Ker bo leto 2022 volilno leto, ko bomo med drugim na lokalnih volitvah izbirali nove-stare župane in županije, smo se v našem mediju odločili, da preverimo opravljene aktivnosti občinskih uprav v iztekajočem se mandatu in načrte za prihodnje. Tokrat se bomo ustavili v Rušah, občini, ki na jugu sega na severno pobočje vzhodnega Pohorja in v sedmih naseljih združuje več kot 7.000 prebivalcev. Konec leta 2018 je vodenje ruške občine prevzela županja Urška Repolusk. Zastavili smo ji naslednja vprašanja:
V kakšnem stanju ste prevzeli občino pred tremi leti?
Pred tremi leti so mi volivci zaupali moj prvi mandat županovanja. Že v času kandidiranja za županjo sem se osredotočila na tista področja, ki sem jih zaznala, da so za občanke in občane pomembna, in ki so jih moji predhodniki zanemarjali. Ta področja so predvsem socialno varstvena problematika naših občanov in infrastrukturna ureditev naše občine.
Pri nas se je na žalost zaradi postavljenih prioritet pozabilo na vlaganja v prenovo cest, ulično razsvetljavo, komunalno ureditev, oskrbo s pitno vodo, prenovo objektov, ki jih je že močno načel zob časa, energetsko sanacijo stavb, prenovo mestnega jedra in še bi lahko naštevala.
Predhodne oblasti so velik poudarek namenile razvoju športne infrastrukture in družabnim dogodkom. V občini Ruše smo tako pridobili nekaj športnih objektov in ponudbe za športne rekreativce ter ponudbo družabnih dogodkov, kar je sicer dobrodošlo, če druga področja niso pozabljena. Pri nas se je na žalost zaradi postavljenih prioritet pozabilo na vlaganja v prenovo cest, ulično razsvetljavo, komunalno ureditev, oskrbo s pitno vodo, prenovo objektov, ki jih je že močno načel zob časa, energetsko sanacijo stavb, prenovo mestnega jedra in še bi lahko naštevala. Moje mnenje je, da moramo najprej dobro urediti osnovo, ki predstavlja nekakšen temelj, na katerem se gradi kakovost življenja občanov, in s tem se, glede na stanje občine, ukvarjam v tem mandatu.
V občini Ruše prevladuje starejše prebivalstvo, ki se mu ni namenilo dovolj pozornosti v smislu socialno varstvenih programov in projektov, ki bi bili usmerjeni k lažjemu usklajevanju njihovega življenja, kot je npr. e-oskrba, pomoč družini na domu, prevozi Prostofer, subvencioniranje javnega prevoza za starejše in nenazadnje tudi izgradnja doma starostnikov v Rušah.
Na podlagi ugotovitev in priporočil iz teh revizij so se sproti odpravljale ugotovljene nepravilnosti, določene pa se še odpravljajo.
Žal moram izpostaviti, da sem ob nastopu mandata, v decembru 2018, že takoj zaznala več nepravilnosti v poslovanju občine in zato naročila tri revizije poslovanja: notranjo revizijo zaključnega računa Občine Ruše za leto 2018 in revizijo poslovanja z vidika delovanja notranjih kontrol Občine Ruše pri izvajanju projektov in javnem naročanju v letih 2015 – 2018, poslovanje javnega zavoda CEZAM v letih 2016 – 2018 in pregled poslovanja javnega zavoda CEZAM za leto 2019. Na podlagi ugotovitev in priporočil iz teh revizij so se sproti odpravljale ugotovljene nepravilnosti, določene pa se še odpravljajo. Podobne ugotovitve je letos podalo tudi Računsko sodišče v svoji reviziji poslovanja občine v letih 2018 in 2019, vendar ker je občina sproti sprejemala ustrezne popravljalne ukrepe, ni prejela zahteve za predložitev odzivnega poročila. Ampak, vse to so priložnosti, da odpravimo nepravilnosti, hkrati pa dobrodošla popotnica za izboljšanje poslovanja ter napredek naše občine.
