Na dražbi, ki bo 24. aprila ob 10. uri v sejni sobi generala Rudolfa Maistra v drugem nadstropju občine, ne bo zemljišča s poslovno stavbo – kioska v bližini stavbe Trg revolucije 9 v Mariboru, v neposredni bližini Glavnega mosta za 6.500 evrov. Po prvotni napovedi, da imajo na Mestni občini Maribor znamenito trafiko namen prodati, se je namreč kup Mariborčanom odzvalo, da je škoda, da se za nekaj tisočakov proda kulturna dediščina Maribora.
Umaknjena iz prodaje
In očitno jim je župan prisluhnil. Kot so nam pojasnili na mariborski občini, je sprejet sklep, da trafika ni naprodaj: “Včeraj, t.j. v četrtek popoldan, je župan MO Maribor podpisal sklep za izvzetje omenjenega objekta iz seznama prodaj nepremičnin MO Maribor. Odločitev je bila sprejeta zaradi pobud, ki so prihajale iz mariborske kulturne sfere. Urad za kulturno in Mladino prav tako razpolaga z informacijami Zavoda za varovanje kulturne dediščine, da je že pripravljena dokumentacija za ustrezno umestitev spomenika v register kulturne dediščine. Kot so zatrdili bodo tudi oni z vsemi aktivnostmi pričeli takoj po umaknitvi objekta iz prodaje.”
V prihodnjem obdobju se bodo s pristojnimi kulturnimi in turističnimi deležniki uskladile vsebine in način delovanja objekta. Župan pričakuje, da bodo pobudniki tvorno, ne samo idejno, sodelovali pri umeščanju vsebine v trafiko.
Sta zadovoljni z odločitvijo, da se trafika ne proda?
- Da, zanjo morajo poskrbeti odgovorni (64%, 107 glasov)
- Ne, bolje bi bilo, da bi jo nekdo kupil (29%, 48 glasov)
- Vseeno mi je (8%, 13 glasov)
Tudi na Zavodu za turizem Maribor – Pohorje podpirajo pobudo, a poudarjajo, da je pomembno da se najde celovita rešitev: “Zavod za turizem Maribor – Pohorje bo vsekakor podprl vsakršno kakovostno zasnovano in razvito turistično ali s turizmom povezano dejavnost, za katero si želimo, da bo tržno naravnana, z odlično zgodbo, ki bo pritegnila tako domačine kot obiskovalce. Vzpostavitev dodatnega turistično informacijskega centra se nam ob že obstoječih (TIC Maribor in Hiša Stare trte) ne zdi smiselna, tako z vidika potreb po tovrstni točki kot tudi same lokacije objekta.”
V Mariboru veliko podobnih objektov z izjemnim zgodovinskih pomenom
“Strinjamo se, da je uporaba objekta, ki je del mariborske kulturne dediščine, tudi izjemna poslovna priložnost, a hkrati poudarjamo, da mora biti rešitev zadevnega vprašanja zastavljena celostno, tako z vsebinskega, finančnega in trajnostnega vidika. Zavod za turizem Maribor – Pohorje za takšen projekt nima ne kadrovskih ne finančnih virov. Tako kot to počnemo v odnosu do številnih drugih ponudnikov turističnih in drugih storitev v mestu in destinaciji, bomo tudi morebitno kakovostno ponudbo v zadevnem objektu promovirali preko svojih komunikacijskih kanalov ter priporočali obiskovalcem mesta in domačinom,” nam je še sporočila Monika Jurišič Hlevnjak iz Zavoda za turizem Maribor – Pohorje.
Kot so še povedali v zavodu, se v mestu in na destinaciji Maribor – Pohorje nahaja veliko podobnih zgodb: “Objekti z izjemnim zgodovinskim pomenom, za katere se žal ne najdejo prave vsebine, s katerimi bi objekti dobili novo življenje. S to problematiko se bo potrebno spopasti ne samo na nivoju občin ali regij, temveč skozi nacionalno strategijo. S podobnimi dilemami se namreč soočajo v mnogih občinah širom države, kjer ne zmorejo ustrezno poskrbeti za vse objekte, ki so vpisani v register Zavoda za varstvo kulturne dediščine.”