V uredništvo smo prejeli pismo, ki nas je opozorilo na sum klientelizma v zvezi z enim izmed kandidatov za novega rektorja Univerze v Mariboru. V pismu se pojavijo očitki o njegovem vplivu pri zaposlitvi svoje žene in hčere. Navedbe iz pisma mu očitajo, da je dr. Knez zagovornik zelo visokih habilitacijskih kriterijev na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo.
 
V pismu nas opozarjajo tudi na okoliščine znanstveno raziskovalnega dela njegove hčere in to ravno na fakulteti, ki jo vodi dr. Knez kot dekan. Opozarjajo nas tudi, da naj bi ključno vlogo pri izpolnjevanju pogojev za njeno znanstveno kariero odigral prav njen oče. Tako naj bi bilo iz njenega doktorata razvidno, da je pred doktoratom ustvarila 10 izvirnih znanstvenih člankov, od tega 9 v JCR revijah in 1 v SCOPUS, ki so eden ključnih pogojev za dosego doktorskega naziva. Pri štirih člankih je prva avtorica, pri dveh je prvi avtor oče dr. Knez in pri dveh prvi avtor njen mož. En članek naj bi bil pregledni znanstveni z JCR, kjer je prav tako prvi avtor dr. Željko Knez.
 
Na vseh izvirnih znanstvenih člankih pred pridobitvijo doktorskega naziva je avtor prav rektorski kandidat. Pri vseh štirih, kjer je prva avtorica, je zadnji avtor dr. Željko Knez. Zadnje avtorstvo pomeni vodilno avtorstvo oz. tistega, ki je dejansko vodil raziskavo. Trije od štirih objavljenih znanstvenih člankov, kjer je njegova hčerka prva avtorica, objavljeni v Journal of Supercritical Fluids, kjer je njen oče dr. Željko Knez vpliven član uredniškega odbora.
 
Pri raziskovanju ostalih navedb smo ugotovili, da je kariera hčerke rektorskega kandidata dr. Kneza, na fakulteti katero vodi njen oče, zelo bliskovita. V petih letih, še pred zagovorom doktorata, tako je izpolnila pogoje za izredno profesuro glede objave izvirnih znanstvenih člankov. Pogoj za pridobitev naziva je 10 znanstvenih objav, od tega mora biti kandidat pri štirih objavah kot prvi avtor.
 
Hčerka dr. Kneza ima zbranih 76 citatov. To je izjemno nadpovprečno, saj je taka količina znanstvenih objav in citatov v tako kratkem času, to velika redkost na Univerzi v Mariboru. Njen oče, dr. Knez, na vprašanje v zvezi s tem odgovarja, da »skoraj vsi doktorandi laboratorija pogosto izpolnjujejo zelo visoke znanstvene kriterije glede objav.« Edini pogoj za naziv izredni profesor je šest citatov in osemnajst za naziv redni profesor. V pismu še anonimni avtorji pišejo, da je njegova hčerka ena redkih mladih raziskovalk, ki je takoj po doktoratu dobila zaposlitev na fakulteti, katero vodi njen oče dr. Knez. Ob tem smo ugotovili še, da se je žena rektorskega kandidata dr. Kneza zaposlila na Medicinski fakulteti UM ravno v času, ko je bil dr. Željko Knez član senata te fakultete.