Naštejte največje realizirane projekte v zadnjih treh letih!
Uvodoma bi izpostavila, da je prvi mandat županovanja za vsakega župana oziroma županjo velik izziv, saj se zastavljeni projekti običajno začnejo s sprejemanjem proračuna ter pripravo in pridobivanjem dokumentacije za investicijske projekte. To pa terja svoj čas in složnost v občinskem svetu. Pri zastavljenih projektih v mojem mandatu smo se soočili še z dodatnim izzivom, in sicer epidemijo, ki je na vseh področjih vplivala na časovni potek projektov, saj je bilo oteženo ali pa celo zaustavljeno poslovanje na določenih področjih. Poleg navedenega pa so se v času zdravstvene krize zelo povišale cene gradbenega materiala na trgu. Temu smo se morali prilagoditi z zamiki izvedbe del in s sprejemanjem rebalansa proračuna. Kljub temu pa se lahko pohvalimo, da nam je uspelo odpreti kar nekaj pomembnih projektov za občino, nekatere pa smo tudi že zaključili.
V zadnjih treh letih je bilo veliko truda vloženega v celovito komunalno ureditev odvajanja in čiščenja odpadnih voda, saj občina Ruše, kot imajo to področje urejeno sosednje občine že desetletje in več, tega področja ni imela urejenega.
V zadnjih treh letih je bilo veliko truda vloženega v celovito komunalno ureditev odvajanja in čiščenja odpadnih voda, saj občina Ruše, kot imajo to področje urejeno sosednje občine že desetletje in več, tega področja ni imela urejenega. V tem času smo pridobili vsa potrebna soglasja, gradbeno dovoljenje in vložili vlogo za pridobitev kohezijskih sredstev za sofinanciranje projekta. Pričakujemo, da v letih 2021 in 2022 realiziramo ta projekt, ki je eden največjih v tem in nekaj prejšnjih mandatih. Gradbena dela so se že začela in potekajo v skladu z zastavljeno časovnico.
V letu 2022 se bo asfaltiranje nadaljevalo proti našemu prekrasnemu smučišču Pisker, pozornost pa bomo namenili tudi oskrbi s pitno vodo na predelih Pohorja, kjer le-te ni.
V zadnjih treh letih smo dali velik poudarek cestni infrastrukturi. Temeljito smo prenovili Ulico Ruške čete v Rušah, celovita obnova ceste z obnovo vodovodnega omrežja je bila izvedena na območju Košeninove, Dolinškove ulice ter Ulice Pohorskega bataljona v Rušah. Velik poudarek je na enakomernem razvoju občine in s tem na enakomernem vlaganju tudi v naselja same občine. Tako smo v zadnjih letih asfaltirali veliko cest v naseljih Smolnik, Bezena, Bistrica, Log ter posebno pozornost namenili našemu biseru, Pohorju, kjer smo uredili cesto, ki vodi proti Arehu, čistilno napravo na Arehu. V letu 2022 se bo asfaltiranje nadaljevalo proti našemu prekrasnemu smučišču Pisker, pozornost pa bomo namenili tudi oskrbi s pitno vodo na predelih Pohorja, kjer le-te ni.
Za prenovo Doma kulture v Rušah in osrednjega trga v Rušah nam je letos uspelo pridobiti zajeten znesek nepovratnih sredstev iz razpisa Ministrstva za kulturo.
Med večje investicijske projekte sodi tudi prenova Doma kulture v Rušah, ki bo kot center kulturnega dogajanja v prihodnje nudil prostor galeriji ter muzeju in kjer gradbena dela intenzivno potekajo. V teh dneh pa se pričenjajo tudi dela za ureditev osrednjega trga v Rušah. Z namenom revitalizacije mestnega jedra, ki ga želimo doseči z ureditvijo trga, že tri leta tudi sofinanciramo obnovo objektov v ožjem delu trškega jedra Ruš. Za prenovo Doma kulture v Rušah in osrednjega trga v Rušah nam je letos uspelo pridobiti zajeten znesek nepovratnih sredstev iz razpisa Ministrstva za kulturo.
