Vprašanje morebitne pritožbe mednarodnega društva za zaščito okolja in narave Alpe Adria Green Slovenija (AAG) na izdano okoljevarstveno soglasje glede Magne ostaja odprto. Zadnji dan za pritožbe je sicer torek, 12. september. Nekdanji mariborski župan Alojz Križman, ki v pogovorih sodeluje kot mediator, je za STA izrazil upanje, da bo tudi pri njih prevladal način razmišljanja kot pri Slovenskem E-forumu.
Pri AAG gre za bolj zapleten primer, saj imajo v nevladni organizaciji svoje interese in ne gre za vprašanje strokovnosti. “Z Marinčkom iz E-foruma smo lahko strokovno debatirali in reševali zadeve, tu pa gre za druge interese,” je dejal.
V AAG so sicer ostali zadnji, ali bodo s svojimi zahtevali uspeli ali ne, pa je po Križmanovih besedah zdaj vprašanje. V tej fazi glede okoljevarstvenega soglasja ni mogoče razpravljati o zadevah, ki so vezane na okoljevarstveno dovoljenje, je dejal. Križman meni, da bi bilo treba zdaj pozabiti na osebne interese.
Magna se je zavezala k odškodnini
V AAG so se s predstavniki Magne včeraj pogajali in po informacijah Večera so v večini točk poiskali skupne rešitve. Kot poroča časnik, se je zataknilo pri zahtevi o odškodnini. Magna naj bi se v primeru nesreče zavezala k nekajkrat višji odškodnini od povzročene škode, s tem pa dala zavezo, da bo investitor res naredil vse, da se nesreča ne bi zgodila. Končno odločitev o morebitni pritožbi pa naj bi sporočili v ponedeljek.
Pritožba pa bi lahko, kot so večkrat opozorili predstavniki vlade, ogrozila napovedano investicijo, saj bi to začetek gradnje odložilo do te mere, da bi se Magna raje odločila za drugo državo.
Cerarja pozvale mednarodne organizacije
Na predsednika vlade Mira Cerarja je sicer včeraj 60 evropskih in drugih nevladnih organizacij in mednarodnih mrež naslovilo pismo, v katerem so izrazile zaskrbljenost glede pritiskov na civilno družbo in nevladne organizacije v Sloveniji.
Kot so zapisali, so predstavniki vlade s svojim ravnanjem poskušali diskreditirati vlogo slovenskih nevladnih organizacij, ki so se kot stranski udeleženec v postopku pridobivanja okoljevarstvenega dovoljenja, odzvale na pomanjkljivo in mestoma sporno okoljevarstveno dovoljenje.
Podpisnice vlado pozivajo, da naj v prihodnosti vodi vključujoče, transparentne postopke, ki bodo ob izvajanju trajnostno naravnanih projektov zagotavljali visoko kvaliteto bivanja in ohranjanje okolja, so sporočili iz Evropske koordinacije za civilno družbene organizacije, še poroča STA-