovanjem o proračunu v prvem branju, sklic včerajšnje izredne seje nujen. Edina novost na tej seji je bila obravnava osnutka poročila nadzornega odbora, zaradi česar, kot smo poročali, sta bili obstruirani prejšnji dve seji. "Takrat sem pojasnila, da je bilo poročilo zaradi tega, ker obstaja sum o določenih nepravilnostih pri delu nadzornega odbora, posredovano zunanjim inštitucijam v presojo," pojasnjuje županja. Poročilo je bilo posredovano ministrstvu za javno upravo, Inštitutu za primerjalno pravo pri Pravni fakulteti v Ljubljani, na določenih področjih poslovanja za leto 2020 so opravili tudi notranjo revizijo.
"Zdaj je bilo to gradivo na seji, svetniki pa so se kljub temu odločili za obstrukcijo"
Potem ko je občina prejela vsa mnenja, je takoj razpisala izredno sejo. "Zdaj je bilo to gradivo na seji, svetniki pa so se kljub temu odločili za obstrukcijo." Pred sejo so povedali, da jo obstruirajo zato, ker ni v skladu s statutom občine in poslovnikom občinskega sveta, saj da je izredna. Zmotilo jih je tudi to, da ni pripravljeno gradivo pri točki, pri kateri je bila na sejo ponovno vabljena direktorica Urada za oskrbo in integracijo migrantov mag. Katarina Štrukelj, ki bi podala informacije v zvezi z možno nastanitvijo oseb iz Ukrajine, ki imajo v Sloveniji priznano začasno zaščito. Županja na očitke odgovarja, da je izredno sejo sklicala zaradi nujnosti sprejema proračuna, gradiva glede morebitne nastanitve migrantov v Rušah pa ni, ker je šlo zgolj za podajanje informacij glede omenjene teme. "Obstrukcija ni legitimna pravica svetnika. Da se z nečim ne strinja, pokaže na seji s tem, da glasuje proti ali se vzdrži. Takšno postopanje, zaradi katerega občinski svet ne more delovati, je zame zgolj zloraba in tega si naši občani ne zaslužijo," doda Repolusk.
Kaj je pokazala presoja predloga nadzornega poročila?
In kaj so o nadzornem poročilu povedale zunanje istitucije? "Naše domneve so bile potrjene. Nadzorni odbor je presegel svoja pooblastila. V poročilu je omenjena kršitev, pri čemer ni zakonske podlage, kaj je bilo kršeno. Nadzorniki so obravnavali tematike izven svoje pristojnosti. Pri prodaji stanovanj so na primer preverjali posle, ki so se zgodili potem, ko je Občina Ruše že prodala stanovanje in ni bila več njegova lastnica. Obravnavali so tematiko prostorskega planiranja, kar prav tako ne spada v področje njihovega nadzora. Osredotočati bi se morali na obdobje njihovega mandata in na posle, ki imajo vpliv na obdobje, ko so bili nadzorniki imenovani. Preverjali pa so celotno obdobje od 2018 do 2022 in s tem posegali v delo prejšnjega nadzornega odbora." Notranja revizija poslovanja za leto 2020 glede prodaja občinskih stanovanj pa je pokazala, tako županja, da notranje kontrole na tem področju delujejo in da so bili vsi postopki prodaje stanovanj izvršeni v skladu z zakonodajo. O tem smo obširneje pisali v prispevku Ruška županja: Nič nisem naredila protizakonito.
Z ugotovitvami pristojnih institucij, kjer je tudi navedeno, da poročilo ni končno, ker ne vsebuje odzivnega poročila nadzorovanega organa, so seznanili nadzorni odbor, ki bi lahko poročilo korigiral, vendar tega ni storil.
Županja načrtuje skupni sestanek
Zaradi obstrukcije včerajšnje seje so svetniki, ki so bili na seji vendarle prisotni, pozvali manjkajoče k odstopu, govorili so celo o možnosti svojega odstopa. Županja pa načrtuje skupni sestanek z vsemi predstavniki svetniških skupin, na katerem bi začrtali nadaljnjo pot občine. Naslednja, že tretja proračunska seja bi lahko bila sklicana v začetku marca.