Ob rojstvu otroka smo povišali nagrado iz 60 na 350 evrov, mladim družinam subvencioniramo 50 % odmerjenega komunalnega prispevka pri gradnji, v času počitnic organiziramo varstvo otrok, ob tednu otroka sklicujemo otroški občinski svet.
Vesela sem, da smo tudi na področju socialnega varstva za naše občane naredili veliko. Pritegnili smo investitorja za izgradnjo doma starostnikov, ki je pridobil koncesijo Ministrstva za delo družino, socialne zadeve in enake možnosti in bo z gradnjo tega pričel v začetku leta 2022. Dom starostnikov bo za Ruše in Rušane velika pridobitev. Že v letu 2019 smo vzpostavili medgeneracijski center, ki ga nadgrajujemo z ustanovitvijo Javnega zavoda Rast. Pridružili smo se projektu Prostofer in tako poskrbeli za brezplačne prevoze starejših in invalidov, v proračunu smo zagotovili več sredstev za pomoč družini na domu in s tem ponujamo to pomoč vsem, ki jo potrebujejo. Smo pa tudi otrokom in mladim prijazna občina. Ob rojstvu otroka smo povišali nagrado iz 60 na 350 evrov, mladim družinam subvencioniramo 50 % odmerjenega komunalnega prispevka pri gradnji, v času počitnic organiziramo varstvo otrok, ob tednu otroka sklicujemo otroški občinski svet, na katerem se lahko otroci aktivno vključujejo v razvoj kraja s svojimi predlogi in idejami, ki jih poskušamo v največji meri realizirati. Na njihov predlog smo v zadnjih letih namenili precej sredstev novim igralom ter prostorom, kot je učilnica na prostem in drugo. V tem letu smo pričeli tudi z obdarovanjem novorojencev. Menim, da smo postali prijazna občina vsem generacijam. V preteklosti sem poslušala očitke, da za šport ne skrbim dovolj. Tukaj moram poudariti, da smo tudi v tem mandatu namenili veliko sredstev za šport. Povišali smo sredstva, ki jih vsakoletno namenjamo športnikom na razpisih, dokončali smo del dravske kolesarske poti, kupili e-kolesa ter polnilnice zanje, ki so postavljene po celotni občini. V načrtu oz. realizaciji je novi športno-rekreacijski park, večnamensko igrišče in še mnoge investicije v infrastrukturo na tem področju. Smo ena izmed občina, ki namenja velik del sredstev proračuna ravno športu in prav je tako.
Uvedli smo tudi participativni proračun, ki je pristop demokratičnega vključevanja občank in občanov v odločanje o porabi proračunskih sredstev. Občanke in občani lahko tako sami prepoznajo možnosti izboljšav in sami predlagajo projekte, ki jih želijo izvesti v svojem kraju. Letos smo v okviru participativnega proračuna postavili javno razsvetljavo na delu kolesarske steze v Bistrici ob Dravi, nadgradili oder na Bistriškem trgu, dopolnili smo otroško igrišče na Smolniku in postavili Bezenski rekreativček na Bezeni.
Kakšni so načrti, glede investicij in projektov, za prihodnje?
