V zadnjem mesecu je ob cesti pri Treh ribnikih mogoče opaziti večje število povoženih žab. Te iz gozda prečkajo omenjeno cesto do jezera.
Z namenom zaščititi žabe, je vse od leta 2010 pri Treh ribnikih potekala akcija prenašanja dvoživk v organizaciji Herpetološkega društva, nazadnje spomladi 2015. Čeprav so rešitve, kako zaščititi to vrsto dvoživk, znane, letos ni bilo poskrbljeno za njihovo zaščito, zato je na cesti ob Treh ribnikih moč zaslediti večje število povoženih žab.
Akcije letos niso izvedli, saj v društvu niso imeli na voljo dovolj članov iz Maribora, ki bi samo akcijo lahko vodili. Vodenje je zelo zahtevno, zato mora biti vodja tokom trajanja same akcije vsaki večer prisoten na terenu. »V društvu smo želeli, da bi vodenje akcije prevzelo kakšno lokalno društvo. Obrnili smo se tudi na študente naravoslovja v Mariboru, a nam vodje akcije ni uspelo poiskati,« Nino Kirbiš iz Herpetološkega društva.
Pri Treh Ribnikih večje število povoženih žab
»Druge rešitve s lahko ustrezno urejeni podhodi za dvoživke in postavitev opozorilnih tabel za voznike.
Se pa v društvu tudi že pogovarjajo in dogovarjajo o tem, kako bi problem rešili v prihodnjem letu,« so na MO Maribor še dodali ob koncu.
V društvu predlagajo, da se čimprej vzpostavijo ustrezni ukrepi za varstvo dvoživk na najbolj problematičnih odsekih cest in da se v upravljanje in redno vzdrževanje javnih cest vključi varstvo dvoživk.
 Letos so ograjo preselili v Prekmurje
»V okviru akcije smo v Mariboru postavili 350 metrov ograje, ki je v lasti društva. V preteklem letu smo na varno prenesli 883 osebkov dvoživk,« nam je dejal Kirbiš. Sicer so v vseh teh letih na tej lokaciji čez cesto prenesli 5271 osebkov dvoživk. Letos so omenjeno ograjo preselili v Prekmurje.
Sodelovanje društva z MO Maribor
Društvo je z MO Maribor sodelovalo pri pridobivanju dovoljenj za postavitev ograje. Prav tako je občina pomagala pri pometanju cestišča in postavljanju opozorilnih tabel. V preteklem letu so akcijo prijavili tudi na razpis za sofinanciranje naravovarstvenih projektov in od MO Maribor pridobili finančna sredstva za izvedbo akcije.
Kot so nam na mariborski občini pojasnili so v preteklem letu Herpetološkemu društvu za projekt Varstvo dvoživk in plazilcev v Mariboru, namenili 1.870 evrov. Projekt je zajemal izobraževanje občanov o dvoživkah in plazilcih ter pomoč pri postavitvi informativnih tabel o plazilcih na Kalvariji.
V Sloveniji je šest vrst dvoživk dodatno zavarovanih še na nivoju EU in je bilo za njih potrebno vzpostaviti posebna varstvena območja.
Kirbiš nam je povedal, da so vse dvoživke v Sloveniji zavarovane u Uredbo o zavarovanih prosto živečih živalskih vrstah, Direktivo o habitatih in Bernsko konvencijo. Tako kot v drugih državah EU je tudi v Sloveniji ustanovljeno omrežje posebnih varstvenih območij ali omrežje Natura 2000, z namenom zavarovanja habitatov dvoživk. Dejal je tudi, da je sicer za varstvo dvoživk na papirju bolj ali manj poskrbljeno, bi pa morale za izvajanje in nadzor nad upoštevanjem zakonodaje poskrbeti primerne državne in lokalne instance.
Z namenom soočenja mnenj in izmenjave izkušenj različnih vladnih in nevladnih organizacij, ki se srečujejo s problematiko reševanja dvoživk na cestah so v društvu leta 2014 organizirali “žabohod”. Osnovni namen je bil vzpostavitev sodelovanja med skupinami prostovoljcev in ugotavljanja dobrih praks in pomanjkljivosti oz. pomanjkanja sistemskih rešitev.