V UKC Maribor so v prvih petih mesecih letošnjega leta zaznali večje število bolnikov z diagnozo mišje mrzlice, ki se iz živali prenaša na človeka. Mišja mrzlica je sicer virusno obolenje, ki se prenaša z urinom glodalcev na človeka. Ne prenaša pa se iz človeka na človeka.

V preteklem letu so v UKC Maribor zabeležili manj bolnikov kot v letošnjih petih mesecih. Letos so namreč imeli že več kot 10 bolnikov z obolenjem mišje mrzlice, a kot povedo v UKC Maribor, vseh ni bilo potrebno hospitalizirati. Trenutno je hospitaliziran le en bolnik, se pa stanje spreminja, prihajajo novi bolniki, ozdravljene pa odpuščajo.

Bolezen poteka v več fazah

Ljudje, ki so okuženi, opazijo splošno oslabelost, bolečine po celem telesu, glavobol, bolečine za očmi. Nekateri celo opisujejo bolečine v ledvenem predelu, pojavi  se lahko bruhanje. Bolezen lahko poteka v več fazah, kjer lahko pride tudi do motenj v delovanju različnih organov. V kasnejši fazi ni izključena možnost odpovedi ledvic in nastanek krvavitev. Čas od okužbe do nastanka znakov bolezni je običajno 2 do 4 tedne, lahko pa vse od nekaj dni do dveh mesecev.

Bodite previdni

Okužbo prenašajo glodalci, v našem okolju predvsem miši. Mag. Božena Kotnik Kevorkijan, dr. med., Predstojnica Oddelka za infekcijske bolezni in vročinska stanja, nam je pojasnila: »V glavnem se okužimo preko iztrebkov, urina glodalcev. Ta pa je lahko povsod. Ne z golimi rokami loviti in pobirati miši, pri pospravljanju kleti, lop, skladišč, ki so bila dolgo prazna in je velika verjetnost, da so v njih prezimovale miši, si nadenite masko, ker pride do okužbe z vdihavanjem virusov. Sadje je treba oprati (v skladiščih lahko po njem plezajo miši.«