Zalo pomembno je, da zaključimo zgoraj navedene in odprte projekte ter nadaljujemo z investicijskimi vlaganji. Predvsem želim, da nadaljujemo s prenovo lokalnih cest in poti, ki so dotrajane, in z energetsko sanacijo in prenovo stavb v občinski lasti. Za prometno razbremenitev mestnega jedra je v načrtu preusmeritev prevoza z izgradnjo obvoznice. Želja je, da se temeljito prenovi letno gledališče v Rušah, povečajo kapacitete vrtca v Rušah in enote Bistrica ob Dravi ter kapacitete zdravstvenega doma. Eden od naših javnih zavodov se usmerja tudi na področje turizma, v okviru katerega še v tem letu odpiramo turistično informacijsko točko. To ter investicije v urejeno infrastrukturo pa bodo lahko tudi dobra podlaga za razvoj turizma v naši občini v partnerstvu s sosednjimi občinami, s katerimi se povezujemo v Regijski park Pohorje.
Za prometno razbremenitev mestnega jedra je v načrtu preusmeritev prevoza z izgradnjo obvoznice. Želja je, da se temeljito prenovi letno gledališče v Rušah, povečajo kapacitete vrtca v Rušah in enote Bistrica ob Dravi ter kapacitete zdravstvenega doma.
Seveda pa je pomembno, da nadaljujemo s projekti na področju socialnega varstva ter s projekti, ki bodo usmerjeni v mlajše generacije. S tem namenom že vzpostavljamo podlage za izgradnjo več novih stanovanj, ki bodo pritegnila priseljevanje mladih v našo občino.
Ali boste prihodnje leto na lokalnih volitvah ponovno kandidirali za županjo?
Seveda. Vedno pogosteje mi tudi občani zastavijo to vprašanje in mi povedo, da so v občini zares vidne, glede na kratek čas mojega županovanja, velike spremembe ter napredek ter da me podpirajo pri tej odločitvi. To mi izredno veliko pomeni, ker vidim, da delam v pravo smer. Če te podpore ne bi imela, se v ponovno kandidaturo, ne glede na moje želje, ideje, ne bi podala. Sama sem mnenja, da kjer se župani iz mandata v mandat menjavamo, torej na štiri leta, na žalost tudi razvoj občine, kot se je to izkazalo v Rušah, stagnira.
Sama sem mnenja, da kjer se župani iz mandata v mandat menjavamo, torej na štiri leta, na žalost tudi razvoj občine, kot se je to izkazalo v Rušah, stagnira.
Vsak župan in občinska uprava potrebujeta nekaj let, da se dobro pripravijo projekti do točke izvedbe, obdobje štirih let pa je zelo, zelo kratko. Velikokrat povem, da smo v začetku mojega mandata z majhnimi spremembami, kot so postavljanje avtobusnih nadstrešnic, urejanje ekoloških otokov, sajenjem rož, počasi spreminjali podobo naše občine, zdaj, po dveh letih in pol, pa imamo tudi mi/jaz, možnost pokazati sadove našega trdega dela in razvoj v smeri sodobne lokalne skupnosti.
Na kateri dosežek v občini v letih svojega županskega mandata ste najbolj ponosni?
Prav na vse dosežke sem ponosna, od najmanjšega do tistih večjih projektov. Velikokrat je manjši dosežek v veliko pomoč kateremu od občanov in občank. Eden takšnih je na primer Prostofer, ki je ravno v tem času epidemije olajšal življenje tistim, ki so potrebovali nujni prevoz k zdravniku ali v lekarno, ko so omejeno delovali javni prevozi. Vsekakor pa sem ponosna, da smo v občini začeli s celovito komunalno ureditvijo odvajanja in čiščenja odpadnih voda, ureditvijo, s katero zamujamo za sosedami celo desetletje, da smo prenovili dotrajano Ulico Ruške čete, da prenavljamo Dom kulture v Rušah in da bo v naši občini končno, po 20. letih obljub, zgrajen dom starostnikov.
Kateri je vaš najljubši kotiček v občini? (Kaj z veseljem pokažete tudi drugim?)
Cela občina Ruše je moj najljubši kotiček. Rojena sem v tej občini, prekrasno otroštvo sem tu preživela in tu tudi sedaj živim. S srcem Rušanka želim, da bi vsi kotički naše občine bili najljubši kotički vseh občank in občanov.