Prometna šola Maribor je z slavnostno akademijo v Kadetnici Rudolfa Maistra obeležila 60 let svojega delovanja. Med gosti ob jubileju omenjene vzgojno-izobraževalne ustanove, ki ponuja različne srednje in višješolske programe, nekoč pa je bila šola za bodoče železničarje, v Mariboru je prišel tudi predsednika Boruta Pahorja.

V slavnostnem nagovoru je predsednik republike spregovoril o prihodnosti poklicev. Opozoril je na statistiko, ki pravi, da bo kar 65 odstotkov tistih, ki se zdaj vpisujejo v šolo, opravljalo poklic, ki ga danes še ne poznamo. “To vzbuja upanje, pa tudi skrbi. Upanje zato, ker mnogi med nami verjamejo, da prihodnost ustvarja nove priložnosti za razvoj in rast, strah pa zato, ker bodo stari poklici izginjali in z njimi današnje znanje. A bodo nastajali novi,” je dejal predsednik republike.

Sedanje ime so dobili leta 2001

Mariborska prometna šola je več kot 40 let kot oddelek ljubljanske direkcije izobraževala predvsem kadre za potrebe železnic, po več spremembah imena pa so bile njen ustanovitelj v času samostojne države dolgo Slovenske železnice. S spremembo ustanovitelja je šola prenavljala programe, tako je srednješolski strokovni program najprej ponujal možnost izobraževanja za prometnega tehnika, pozneje program logističnega tehnika, kasneje pa še tehnike varovanja. Sedanje ime so dobili leta 2001.

V šolskem letu 2002/03 je bila ustanovljena tudi višja strokovna šola, ki je začela z izobraževanjem s področja prometa, komunale in ekonomije. Po prenovi programov so se kandidati lahko izobraževali v programih logistično inženirstvo, varstvo okolja in komunala ter ekonomist.

Poklici, za katere izobražujejo na njihovi šoli, so med najbolj iskanimi v Sloveniji in Evropski uniji. Področja logistike, varovanja, varstva okolja in ekonomije so namreč neločljivo povezana z različnimi dejavnostmi tako v zasebnem kot v poslovnem okolju.

Skrb namenjajo praktičnim kompetencam

“Gre za najperspektivnejša področja v prihodnosti Slovenije in Evrope. Mladim posredujemo znanje za strokovni in osebnostni razvoj, nudimo jim bogata splošna in strokovna znanja, pripravljamo dijake za zaposlitev pri delodajalcih ali nadaljevanje študija ter razvijamo poslovnost in podjetniško kompetentnost,” pravi ravnateljica srednje šole Mira Jug Skledar.

V.d. direktorja Prometne šole ter ravnatelj višješolskih programov Gregor Rak ob tem poudarja, da šola s sodelovanjem v projektih v gospodarstvu, organizacijo gostujočih predavanj strokovnjakov iz gospodarstva, tečaji in praktičnimi delavnicami skrbi za prenos znanja iz gospodarstva v šolo in obratno ter spodbuja podjetniško inovativnost.

“Posebno skrb namenjamo pridobivanju praktičnih kompetenc dijakov in študentov preko praktičnega izobraževanja v podjetjih. To omogoča pridobivanje praktičnih znanj za prevzemanje samostojnih delovnih nalog, krepitev poklicne socializacije in razvoj osebnostnih potencialov ter poklicnih kompetenc za lažje vključevanje na trg dela,” še dodaja Rak.

Šola ob tem svojim dijakom in študentom poleg izobraževanja ponuja še možnost bivanja v dijaškem in študentskem domu, omogoča jim sodelovanje na kulturnem in športnem področju, lahko pa si pridobivajo tudi izobraževalne izkušnje in opravijo praktično delo v tujini preko programa Erasmus+.Fda

Predstavljeni spomini in vtisi o šoli

Predsednik je še poudaril pomen znanja, ki je samo po sebi neprecenljiva vrednota. A v razmerah, tako predsednik Pahor, ko smo priča silovitim spremembam, je ob izobraževanju prav vzgoja tista, ki mlade oblikuje v ambiciozne, razmišljujoče in ustvarjalne osebnosti, da bodo na prihodnost gledali z upanjem in ne s strahom. “Veseli me, da se Prometna šola Maribor prilagaja potrebam časa, razume trg dela in mlade, ki jih ta izobrazba zanima, in jih pripravlja na izzive časa, ki so pred njimi in ne za njimi,” je besede zahvale za razumevanje generacije prihodnosti predsednik republike namenil učiteljskemu zboru in zaposlenim. Mladim pa je ob zaključku nagovora dejal: “Čaka vas vznemirljiv svet, ki ga še ne poznamo. Skupaj ga bomo odkrivali in skupaj tudi oblikovali.”

V kulturnem programu so zbrani prisluhnili bogatim spominom zgodb in vtisov o šoli, njenem razvoju, športnih in kulturnih dosežkih dijakov. Nekaj utrinkov iz življenja in dela šole pa so predstavili tudi skozi priložnostno razstavo.