Zdravljenje je najuspešnejše, če je rak odkrit zgodaj, ključnega pomena so presejalni programi, ki lahko odkrijejo bolezen, preden so simptomi očitni. V Sloveniji so se preventivni programi pokazali kot zelo uspešni, saj se število obolelih žensk iz leta v leto zmanjšuje. Sicer za tem rakom večinoma zbolevajo mlajše ženske, a v Sloveniji v zadnjih letih, zaradi učinkovitosti programa Zora, največkrat obolijo ženske po 50. letu starosti, ki se niso redno udeleževale državnega presejalnega programa za zgodnje odkrivanje predrakavih sprememb.
Skoraj vsaka ženska se vsaj enkrat okuži s HPV
Rak na materničnem vratu je skoraj vedno posledica trajne okužbe s papilomskimi virusi (HPV). Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje opozarjajo, da se s tovrstnim virusom vsaj enkrat v življenju okuži med 50 – 80 odstotkov spolno aktivnih žensk. Pomembno je, da ženske preglede opravljajo pogosto, saj se zgodaj odkrit rak lahko skoraj vselej uspešno pozdravi oziroma postane obvladljiva kronična bolezen. Najpogostejša med virusi sta HPV 16 in HPV 18, ki se prenašata ob vsaki obliki spolnega odnosa, s kože na kožo. Na onkološkem inštitutu opozarjajo, da ljudje okuženi s HPV v večini ne vedo, da so okuženi, saj virus v koži ali sluznicah ne povzroča nobenih težav. Pri 90-odstotkih žensk okužba v enem letu samodejno mine, pri ostalih pa se lahko razvije trajna okužba in posledično tveganje za razvoj predrakavih sprememb in raka na materničnem vratu.
Najpomembnejši so pregledi in cepljenje
Presejalni pregledi beležijo kar 70 – 80 odstotno uspešnost pri preprečevanju bolezni. Simptomi se sicer pojavijo pozno, ko je okužba že razvita in se kažejo kot krvavitve po spolnem odnosu ali v menopavzi, bolečine med spolnimi odnosi ali v križu in pogosto, boleče uriniranje. Cepljenje je varno in učinkovito – na državni ravni se je zaradi cepiva zmanjšalo obolevanje za genitalnimi bradavicami in predrakavimi spremembami. V Sloveniji je cepljenje proti HPV v državnem programu in je od leta 2009 brezplačno za deklice v 6. razredu osnovne šole, a je za zdaj cepljenih manj kot polovica šestošolk. S preventivnim cepljenjem se bo sčasoma zmanjšal tudi delež drugih bolezni, ki jih HPV povzroča – manj bi naj bilo rakov spolovil in zadnjika, genitalnih bradavic in manj rakov ust in žrela. Cepivo je najbolj učinkovito, kadar je uporabljeno pred prvo okužbo, a še zmeraj obstajajo genotipi HPV, ki jih cepivo ne pokriva. V programu ZORA zato preventivne ginekološke preglede priporočajo tudi cepljenim ženskam do 64. leta starosti – če rezultati do tedaj ne vzbujajo skrbi, lahko ženske s tovrstnimi pregledi prenehajo.
V Mariboru je pregledanost podpovrečna
Program ZORA je začel delovati v letu 2003 in takrat so zabeležili 211 novih primerov okuženih žensk. Do letos se je incidenca raka materničnega vratu prepolovila in Slovenija se že uvršča med evropske države z najmanjšim bremenom tega raka. V letu 2017 so zabeležili rekordno majhno število novih primerov obolelosti, in sicer le 82, kar je proti prejšnjim letom zelo razveseljivo. V Mariboru je pregledanost žensk med 20. in 64. letom 70-odstotna in ostaja enaka že zadnje desetletje, s čimer ne dosega slovenskega povprečja. Kljub temu pa je pozitivno dejstvo, da obolelost tudi na območju Podravja iz leta v leto pada. Precepljenost osnovnošolskih deklic v Mariboru narašča, lani jih je bilo cepljenih približno 66-odstotkov, v Sloveniji prednjačijo le v Murski Soboti in na Koroškem, kjer je cepljenih že več kot 80-odstotkov deklic. Najmanj staršev se za preventivno cepljenje odloči v Ljubljani, zaskrbljujoči pa so še podatki iz Kopra, kjer precepljenost deklic upada.