Na letošnjem že 13. državnem prvenstvu za najtežjo bučo, ki običajno poteka v Mozirskem gaju, letos pa zaradi sanacije parka po poplavah v Šmartnem pri Slovenj Gradcu, so podrli dva rekorda. Najtežjo bučo, težko kar 842 kilogramov, je pridelal Janko Lovše z Dolenjske, ki je že v letu 2014 postavil rekord, takrat z bučo, težko 794 kilogramov. Lastnik letošnje najdaljše buče, ta meri 242 centimetrov, je Martin Jehart s Koroške.
Sebastijan Kojzek je letos prvič pridelal dve buči
Že vrsto let na omenjenem državnem prvenstvu sodeluje tudi Sebastijan Kojzek iz Ruš. V lanskem letu je dosegel celo odlično 2. mesto, in to z bučo, težko 490 kilogramov. Njegova najtežja buča je iz leta 2019, tehtala je 569 kilogramov in bila razglašena za najlepšo bučo v Sloveniji. Letos je s 508 kilogramov težko bučo dosegel četrto mesto. “S četrtim mestom in težo buče sem zelo zadovoljen, saj sem letos vzgojo preselil na novo lokacijo, kjer sem spomladi, med samo rastjo, šele postavljal streho,” nam pove Sebastijan.
Kateri pogoji morajo biti izpolnjeni, da zraste buča velikanka? “Za vzgojo buče velikanke je prvi pogoj seme s pravo genetiko, prav tako dobro pognojena tla, prostor s površino od 80 do 100 kvadratnih metrov, ki ga rastlina potrebuje za razvoj ogromnih listov in dodatnih korenin. Med rastjo je pomembno redno dognojevanje, optimalno zalivanje in vreme. Če je vse optimalno, bo plod med 20. in 40. dnem po oprašitvi zrasel tudi do 20 kilogramov na dan.” Letos je prvič vzgojil dve veliki buči, prej zmeraj eno.
Želja vsakega gojitelja buč je doseči svetovni rekord, ki je trenutno blizu tisoč 300 kilogramov. Sebastijan Kojzek pravi, da je za približek takšnemu svetovnemu rekordu potrebnih kar nekaj stvari. “Preverjeno seme, cene enega semena dosežejo tudi 1000 evrov, velike količine optimalne zemlje/komposta, redna analiza zemlje, gretje v rastlinjaku, pravo podnebje, kjer temperature ne padejo pod 20 stopinj, pa tudi veliko sreče, saj pri tako intenzivni rasti buče velikokrat počijo in ne veljajo. Za tekmovanje morajo biti buče brez lukenj v notranjosti. Gotovo pa imajo ti gojitelji še veliko skrivnosti.”
Kojzekov trud so prepoznali tudi na Občini
Tudi ruška županja Urška Repolusk je zelo vesela Kojzekovih uspehov, saj, kot pravi, vsako leto v občino prinese kakšno nagrado. “S tem prispeva k promociji občine izven njenih meja, na kar smo seveda izredno ponosni. Seveda pa smo tudi hvaležni za njegov trud.” Za prispevek k promociji občine je Sebastijan Kojzek iz rok Repoluskove prejel priznanji županje, in sicer za prizadevnost pri vzgoji buče velikanke in za božično pravljico, ki jo pripravlja na svojem dvorišču na Glazerjevi ulici 27 v Rušah.
Buče velikanke si boste lahko ogledali 6. oktobra v okviru OktobeRuše festa v Športnem parku Ruše. Tam bo od šest do sedem buč, dve bosta Kojzekovi. Na ogled bodo najverjetneje do 9. oktobra.