Predstavniki Sindikata delavcev migrantov Slovenije so včeraj, 27. septembra, spremljali 22. redno sejo poslancev, kjer sta bila na dnevnem redu predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o dohodnini in predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o davčnem postopku.
Spremembne na večino nimajo nobenega vpliva
Poslanci so omenjena zakona sprejeli po nujnem postopku, spremembe pa načelno nimajo nobenega vpliva na večino davčnih rezidentov Slovenije, ki delajo v Avstriji, bo pa ta sprememba imela vpliv na davčne rezidente Slovenije in hkrati Avstrije.
V sindikatu so mnenja, »da so poslanci s tem današnjim sprejemanjem sprememb davčnih zakonov, kar se tiče delavcev migrantov, trošili davkoplačevalski denar, predlagatelji pa so nadaljevali z zavajanjem javnosti o zgodbi o uspehu, vendar se današnjim aktivnostim poslancev lahko rečemo pesek v oči delavcem migrantom in tudi ostalim volivcem.«
Sprememba bo imela največji vpliv na davčne rezidente Slovenije, ki so zadržali stalno prebivališče v Sloveniji
Največji vpliv bo ta sprememba imela na davčne rezidente Slovenije, ki so prekinili vse druge rezidenčne vezi s Slovenijo, zadržali pa so stalno prebivališče v Sloveniji, hkrati pa so davčni rezidenti države s katero ima Slovenija sklenjeno meddržavno pogodbo o izogibanju dvojnega obdavčevanja dohodkov.
Take osebe se ne bodo po novih določilih zakona o dohodnini štele za rezidenta Slovenije in jim ne bo potrebno (kot je sedaj upravna praksa) uveljavljati pravic iz meddržavnih pogodb o izogibanju dvojnega obdavčevanja skozi obvezne napovedi tujih dohodkov v Sloveniji.
Predlog sprememb in dopolnitev zakona zelo “podhranjena”
Tem osebam in finančni upravi bo na ta način prihranjeno veliko administrativnih postopkov, ki so v zadnjem letu in pol ustvarjali le stroške zavezancem in državi, fiskalnega učinka pa ni bilo – in ga po mednarodnih pogodbah ni moglo biti. Po naših podatkih gre za zelo malo število davčnih rezidentov Slovenije, ki so davčni rezidenti tudi Avstrije, pa bi se šteli samo za davčne rezidente Avstrije za namene meddržavne pogodbe o izogibanju dvojnega obdavčevanja.
Predsednik sidnikata SDMS dr. Martin Ivec je še povedal: »Dejstvo je, da sta sedaj veljavni zakon o davčnem postopku in tudi predlog sprememb in dopolnitev tega zakona zelo “podhranjena” v transparentnosti postopka ugotavljanja davčnega rezidentstva po mednarodni pogodbi o izogibanju dvojnega obdavčevanja.«