Konec novembra lansko leto je Gostilna Pri treh ribnikih, s skoraj 200 letno tradicijo, po le trimesečnem najemu vinske kleti znova ostala brez najemnika in brez vsebine. Priznano mariborsko gostilno je vodilo družinsko podjetje Fabulist Dušana Kelbiča, priznanega vinskega svetovalca, ki je prostore gostilne Pri treh ribnikih izkoristilo za ponudbo lokalnih vin, sladic ter prigrizkov.

Družinsko podjetje Fabulist je na razpisu Mestnih nepremičnin takrat edino oddalo zavezujočo ponudbo za začasni najem. Omenjeni razpis je zajemal najem spodnjega dela gostilne, kleti, sanitarij ter vrta. Ob prevzemu gostilne je takrat Kelbič nakazal, da ne izključuje dolgoročnega zanimanja za najem gostilne, slednje pa so nakazali tudi v Mestnih nepremičninah. Kot pa je Kelbič sicer povedal za Večer, obisk v gostilni ni bil najboljši, obiskovalci pa so pogrešali predvsem ponudbo hrane. Ob tem pa še opozoril, da sama stavba ni v najboljšem stanju. Od takrat pa znamenita gostilna sameva. Kakšne načrte ima zanjo občina?

Ciljajo na oddajo celotnega objekta

Kot so nam pred meseci pojasnjevali na mariborski občini, so že v času razpisa za oddajo prostorov v najem pričela tudi s pripravami na strateško dolgoročno rešitev snovanja vizije gostilne in pripadajoče infrastrukture. Oblikovala se je neformalna projektna skupina s partnerstvom Mestne nepremičnine, kot lastnikom objekta, Območno obrtno-podjetniško zbornico Maribor, VŠGT, RRA Podravje in drugimi partnerji in deležniki.

Načrti se niso spremenili vse od njenega nakupa, zagotovijo na občini. »Po izročilu skoraj 200 letne tradicije, želimo ohraniti duh pristne lokalne gastronomske in vinske ponudbe v navezi z lokalnimi nabavnimi verigami. Vez med starim mestnim jedrom, novim Lentom, parkom, obnovljeno promenado in Piramido z njeno veduto je prav Gostilna Trije ribniki,« pravijo in dodajo, da potekajo tudi intenzivni pogovori, da bi v sosednjo stavbo umestili vsebine, kar bi  po njihovem še dodatno ojačalo lokacijo kot pomembno gostinsko turistično točko mesta. 

Doslej so bili objavljeni trije razpisi, na občini pa so sprejeli odločitev, da po razpisih poskusijo tudi z direktnim trženjem in to sedaj tudi aktivno počnejo.

V letošnjem letu urejajo še kuhinjo v objektu, zaradi česar je bilo sprejeto stališče, da najprej zaključijo ta pomemben del izboljšanja pogojev za umestitev nove ponudbe. »Cilj je vsekakor oddaja celotnega objekta, zato smo usmerili svoje aktivnosti v iskanje tovrstnega najemnika, ali kombinacij z izobraževalnim centrom iz področja gostinstva. Pogovori tečejo,« še dodajo.

Kako pa je s čolnarjenjem po ribnikih?

Mestna občina Maribor je v okviru realizacije projekta participativnega proračuna kupila repliki dveh lesenih veslaških čolnov, ki so po Treh ribnikih pluli od začetka 20. stoletja. Čolna sta primerna za plovbo, opremljena z ustreznimi certifikati in potrebnimi rekviziti za zagotavljanje varnosti, zaenkrat pa sta shranjena v občinskih prostorih (MTT). 

Z namenom dokončnega spusta plovil so na Mestni občini Maribor uredili tudi stopnico pod arkadami za spust čolnov in pristopili k formalni plati izvedbe, tj. pridobitvi ustreznih dovoljenj. Kljub poizvedbam na pristojni Upravni enoti na začetku leta, ali je za pridobitev plovnega dovoljenja potreben plovni režim  za Tri ribnike ali zadostujejo določbe Zakona o plovbi po celinskih vodah, so odgovor na podlagi njihove preverbe pri pristojnem organu, tj. Upravi RS za pomorstvo, prejeli šele maja.

»Nadalje je dokončno realizacijo projekta zamaknilo tudi iskanje izvajalca z ustrezno usposobljenim kadrom za izvajanje dejavnosti v skladu s predpisi in prvenstveno z ozirom na zagotavljanje varnosti uporabnikov,« pojasnjujejo na občini. 

A kot zagotovijo, si zapletom navkljub prizadevajo in aktivno iščejo način, da bi čolni še letos pričarali nostalgično vzdušje, ki so si ga zamislili predlagatelji projekta participativnega proračuna. »V sodelovanju z Zavodom za turizem stremimo k temu, da bi vzpostavili plovbo vsaj za krajši čas v sklopu doživetij zavoda,« so še dodali.