Februarja lani je svet zavoda Mariborskih lekarn sprejel sklep, da poskušajo za hčerinsko družbo Marifarm poiskati strateškega partnerja. Glavni razlog za takšno odločitev so bile likvidnostne težave, ki pa so posledica zgrešene politike v času gradnje podjetja. Interes za nakup so pokazali trije potencialni kupci, posebej za ta postopek prodaje oblikovana komisija pa je v zaključni fazi razgovore vodila z italijanskim podjetjem Labiofam Europe.
Svet ustanoviteljev predlagal ustavitev prodaje
Medtem ko so že pripravili in uskladili prodajno pogodbo, so potekali razgovori tudi na NoviKBM, največji upnici Marifarma, ki ima do podjetja odprtih za 18 milijonov evrov terjatev. A očitno je ravno na tej relaciji prišlo do zapletov. Predsednik prodajne komisije Borut Bratina je namreč pojasnil, da je komisija Svetu ustanoviteljev, v katerem sedijo župani občin ustanoviteljic Mariborskih lekarn, predlagala ustavitev postopka prodaje družbe.
»Komisija je pred sprejetjem sklepa obravnavala vso razpoložljivo dokumentacijo v zvezi s potencialnim kupcem, pri čemer pa je ugotovila, da potencialni kupec do postavljenega roka ni izpolnil zahtevanih pogojev. Izpostavljeno je bilo, da kljub podaljševanju rokov, tako s strani komisije in banke, potencialni kupec do 22. februarja, ni izkazal finančnega stanja potrebnega za izvedbo transakcije. Iz tega razloga je komisija ocenila, da ne obstajajo več prepričljivi razlogi za nadaljevanja postopka prodaje,« je zapisal Bratina.
Kaj bo z Marifarmom prepruščena županu
Prihodnost podjetja je tako sedaj na županih, predvsem na mariborskem županu Fištravcu, ki zastopa interese največjega lastnika. Župani bodo morali sprejeti odločitev ali postopek prodaje nadaljujejo s katerim izmed drugih ponudnikov ali pa sprejeti skrajno odločitev, torej da za preživetje podjetja rešitve ne vidijo več.