Minister za infrastrukturo Bojan Kumer je ob današnjem obisku Ptuja dejal, da je medresorska delovna skupina, ki išče rešitve za umestitev ptujske obvoznice, vložila maksimalen napor v iskanje kompromisa. Kot je dodal, je na okoljskem ministrstvu preveril postopke s področja urejanja prostora, ki po njegovem potekajo povsem v skladu z zakoni.

“Pomirja me, da so bili vsi postopki v skladu z zakonodajo s tega področja. Ne more pa medresorska delovna skupina biti nad zakonom. Projekt bo šel naprej znotraj možnih zakonskih rešitev in enkrat ga bomo pripeljali do cilja,” je dejal Kumer, ki pa na to, kar najbolj zanima prebivalce najstarejšega slovenskega mesta, torej na vprašanje glede časovnice, ni imel odgovora.

Kot je pojasnil, je namreč potrebno najprej izpeljati določene postopke. Pri tem še ni jasno, kaj za vse skupaj pomeni trenutno stališče civilne iniciative, ter ali lahko pride pri izdaji gradbenega dovoljenja še do kakšnih pritožb. Kumer sicer upa, da bo čim manj zapletov in se bodo stvari začele premikati v pravo smer.

Civilna iniciativa nasprotuje predlogu Darsa

Civilna iniciativa za izgradnjo ptujske obvoznice je sicer že aprila izstopila iz medresorske delovne skupine za usklajevanje rešitev v postopku priprave državnega prostorskega načrta in hkrati napovedala vnovično intenziviranje državljanske nepokorščine. Nasprotujejo namreč predlogu Darsa, da bi v izdelavo študije variant uvrstil le optimizirano severno varianto trase S5, saj so želeli vanjo uvrstiti še dve trasi, od tega eno južno od Ptujskega jezera.

Zahtevajo tudi pospešitev postopkov, saj si ne želijo, da bi bila cesta od Ormoža do Markovcev zgrajena, nato pa bi od tam naprej promet speljali na sedanjo cesto skozi mesto. “Še posebej, če to povežemo z načrtovano gradnjo ceste Zavrč-Formin, saj bi to za nas pomenilo še več tranzitnega tovornega prometa in še slabše pogoje za življenje,” so pojasnili v civilni iniciativi.

Prav ta teden so zato na vlado in pristojna ministrstva naslovili vprašanja glede napredka izdelave študije variant. Ob tem pozdravljajo napredek pri postopku umeščanja, vendar se še naprej ne strinjajo s postopki in dogajanjem na aprilski seji delovne skupine, po kateri so iz nje izstopili. Med drugim ji očitajo nespoštovanje zakonitosti in strokovnosti postopka ter nespoštovanje zakona o urejanju prostora.

V civilni iniciativi so v pismu predstavnikom države še zapisali, da pričakujejo podporo novega predsednika vlade v zvezi s pospešitvijo postopkov, da se ta že skoraj 40-letna saga pripelje h koncu. Kot poudarjajo, več tisoč ljudi namreč še vedo živi v neprimernih in zdravju škodljivih pogojih ob cesti brez pločnika, ki jo dnevno prevozi skoraj 18.000 vozil, od tega 1500 težkih kamionov.

Minister Kumer si je sicer danes na Ptujskem ogledal gradbišči rekonstrukcije mostu čez kanal hidroelektrarne Formin v Markovcih ter rekonstrukcije državne ceste v Rogoznici.

STA