Dosežek dijakov ni ostal neopažen, saj so glede na inženirsko izdelavo in izjemno hitrost osvojili 3. mesto na svetu. Poleg tega pa so prejeli tudi nagrado za najboljše novince v finalu.

Pot do uspeha ni bila enostavna

Delo na dirkalniku s pogonom na stisnjen plin se je začelo že v lanskem šolskem letu, a so kljub temu porabili več kot tisoč delovnih ur, celo med poletnimi počitnicami. Mentorja, Gregor Gojkošek in Danijel Bedenik sta jih skozi ves proces ustvarjanja dirkalnika usmerjala in jim stala ob strani.

Njihov trud je bil uradno “okronan” 7. septembra, ko so v Singapurju osvojili že omenjeno tretje mesto na tem edinstvenem tekmovanju. Skupine dijakov in dijakinj so z izdelanimi modeli tekmovale na 20-metrski stezi. Dirkalniki so jo morali prevoziti v manj kot eni sekundi.

Proces dela

Naloga dijakov je bila poleg konstrukcije poiskati še oblikovalce in sponzorje. V procesu je aktivno sodelovala ptujska Strojna akademija. “Strojna šola se je kot prva slovenska srednja šola udeležila tovrstnega tekmovanja, zato smo šetoliko bolj zadovoljni z odličnimi rezultati naše ekipe, ki se je poimenovala Lightfly. To je res neverjeten uspeh,” je povedala ravnateljica Anja Jesenek Grašič.

Na finalu v Singapurju je sodelovalo kar 68 ekip iz 54 držav. Dosežek ptujskih dijakov pa ni samo izjemni uspeh za njihovo šolo, temveč za celo Slovenijo, poroča medij Siol.net.