Za nami je nekoliko manj toplo poletje, kot je bilo lani. Letos smo zabeležili veliko deževnih dni, kar je pripomoglo k temu, da so gobe “pokukale” na plan. Pričetek gobje rasti sprožijo različni dejavniki, v prvi vrsti vlaga in temperatura.
»Gobe rastejo hitro, med obdobjem intenzivne rasti se gobe pojavijo “čez noč”,« nam pojasnijo v Gobarskem društvu Lisička Maribor. Običajno posamezniki nabirajo eno ali več tržno zanimivih vrst gob najpogosteje: jurčke, lisičke, marele, maslenke, macesnovke, cigančke, mavrahe, sivke, maveljčke, parkeljčke, turke in dedke.
Dovoljeno nabrati le dva kilograma dnevno
»Težko ocenim kakšne količine posamezniki nabirajo. Če najdejo gobe, zagotovo nabirajo večje količine od dovoljene, to je 2 kg dnevno po posamezniku,« povejo v društvu. V Sloveniji imamo ustrezno zakonsko zaščito gob, obstaja tudi Rdeči seznam gliv v Sloveniji, ki so pri nas redke. Za kršitve določb Uredbe o varstvu samoniklih gliv je zagrožena globa 208,65 evrov.
Želite več informacij o gobah?
V kolikor vas zanimajo gobe, si jih lahko ogledate na gobarskih razstavah, ki jih pripravlja društvo. 17. in 18. septembra jih lahko najdete v Planetu Tuš, od 23. do 25. septembra pa v Qlandiji v Mariboru.