V Bruslju te dni poteka Evropski teden regij in mest, na katerem strokovnjaki in predstavniki regionalnih in mestnih uprav razpravljajo o vlogi regij in mest pri spodbujanju trajnostnega razvoja. Kot primer dobre prakse se je včeraj predstavil mariborski načrtovani projekt krožnega gospodarstva Wcycle, ki zajema tudi sporno sortirnico odpadkov.

Center krožnega gospodarstva za ravnanje z odpadki 

Tako imenovani Center krožnega gospodarstva za ravnanje z odpadki Wcycle je zasnovala Mestna občina Maribor s tremi podjetji v večinski javni lasti (Energetika, Nigrad in Snaga Maribor). Na današnjem dogodku na temo krožnega gospodarstva, ki je potekal v organizaciji Slovenskega gospodarskega in raziskovalnega združenja, se je predstavljal kot projekt, ki v celoti sledi svežnju o krožnem gospodarstvu, ki ga je Evropska komisija sprejela decembra lani in opredeljuje okoljske cilje, ki jih morajo države članice EU doseči v naslednjih desetih letih.

Odpadki kot surovina ali proizvod

Wcycle po besedah svetovalca mariborskega župana Igorja Kosa sledi ideji, da se na odpadke gleda kot na jutrišnje surovine. Na takšen način so izdelali načrt celotnega kroga ravnanja z odpadki, v katerem bi se lahko odpadke iz enega sektorja uporabljalo kot surovino ali proizvod v delovanju drugega sektorja. V okviru projekta se med drugim načrtuje gradnjo avtomatske sortirnice na Teznu in objekte za obdelavo odpadkov v Dogošah.

“Želimo povezati vsa javna podjetja, da viri, ki jih imamo, zaokrožijo. Večkrat ko zaokrožijo, ceneje je to za storitve, ki jih podjetja izvajajo,” je za STA pojasnil župan Andrej Fištravec in dodal, da se za takšen model zanimajo že številna mesta v tujini.

Doma projekt ne uživa toliko pohval

Mestni svet zaradi številnih pomislekov opozicije še vedno ni dal Snagi dovoljenja za najem potrebnega posojila za gradnjo sortirnice, del opozicije je celo vložil kazensko ovadbo zoper odgovorne za ta projekt. Zadnji udarec je zadala Agencija RS za okolje, ko za sortirnico ni izdala okoljevarstvenega soglasja.

Župan verjame, da ne bo težav z odpravljanjem zaznanih pomanjkljivosti 

“Že pregovor pravi, da si v tujini bolj prepoznan kot pa doma. Če je Evropa to prepoznala kot vzorčen primer in če bomo dobro argumentirali vse pomisleke, ki so se pojavili, ne vidim razloga, zakaj ne bi nekaj, kar je tehnološko napredno in ekonomsko učinkovito, potrdili in v Mariboru tudi zgradili,” pravi župan. Verjame, da ne bo težav z odpravljanjem zaznanih pomanjkljivosti in da bo naposled pridobljeno tudi okoljevarstveno soglasje. Zatem naj bi bila sortirnica znova na dnevnem redu mestnega sveta.

STA