Grad Fala nad desnim bregom reke Drave v občini Ruše išče novega lastnka. 15. novembra 2021 ob 9.30 se bo grad znašel na elektronski dražbi na spletni strani Dražba.net. Naprodaj bo pet parcel v skupni izmeri 22.067 kvadratnih metrov. Vrednost nepremičnine je ocenjena na 702.011 evrov, izklicna cena na dražbi pa znaša 491.408 evrov. Ceno bo mogoče dražiti za najmanj 5.000 evrov hkrati.
Oglas za dražbo gradu Fala najdete na tej spletni povezavi.
So krivi dolgovi ali kaj drugega?
Falski grad je leta 2007 kupil poslovnež Milan Slavič, imenovan tudi Grof Falski ali graščak M. Maximilian Slavič. Grad je očistil in delno obnovil v turistične namene. Pojasnil je, da je zgodba o tem, kako se ja grad znašel na dražbi, zelo zapletena. Zagotovil je tudi, da zaplet z dražbo še rešujejo; tečejo namreč pogovori o umiku nepremičnine z dražbe.
“V kupoprodajni pogodbi je jasno zabeležno, da se grad prodaja prost bremen in oseb. Grad je takrat še imel tri stanovalce, nekdanjega lastnika gradu Andreja Marinca smo zato pozvali k izpraznitvi. Leto za letom smo pošiljali dopise, naj stanovanja izprazni, a se to ni zgodilo. Zato sem zadržal 52.000 evrov kupnine, dolg bi poravnal ob izpraznitvi stanovanj,” je povedal Slavič. Dejal je, da v gradu še zdaj živi ena oseba. Po Slavičevih besedah je dedič Marinca, njegov sin, to terjatev prodal podjetju, ki se s tem ukvarja.
“Naša družina nobeni banki ne dolguje ničesar, nobene nepremičnine nimamo obremenjene s kreditom. Kot družina pošteno delamo. Naš delovnik je 7-dnevni in 15-urni, da skrbimo za grad. Grad Fala na dražbi ni zaradi dolgov, ampak zaradi nereda v sodnih postopkih,” je zagotovil Slavič.
Grad ima ječo, ledenico in pivnico
Grad Fala leži na razgledni rečni terasi. Z zahoda jo zapira Falska pečina, na severozahodu pa na obeh straneh reke prepadne pečine. Zaradi težke prehodnosti ozke soteske so skalna vrata nekoč predstavljala tudi kulturno mejo. Glavno pot na Koroško je bilo mogoče učinkovito nadzorovati s Falskega gradu.
Grad Fala danes zajema 18 grajsko opremljenih soban, 13 prostorov za služinčad, grajsko ječo, ledenico, grajsko kapelo, dvorišče in prireditveni prostor s 400 sedišči na gospodarskem dvorišču s pivnico in viteško dvorano.
Takrat je bil falski grad prvič omenjen
Grad Fala ima status kulturnega spomenika lokalnega pomena, zato je za vsa obnovitvena dela treba pridobiti soglasje Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije. Iz registra nepremične kulturne dediščine je razvidno, da je bil falski grad skozi zgodovino že deležen številnih prezidav: “Okoli dveh pravokotnih dvorišč so razporejena pritlična in nadstropna stanovanjska in gospodarska krila z baročno kapelo v vzhodnem traktu. Grad je prvič omenjen leta 1245, sedanje poslopje iz 16. in 17. stoletja, večje prezidave v 19. stoletju.”