Rezultati ankete med zaposlenimi na rektoratu Univerze v Mariboru, ki so prejšnji teden delno prišli v javnost, bodo objavljeni šele po obravnavi na senatu univerze. Po besedah predsednika samoevalvacijske skupine rektorata Mihe Pauka pa ne odstopajo od rezultatov anket v prejšnjih letih, v medijih pa naj bi bili povzeti le negativni vidiki.
Anketa o zadovoljstvu zaposlenih
V anketi, ki so jo izvedli na začetku januarja, je sodelovalo okoli 42 odstotkov vseh zaposlenih na rektoratu, kar je nekoliko manj kot pri podobnih anketah v prejšnjih letih.
“Samoevalvacijsko poročilo, katerega del je omenjena anketa, je namenjeno ugotovitvam, tako pozivnim kot negativnim, torej kaj delamo dobro in kaj pri nas ni tako, kot bi naj bilo,” je na današnji novinarski konferenci povedal Pauko. “Za tiste negativnosti smo napisali tudi akcijski načrt korektivnih ukrepov, ki jih bomo poskušali v tekočem študijskem letu odpraviti,” je dodal.
Podrobnosti rezultatov ankete ni razkril, saj naj bi jih objavili šele po “zaključku vseh predpisanih postopkov”, med drugim po njihovi obravnavi na senatu univerze, kaj naj bi se zgodilo še v tem mesecu. Po neuradnih navedbah, ki jih je prejšnji teden objavil časnik Delo, naj bi skoraj polovica vprašanih v sicer anonimni anketi zapisala, da na delovnem mestu doživlja mobing, ustrahovanje ali spolno nadlegovanje.
Kako so se ti podatki prejšnji teden za kratek čas znašli na spletni strani univerze in kdo jih je zatem umaknil s spleta, Pauko ni znal pojasniti. Po njegovih besedah so bile v medijih posredovane posplošene navedbe, neupoštevaje, da jih je dala le “peščica” anketirancev. Kot je dejal, je spolno nadlegovanje v anketi potrdila le ena oseba, mobing pa 23 vprašanih z da in 26 vprašanih z ne.
Rezultati podobni tistim iz preteklih let
“Rezultati so primerjalno dokaj podobni ugotovljenim v preteklih letih, torej bistveno ne odstopajo. Drži pa, da v določenih segmentih niso najboljši,” je dejal. Po njegovih besedah gre takšne izjave zaposlenih pripisati tudi dejstvu, da so bile lani volitve novega rektorja in posledično nekatere kadrovske menjave. “Določeni posamezniki s svojim statusom tukaj očitno niso več zadovoljni,” je dejal. “Vsekakor pa gre tukaj za osamljene primere in ne večino zaposlenih.”
Rektor Igor Tičar in po pooblastilu glavni tajnik univerze Teodor Lorenčič nista bila na voljo za komentar. Na univerzi poudarjajo, da samoevalvacijo na rektoratu in posameznih članicah univerze izvajajo vsako leto, in sicer ravno zato, da se oceni stanje na področju kakovosti in pripravi morebitne izboljšave. V preteklih letih so bili sicer ukrepi, ki jih je pripravila samoevalvacijska skupina, le delno uresničeni. Za uresničevanje ukrepov naj bi bil odgovoren generalni tajnik univerze.
STA
Lokalno