Letalo za obrambo pred točo je pripravljeno že od maja za področje Podravja, vendar še vedno čaka v hangarju v Letalskem centru Maribor, na podpis pogodbe za 55 000 evrov sredstev (bruto) iz proračuna, s strani Ministrstva za kmetijstvo in okolje.
Edino letalo v Sloveniji lani posredovalo 12-krat
Jernej Vaupotič, predsednik ŠD Letalski center Maribor, je šele prejšnji teden dobil v podpis pogodbo, sedaj pa se čaka še na podpis Ministrstva za kmetijstvo in okolje, kjer so povedali: »S strani kabineta bo odločitev podpisana predvidoma jutri zjutraj in bo s strani ministrstva takoj poslana na portal javnih naročil. Glede na določbe zakona, ki v teh postopkih zahtevajo nujno objavo obvestila za prostovoljno transparentnost mora biti obvestilo na portalu objavljeno 8 delovnih dni, po poteku tega roka, če ni nobene pritožbe se lahko sklene pogodba. Tako bo pogodba sklenjena predvidoma pred koncem meseca julija.«
Vaupotič je dejal, da bo letalo z jutrišnjim dnem sicer v polni pripravljenosti za posredovanja kljub čakanju na sredstva države.
Lani je to letalo na območju Podravja vzletelo približno 12-krat, finančna sredstva, ki jih dobijo s strani države in občin zadostujejo, vendar Vaupotič poudarja, da veliko dela temelji tudi na prostovoljstvu sodelavcev in ekipe, dežurne ekipe pilotov so plačane simbolično glede na naravo dela, ki ga opravljajo. V poletnem času in po navadi vse do 15. oktobra dežurajo ekipe s 3 člani, ki so vedno v pripravljenosti za vzlet in s tem tudi letalo.
Letos se je za sodelovanje odločilo rekordno število občin
Vlada je že junija potrdila sklep za izvajanje letalske protitočne obrambe v SV Sloveniji in je za letos namenila 55 000 € bruto v proračunu, 90 – 95 000€ bruto pa so prispevala občine, ki so se letos v rekordnem številu odločile za letalsko protitočno obrambo. Po besedah Vaupotiča je to približno 90-95% občin Podravja, ki pa so v večini že vse podpisale pogodbe in »brez težav in zavlačevanja izpolnjujejo pogodbene obveznosti.«
Vaupotič  o dejanskih potrebah na terenu: »Idealno bi bilo, da bi imeli 3 tovrstna letala, naši severni sosedi, po katerih se pogosto zgledujemo, imajo na primer tudi do 5 letal, v enkratni akciji pa uporabijo tudi 3 hkrati, kar je zagotovo boljše, vendar pri nas država nima tovrstnega posluha. Sami imamo še eno tovrstno letalo, ki pa ni aktivirano in pripravljeno za protitočno obrambo. Pred leti smo že leteli z dvema letaloma, ker so se tudi prekmurske občine odločile za financiranje.«
V zadnjem desetletju je bilo sicer za več kot 100 milijonov škode zaradi toče pri nas, Slovenija pa pa spada v območje največje pogostosti neviht s točo v Evropi.