Občina Ruše se tačas pripravlja na Evropski teden mobilnosti, ki bo potekal od 16. do 22. septembra. Gre za tradicionalno evropsko pobudo, ki lokalne skupnosti spodbuja k uvedbi in promociji trajnostnih prometnih ukrepov. Prizadevanja za človeku in okolju prijaznejše načine mobilnosti vsako leto povežejo na tisoče sodelujočih mest. Letos aktivnosti potekajo pod sloganom »Udoben javni prostor - za vse«.

Kot uvod tradicionalna Ruška nedelja

V občini Ruše bo uvod v Evropski teden mobilnosti že v nedeljo, 15. septembra, in sicer na tradicionalni Ruški nedelji, na kateri bodo združili tradicijo in ozaveščanje prebivalcev o trajnostni mobilnosti. Ruška nedelja, katere organizatorja sta Športni park Ruše in Občina Ruše, je tradicionalna prireditev, ki se je razvila iz romarskih pohodov v Ruše. Že na prvem shodu 8. septembra leta 905 je sodelovala velika množica romarjev, ki je prišča počastit ruško Marijo. Od tedaj je število romarjev naraščalo, vzporedno pa se je povečevalo tudi število aktivnosti na ta dan. 

Danes je Ruška nedelja še vedno versko obarvana, spremljajo pa jo stojnična prodaja predvsem suhe robe, predstavitev domače obrti, vrtiljak za otroke, dogajanje pa popestri tudi kulturni program lokalnih društev in združenj. "Letos bomo delili odsevne trakove in propagandno gradivo na temo trajnostne mobilnosti in varnosti v prometu ter na ta način informirali in promovirali trajnostno mobilnost med obiskovalci. Obiskovalce bomo preko družbenih omrežij spodbujali k obisku prireditve na trajnosten način," sporočajo iz Občine Ruše. 

[[image_1_article_69379]]

V službo na trajnostni način 

Ob tem so se v občinski upravi v Rušah zavezali, da bodo v mesecu septembru aktivnosti ob evropskem tednu mobilnosti izvajali dva tedna, od 9. do 20. septembra, in drug drugega vzpodbujali na prihod v službo na trajnostni način, na primer s kolesom. Z objavami na družbenih omrežjih želijo k temu vzpodbuditi tudi občanke in občane. 

Pozdrav soncu 

16., 17. in 19. septembra bodo na trgu pred ruško občino izvedli jutranje razgibavanje, tako imenovani pozdrav soncu, in to v organizaciji zavoda Rast Ruše, Šole zdravja in Občine Ruše. Po razgibavanju se bodo na trgu spočili, si privoščili osvežitev in zdrav sadni prigrizek ter se na neformalen in sproščen način pogovarjali o aktivnih oblikah mobilnosti in njihovem doprinosu k našem zdravju, kar je posebej pomembno za starejše. Namen aktivnosti je spodbuditi starejše h gibanju in s tem neposredno prispevati k boljšem zdravju in počutju.

Še drugi dogodki 

Še nekaj drugih načrtovanih dogodkov v okviru evropskega tedna mobilnosti: 

- Pohod po spomenikih NOB, 16. september, ob 9.00 / Zavod Rast Ruše.

- Pohod na Martnico in druženje, 18. september, ob 8.00 uri  / Zavod Rast Ruše.

- Pilates na prostem, 29. september, ob 10.00 / Trg pred Občino Ruše /  Zavod Rast Ruše.

- Aktivno v vrtec, 19. september / OŠ Janka Glazerja Ruše – Vrtec Ruše in Bistrica ob Dravi.

- Likovne urice Zlati čopič na temo Udoben javni prostor - za vse, 20. september, ob 9.00 / Zavod Rast Ruše. Ljubitelji umetnosti bodo z različnimi tehnikami in na različne medije ustvarjali likovne izdelke in na svoj način izražali kaj si predstavljajo kot udoben javni prostor za vse.

- Črtek v mestu, otroška gledališka predstava, 20. september, ob 9.30 / Trg pred Občino Ruše, Organizatorji: Občina Ruše, OŠ Janka Glazerja Ruše – Vrtec Ruše in Bistrica ob Dravi. Gledališka predstava Črtek v mestu je primerna za vrtčevske otroke med tretjim in šestim letom starosti ter I. triado osnovne šole. Otroke na prijeten in zabaven način ozavešča o aktualnih vrednotah trajnostne mobilnosti in jih prepleta z varnostjo v cestnem prometu.

- Družinsko kolesarjenje po Dravski kolesarski poti, 21. september, ob 10.00 / Zbirno mesto: Lent Maribor pri najstarejši trti na svetu / Organizator: Športni park Ruše, RRA – Podravje, Občina Ruše.

Kolesarska pot ob reki Dravi poteka skozi štiri države in je v celoti dolga približno 710 kilometrov. Začne se v neposredni bližini izvira reke Drave na Toblaškem polju v Italiji in se nadaljuje po avstrijski Koroški, Sloveniji in na koncu na Hrvaškem. Etapa dve poteka od Radelj ob Dravi do Maribora, torej tudi čez občino Ruše.

Družinsko kolesarjenje je organizirano iz smeri Maribora v Ruše s končno postajo v Športnem parku Ruše, kjer se bodo lahko udeleženci spočili in okrepčali ter v primeru uporabe električnih koles, le-te tudi napolnili. Namen aktivnosti je predvsem družinam predstaviti Dravsko kolesarsko pot in kolesarjenje kot alternativno in trajnostno obliko prehajanja tudi med občinami.