Pravice potrošnika so v primeru odstopanja od turističnih storitev odvisne od tega za kakšno in kolikšno odstopanje gre. Če kakovost in obseg opravljenih storitev bistveno odstopa od dogovorjenega, smo lahko upravičeni celo do vračila vsega vplačanega zneska.
Celoten postopek reklamacije se prične že na potovanju oz. letovanju. Najpomembneje je, da organizatorju potovanja oz. predstavniku turistične agencije ali hotelskemu osebju napake grajamo na kraju samem takoj. Ob morebitni pritožbi mora organizator potovanja, prodajalec ali lokalni predstavnik organizatorja ali prodajalca v kolikor obstaja, v najkrajšem času narediti vse potrebno za odpravo pomanjkljivosti. V kolikor bodo napake odpravljene, bo dopust takšen kakršnega smo želeli.

Če pomanjkljivosti niso bile odpravljene na kraju samem, mora potrošnik organizatorju potovanja oziroma prodajalcu v dveh mesecih po končanem potovanju podati pisno pritožbo s svojim zahtevkom. Svetujemo, da tej priloži čim več dokazil npr. slike, zapisnik o pomanjkljivostih … Največkrat gre za manjša odstopanja in takrat zahtevamo sorazmerno znižanje cene aranžmaja. Pri tem si pomagajmo s t.i. Frankfurtsko tabelo, ki primeroma navaja, kakšen odstotek znižanja se lahko zahteva za določeno pomanjkljivost pri potovanju. Omenjena tabela sicer ni zavezujoča za agencije, vendar jo večina agencij priznava in upošteva in je tudi priporočena s strani Turistično gostinske zbornice Slovenije.
Npr. za odmaknjenost od rezerviranega objekta je po imenovani tabeli predvideno glede na odmaknjenost od 10-25 % znižanje cene turističnega aranžmaja, če v sobi ni balkona, za katerega smo plačali je predvideno 5-10 % znižanje glede na letni čas.
——————————————————————————————————————————————————————————-
Brezplačno pravno svetovanje na Zavodu PIP (www.zavodpip.si) za občane sofinancirata Mestna občina Maribor in Občina Hoče-Slivnica.