Okrajno sodišče v Mariboru je razveljavilo prekrškovni postopek, v okviru katerega je Inšpektorat RS za delo lani zaradi domnevno nezakonite podjemne pogodbe z generalno direktorico Suzano Žilič Fišer naložil kazen zavodu Maribor 2012. Po ocenah Žilič Fišerjeve se je s tem pokazalo, da so bili očitki na njen račun neutemeljeni.
Inšpektor za delo je zavodu Maribor 2012, ki je vodil Evropsko prestolnico kulture (EPK), marca lani izrekel globo v višini 300 evrov, ker naj bi sklenil nezakonito pogodbo z Žilič Fišerjevo. Ta namreč na zavodu ni bila redno zaposlena, temveč je imela sklenjeno le podjemno pogodbo, zaposlena pa je bila še naprej na univerzi. Predsednik sveta zavoda Oto Luthar je to kazen takrat sicer plačal, sam zavod pa je vložil zahtevo za sodno varstvo.
Sodišče je ugotovilo, da v obravnavani zadevi niso bili izpolnjeni zakonski pogoji za odločanje s plačilnim nalogom. Med drugim naj bi bila kršena pravica kršitelja do zaslišanja. Sodišče je plačilni nalog razveljavilo, postopek o prekršku pa ustavilo.
Glavna inšpektorica RS za delo Nataša Trček je pojasnila, da bi inšpektor po presoji okrajnega sodišča moral izdati namesto plačilnega naloga odločbo o prekršku, kljub temu da je v konkretnem primeru inšpektor omogočil, da se kršitelj osebno izjavi o prekršku, ter podal tudi kratek opis prekrška. Poudarila je, da se sodišče ni spuščalo v vsebino očitanega prekrška in da sta bila zavodu Maribor 2012 marca lani izdana še plačilna naloga, ker ob sklenitvi podjemne pogodbe ni bila opravljena prijava v zavarovanje za primer poškodbe pri delu in poklicne bolezni. Plačilna naloga sta pravnomočna, delodajalec in odgovorna oseba sta globi poravnala.
“Zadovoljna sem, da zavod v primeru pogodbe z menoj ni napravil napake, a škoda zaradi diskreditacije projekta in mene osebno je bila storjena,” pa je za STA povedala Žilič Fišerjeva. “Danes bi pričakovala vsaj opravičilo ali razlago tistih, ki so zadeve pripeljali tako daleč, da je bilo treba v sodne postopke. Vsekakor pa sem vesela, da se je zadeva končala v korist zavoda Maribor 2012.” Glede globe zaradi zavarovanja pa pravi, da ta kršitev ni bila očitana njej, ne kot odgovorni in ne kot fizični osebi.
Po mnenju Žilič Fišerjeve je bila za diskreditacijo zlorabljena tudi revizija delovanja zavoda Maribor 2012, ki jo je lani naročila mariborska občina (MOM), “saj se je javnosti ponujalo očitke, ki jih revizijsko poročilo dejansko ne vsebuje”. “Zaradi javno izraženih očitkov sem MOM posredovala zahtevek za prenehanje s kršitvami osebnostnih pravic, zaradi poseganja v čast in dobro ime pa sem zoper MOM vložila civilno tožbo,” je dodala.
STA